چطور با وجود سختی ها و مشکلات، همچنان شاد باشیم

در ماجراجویی زندگی مان، همگی یک سری شکست ها را تجربه کرده، با موانع رو به رو شده و به چالش های غیر منتظره ای برمی خوریم. اغلب اوقات این ناامیدی ها موجب استرس، افسردگی و سرخوردگی می شوند. با این حال زندگی در جریان است و ادامه دارد.

نمی شود آرزو کرد که مشکلات خود به خود از بین بروند و پاک شود. اما می توانیم مثبت مانده و باور داشته باشیم که روزهای بهتری در راهند. بی حرکت ننشسته و قایم نشوید. کمی عصبانی شدن اشکالی ندارد، اما نگذارید مسائل، مانع حرکت تان رو به جلو شوند.

 

سخنران انگیزشی، نیک وویپچیچ، این مطلب را به خوبی خلاصه می کند:

زندگی ممکن است در حال حاضر بر طبق میل تان پیش نرود، اما تا زمانی که زنده هستید و سعی در حرکت رو به جلو دارید، هر چیزی امکان پذیر است. امیدتان را سفت بچسبید.

 

اولین چیزی که باید بدانیم این است که ما در دنیای بی عیب و نقصی زندگی نمی کنیم و مشکلات غیر قابل اجتناب اند. بنابراین اولین گام در شاد زیستن و شاد بودن حتی حین رویارویی  با موانع این است که بدانیم جاده ی زندگی پردست انداز بوده و نمی شود پیش بینی کرد که این دست اندازها کمی سر راه مان سبز می شوند. داشتن چنین دیدگاهی کمک می کند تا مثبت نگر بوده و در شرایط سخت خودمان را نبازیم.

 

امید مهم است چرا که باعث می شود تحمل لحظه ی حال آسان تر باشد. اگر باور داشته باشیم که فردا روز بهتری است، می توانیم سختی امروز را تحمل کنیم.

Thich What Hanh

 

عمده ی شادی مان به خودمان بستگی دارد، از همین رو در ادامه راهکارهایی را برای شاد ماندن و امید داشتن در سختی ها به شما معرفی می کنیم.

 

۱_ باید به دنبال فعالیت ها و رویدادهایی باشیم که ذهن مان را از مشکل دور می کنند: برای محقق کردن هدف شاد ماندن در لحظات سخت، باید در خودمان این نظم و قانون را به وجود بیاوریم که شرایط سخت موجود را پذیرفته اما در آن غرق نشویم. نمی شود شرایط را نادیده گرفت و تظاهر کرد که اتفاق نمی افتند. با این حال نباید شب تا صبح در سرمان رژه بروند. باید ببینیم که چه چیزهایی در کنترل ماست و چه کارهایی برای درست کردن اوضاع از دست مان می آید. باید آنچه که در کنترل مان نیست را کنار بگذاریم؛ شب و روز فکر و خیال کردن قرار نیست چیزی را تغییر بدهد.

بیش از حد فکر کردن و وسواسی شدن راجع به شرایط آن را حل نمی کند. بنابراین باید آنچه از دست مان برمی آید را انجام دهیم و سعی کنیم روحیه مان را حفظ کنیم. بارها و بارها فکر کردن به آن معمولا میزان شک و تردید را افزایش داده و از شادی مان می کاهد.

باید شاد بودن را به یک اقدام تبدیل کنیم. نباید فقط بگوییم که می خواهیم شاد باشیم، بلکه باید زندگی ما را نیز براساس آن بسازیم. باید به حرف هایی که می زنیم عمل کنیم و کارهایی انجام دهیم که قلب مان را پر از شادی کرده و لبخند به لب مان می آورد.

 

۲_ هیچ گاه درگیر بازی سرزنش نشوید: حتی اگر کسی در ایجاد موانع پیش روی مان دست داشته، باید سعی کنیم که خشم و عصبانیت مان را کنترل کنیم. اگر بگذارید خشم و سرزنش  کردن بر شما غالب شود، نمی توانید درست فکر کرده و برای مشکل تان راه حل پیدا کنید. به علاوه خشم و سرزنش خوشحال تان نمی کنند، بلکه بر ناراحتی تان می افزایند. متمرکز شدن بر کاری که دیگران انجام داده اند باعث بیش از حد واکنش نشان دادن شده و مشکل را، هم بزرگتر جلوه داده و هم حل آن را به تاخیر می اندازد. برای اینکه امیدوار باشیم، باید روحیه مان را حفظ کنیم و خوش بینی پیشه کنیم.

می توانیم قدرت مان را همین طور هدر دهیم، یا اینکه می توانیم محکم به آن چسبیده و در گره گشایی از مشکل از آن استفاده کنیم. این قدرت درون ماست.

 

۳_ باید صبر را تمرین کنیم: مشکلات می آیند و می روند. اکثر اوقات روزهای بهتر همین نزدیکی ها هستند. باید در مواقع طوفان صبور باشیم تا وقتی هوا صاف شد همه چیز را از دست نداده و بتوانیم به راهمان ادامه دهیم.

لازمه ی صبوری این است که آرامش را تمرین کنیم و به خود مسلط باشیم. وقتی آرام هستیم، بهتر می توانیم پیرامون مان را ارزیابی کنیم و در نتیجه تصمیمات بهتری خواهیم گرفت.

باید واقعیت امر را پذیرفته و آرامش خود را حفظ کنیم تا بتوانیم با دقت کاری که باید انجام شود و نحوه ی انجام آن را آنالیز کنیم. وقتی صبرمان را از دست می دهیم، از مسائل برداشت شخصی می کنیم  یا درست نمی توانیم ببینیم. در این صورت تمرکزمان را نیز از دست می دهیم. آرام ماندن کمک می کند تا روحیه مان را حفظ کرده و اعتماد به نفس مان را بالا برده و برای مقاومت در برابر شرایط، انگیزه پیدا کنیم.

 

۴_ شادی مان به خودمان بستگی دارد: نمی توانیم برای خوشحالی مان بر دیگران تکیه کنیم. همین طور وقتی تجربیات مان بیشتر می شود متوجه می شویم که زندگی مجموعه ای از خوبی ها و بدی ها، ناراحتی ها و خوشحالی هاست.

گاهی همه چیز اشتباه پیش می رود. گاهی هم وقتی انتظار داریم همه چیز اشتباه پیش برود، عالی پیش می رود. بنابراین باید سعی کنید که همیشه دلیلی برای خندیدن پیدا کنید.

وقتی ابرها بر زندگی مان سایه انداخته اند، باید به تلاش و باور داشتن ادامه دهیم، چرا که این ابرها بالاخره می روند و آسمان دوباره صاف می شود. وقتی در شرایط خوبی هستیم، باید جشن بگیریم، وقتی در شرایط بدی هستیم باید بردها و خوشی های گذشته را به خودمان یادآوری کرده و به خودمان گوشزد کنیم که این اوضاع هم سپری خواهد شد.

 

حتی در شرایط دشوار، اگر صبر را تمرین کنیم، مسئولیت پذیر باشیم، متوجه باشیم که انداختن تقصیرات بر گردن دیگران شرایط را درست نمی کند، می توانیم روی شادی مان کنترل داشته باشیم. باید دست به کار شده و شادی را برای خودمان رقم بزنیم.

باید ناامیدی محدود و گذرا را بپذیریم، اما هرگز نباید امید نامحدودمان را از دست بدهیم.

دکتر مارتین لوترکینگ جونیور

 

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید