امروزه از کتاب های رنگ کردنی و مدیتیشن، زیاد برای افزایش خودآگاهی و تمرکز استفاده می شود. اساسا “خودآگاه بودن” یعنی به لحظه ی حال توجه کردن. مسئله ی ساده‎ای است اما عملی کردن آن همیشه چندان راحت نیست. اگر به دنبال راه هایی برای خودآگاه بودن بدون مدیتیشن هستید، ادامه ی این مطلب را دنبال کنید.

 

چرا خودآگاه بودن مهم است؟

شواهد زیادی وجود دارند که نشان می دهند خودآگاهی کمک می کند تا بیشتر در جریان خود و محیط پیرامون تان قرار بگیرید. با استرس، اضطراب و افسردگی راحت تر کنار بیایید، توجه تان را متمرکز کنید و بیشتر ریلکس کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد خودآگاهی می توانید این مطلب را بخوانید.

۱_ ظرف ها را بشویید: نه، مادرتان سایت ما را هک نکرده، این مسئله واقعی است. وقتی بعد از شام ظرف ها را می شویید، آیا به کارهای دیگری که باید انجام دهید و بعد آن تازه می توانید ریلکس کنید، فکر می کنید؟ به جای آن سعی کنید تمرکزتان را روی شستن ظرف ها بگذارید. به صدای آب گوش کنید. آب گرم را روی دست تان حس کنید و بوی مایع ظرف شویی را استشمام کنید. وقتی متوجه شدید که ذهن تان شروع به پرسه زدن کرده، توجه تان را باز به کاری که می کنید برگردانید. چه چیزهایی را می توانید ببینید، بشنوید، ببوئید و احساس کنید؟ اگر شستن ظرف ها به کارتان نمی آید بقیه ی موارد را چک کنید.

۲_ لیست تشکر بنویسید: نوشتن لیست تشکر راهی برای قدردانی از چیزهای کوچک و بزرگ در زندگی تان است. لازم نیست این لیست لزوما خیلی بلند باشد، می توانید فقط سه چیزی که قدردان آنها هستید را یادداشت کنید. شاید چای خوشمزه ای باشد که امروز صبح خوردید، عشق و حمایتی که از دوستان تان گرفتید یا شجاعتی که در دفاع کردن از خودتان به خرج دادید. سعی کنید هر روز سه چیزی که به خاطر آنها ممنون هستید را یادداشت کنید.

۳_ کش و قوس بیایید: گاهی اوقات آنقدر غرق در افکارمان می شویم که بقیه ی چیزها را فراموش می کنیم، اما وقتی لحظه ای برای تمرکز روی بدن مان وقت می گذاریم، مثل انجام یک سری تمرینات کششی، باعث می شود که برای لحظاتی از تشویش ذهنی مان جدا شویم.

۴_ میان وعده ای بخورید: شاید فکر کنید که خوردن میان وعده چطور می تواند خودآگاهانه باشد. بهترین نقطه ی شروع این است که روی چیزی که می خورید تمرکز کنید. به حس غذا حین جویدن آن توجه کنید، بافتش را حس کنید، بوی آن را استشمام کنید. وقتی چیزی می خورید موبایل تان را هم کنار بگذارید.

۵_ یک فنجای چای درست کنید: شاید معمولا بدون فکر چای درست کنید. اما این بار سعی کنید به هر عملی که درحین این انجام کار می دهید، توجه داشته باشید. با اینکه خودتان چای را برداشت و بسته بندی نکرده اید، اما می توانید از کسی که یک جایی این کار را کرده تشکر کنید. بعد عمل انداختن تی بگ یا ریختن چای در استکان یا قوری است. بعد هم اضافه کردن آب جوش. پس از اینکه تمام این مراحل را طی کردید فنجان تان را در دست گرفته و گرمایش را حس کنید. سعی کنید کل روز را کنار گذاشته و در لحظه از همین فنجان چای لذت ببرید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید