چطور ترس را به انرژی تبدیل کنیم؟

0
144
چطور ترس را به انرژی تبدیل کنیم؟

چطور ترس را به انرژی تبدیل کنیم؟

ترس چطور مانع شما شده؟ آیا می‌دانید چیزی که مردم را زمین‌گیر کرده و از موقعیتی که لایقش هستند محروم کرده، همان ترس است؟

شاید به خودتان بگویید : من نه، من نترسم، اما واقعیت این است که ترس مسئله‌ای ذاتی در انسان‌هاست. مهم‌تر از همه، ترس برای محافظت است چرا که چیزهایی هستند که ما باید از آنها بترسیم!

اما موفقیت چه؟ ما باید موفقیت را به آغوش بکشیم، از رسیدن به اهداف و دستاوردهای جدید لذت برده و روز به روز رویاهای بیشتری را محقق کنیم.

چطور ترس را بشناسیم؟

ترس باید شناخته شده و مدیریت شود. وگرنه به مانع تبدیل می‌شود. شاید دو‌دل شویم، به خودمان شک کنیم، از طرد شدن بترسیم یا اینکه اصلاً از اقدام کردن هراس داشته باشیم. اما اگر راهی برای تبدیل ترس به انرژی باشد چه ؟

ابتدا باید متوجه نقشی که افکارتان در تغذیه ترس‌تان بازی می‌کنند باشید! این افکار مدام به شما می‌گویند “نمی‌توانید، نباید، و اگر فلان اتفاق بیوفتد چه؟”

قبل از اینکه خودتان متوجه شوید، افکار منفی روی هم تلنبار شده و به یک باره به کوهی فتح نشدنی مبدل می‌شوند. قضیه این نیست که باید واقعیت را نادیده بگیرید، اما گاهی این افکار واقعاً پوچ و بی اساس هستند. وقتی از نزدیک نگاه می‌کنید چیزی برای هراس وجود ندارد.

افکار منفی‌تان را از بین ببرید

بهتر است که در مدیریت این افکار منفی پیش دستی کنید، به جای اینکه اجازه دهید این افکار منفی آنقدر از لحاظ احساسی رویتان تأثیر بگذارند که به دو‌دلی و بی اقدامی برسید، از منطق‌تان استفاده کنید. به جای اینکه به خودتان بگویید “نباید” از خودتان بپرسید “بهترین راه برای انجام فلان کار چیست؟” جمله‌ی  “اگر جواب ندهد چه؟” را به “تصور کن چقدر فوق‌العاده خواهد شد اگر” تغییر دهید.

حتی می‌توانید دقیق‌تر و مشخص‌تر هم عمل کنید مثلاً “5 تا از بهترین راه‌ها برای تأمین بودجه‌ی پروژه‌ام چیست؟” یا ” 5 نفری که صلاحیت کمک به من را دارند چه کسانی هستند؟” مغزتان را با کش آوردن افکار، تصورات و تمرکزش ، مجبور به کمک به خودتان کنید. وقتی از مغزتان چیزهای مثبت می‌خواهید، دیگر جایی برای افکار منفی باقی نخواهد ماند و این همان تبدیل ترس به انرژی است.

از منطقه‌ی امن‌تان خارج شوید

بسیاری از ما خواستار راحتی هستیم. رها کردن منطقه‌ی امن می‌تواند ترس در ما ایجاد کند. شاید نگران این باشید که با انجام دادن کاری که همیشه می‌خواستید یا بیشتر خواستن ممکن است منطقه‌ی امن‌تان را به خطر بیندازد. اگر بگذارید منطقه‌ی امن‌تان تبدیل به زندان شود، باید بدانید که دیگر به نفع شما کار نخواهد کرد، بلکه علیه شما خواهد بود.

حال چطور از منطقه‌ی امن‌تان خارج شوید؟

به وقتی که از فرصتی استفاده کردید و موفقیت‌آمیز بود فکر کنید. به یاد بیاورید پیروزی و پاداشی که در پی داشت چه حسی در شما ایجاد کرد. به یاد داشته باشید که ریسک کردن همیشه به معنای بی‌پروا بودن و بی توجه بودن نیست. تبدیل ترس به هیجان و انتظار، یک راه دیگر برای تبدیل ترس‌تان به انرژی و پیش رفتن به سمت موفقیت است.

با ترس‌تان روبه‌رو شوید

یکی از بهترین راه‌ها برای تبدیل ترس به انرژی ، روبه‌رو شدن با آن است. قضیه پذیرفتنن ترس از تغییر یا لذت بردن از منطقه‌ی امن‌تان نیست، اما اگر متوجه حضور ترس‌تان نباشید، ترس می‌تواند مانع حرکت شما شده، بطوریکه خودتان متوجه‌اش نباشید. ترس‌ها را به سؤالات مثبت قدرت بخش که مغزتان بتواند به طریقی منطقی با آنها سر و کله بزند تبدیل کنید. خارج شدن از منطقه‌ی امن‌تان را تمرین کرده و ترس‌هایتان را شناخته و با آنها روبه‌رو شوید. این مراحل می‌توانند انگیزه‌بخش شما برای داشتن قدم‌های بعدی باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید