چطور خودآگاهی را تمرین کنیم

به این فکر می کنید که چطور خودآگاهی را تمرین کنید؟ تمام تعاریف به کنار، خودآگاهی یعنی توجه کردن به لحظه ی حال. تمرین خودآگاهی کمک می کند تا زندگی را راحت تر گذرانده و اوقات سخت را راحت تر سپری کنید. خودآگاهی هم چنین در تمرکز، ریلکس کردن و افزایش بهره وری موثر است. در ادامه ی این مطلب راه هایی را به منظور تمرین خودآگاهی به شما معرفی می کنیم.

تنها روی لحظه ی حال تمرکز کنید: شما می توانید در حین انجام فعالیت های معمول مثل پیاده روی، رانندگی یا حتی مسواک زدن، خودآگاهی را تمرین کنید. کلید ماجرا این است که فقط بر لحظه ی حال تمرکز کرده و به افکارتان راجع به آینده و گذشته خیلی بها ندهید. از خودتان بپرسید که همین الان چه اتفاقی دارد برایتان می افتد؟ آیا تنفس تان سریع است یا آرام؟ خسته اید؟ گرسنه اید؟ حال تان چطور است؟

روی اتفاقاتی که در اطراف تان می افتد تمرکز کنید: وقتی روی اتفاقاتی که در اطراف تان می افتد تمرکز کنید، احتمال اینکه گیر افکارتان بیفتید کمتر است. از خودتان بپرسید که سردتان است یا گرم تان؟ خوردن هوا به صورت تان چه حسی می دهد؟ چه صداهایی می شنوید؟ چه  بوهایی به مشام تان می رسد؟

سعی کنید در مورد چیزهایی که به آنها توجه می کنید، قضاوت نکنید: این کار کمی سخت است اما سعی کنید روی چیزها برچسب “خوب” و “بد” نزنید. فقط چیزها را همان طور که هستند مشاهده کنید. مثلا به جای اینکه به بویی برچسب “بد” بزنید، فقط آن را بدون قضاوت کردن حس کنید.

مدیتیشن خودآگاهانه را امتحان کنید: اگر حاضرید تا عمیق تر در زمینه ی خودآگاهی پیش بروید، مدیتیشن خودآگاهانه را در نظر داشته باشید. بدین منظور در جایی ساکت بنشینید. چشم هایتان را ببندید و روی تنفس تان تمرکز کنید یا اینکه کلمه یا عبارتی را با صدای آرام تکرار کنید. بگذارید افکارتان بیایند و بروند وسعی کنید آنها را دنبال نکنید. وقتی ذهن تان شروع به پرسه زدن کرد، به آرامی آن را به سمت تنفس تان یا عبارتی که تکرار می کردید برگردانید.

تنفس خودآگاهانه را امتحان کنید: چند دقیقه روی تنفس تان تمرکز کنید. می توانید این کار را با چشم هایی باز یا بسته انجام دهید. تنفس تان چه حسی دارد؟ چه صدایی دارد؟ تنفس را اول در کدام قسمت بدن تان حس می کنید؟

اگر این کار برایتان سخت است چه؟

برای خودآگاه بودن باید مغزتان را تمرین دهید بنابراین مثل کارهای دیگر، این کار هم به زمان احتیاج دارد. به یاد داشته باشید:

  • انتظار نداشته باشید که بتوانید خیلی طولانی متمرکز بمانید، مخصوصا اگر تازه شروع کرده اید.
  • پرسه زدن ذهن تان کاملا طبیعی است.
  • هدف این نیست که ذهن کاملا خالی داشته باشید، بلکه بیشتر توجه کردن و برگرداندن ذهن تان به تمرکز، حین پرسه زدن آن است.
  • هرچه بیشتر خودآگاهی را تمرین کنید، در آن بهتر خواهید شد.
  • اگر یک استراتژی خاص برایتان سخت است، مورد دیگری را امتحان کنید. افراد با هم متفاوت اند بنابراین یک چیز ممکن است برایتان راحت تر و یک چیز سخت تر باشد.

 

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید