چطور خودتان را خوشحال کنید

0
309
چطور خودتان را خوشحال کنید

چطور خودتان را خوشحال کنید

اینکه بدانید چطور خودتان را خوشحال کنید به اینکه بدانید چه چیزی حسی که دارید را در شما ایجاد می‌کند بر‌می‌گردد. وقتی بفهمید که چه چیزی شما را خوشحال می‌کند می‌توانید از آن اطلاعات استفاده کنید تا به حس شادی‌تان ادامه دهید. به جای اینکه سعی کنید طوری خوشحالی را پیدا کنید که انگار چیزی خارج از شماست، باید در درونتان به دنبال آن بگردید. نه تنها این بلکه باید احساسات مرتبط به آن را هم فعال کنید. راه‌های زیادی برای داشتن حس شادی هست، پس در ادامه با راهکار‌هایی که ممکن است بهتان کمک کنند با ما همراه باشید.

یک راه برای داشتن حس خوشحالی، تمرکز کردن بر چیزهایی است که شما را خوشحال می‌کند. اکثر اوقات مردم خوشحال نیستند چون مدام بر روی چیز‌های منفی تمرکز می‌کنند. مهم نیست الان چقدر خوشحال هستید، اما اگر مدام به چیز‌های افسرده کننده فکر کنید دیر یا زود حس بازنده بودن و افسردگی می‌کنید. احساسات شما، حال چه شادی باشد چه چیز‌های دیگر، می‌توانند با چیزی که بر روی آن تمرکز می‌کنید تحت کنترل در بیایند و در حقیقت شما هستید که تعیین می‌کنید آن‌ها چه معنایی داشته باشند.

به عنوان مثال داشتن یک وعده شام شما را خوشحال می‌کند؟ بستگی دارد. اگر به داشتن ۳ وعده غذا در روز عادت کرده باشید احتمالا حسی به این موضوع نخواهید داشت اما اگر چند روز باشد که غذا نخورده‌اید احتمالا خیلی خوشحال خواهید شد.

همانطور که می‌بینید، چیز‌ها شما را خوشحال نمی‌کنند بلکه این درک شما و معنایی است که به آن‌ها می‌دهید که باعث می‌شود شما حس خوشحالی داشته باشید. دلیل اینکه مردم کشور‌های جهان سومی احساس خوشحالی می‌کنند اما افراد مشهور در کشور‌های پیشرفته دست به خودکشی می‌زنند هم همین است. وقتی اشتباها فکر می‌کنید که شادی از چیز‌های بیرونی نشات می‌گیرد، شاد ماندن دشوار می‌شود. تنها خود شما هستید که می‌توانید خودتان را خوشحال کنید. حال که این را می‌‌دانید، درادامه راهکار‌هایی به شما معرفی می‌کنیم.

۱- بر روی چیزی که درحال حاضر دارید تمرکز کرده و به خاطر آن شکرگزار باشید. به زمانی در زندگی‌تان که چیز‌هایی که الان دارید را نداشتید فکر کنید. دوستان، روابط، شغل و غیره. وقتی بر چیز‌های خوب زندگی‌تان تمرکز کنید احساس شادی بیشتری خواهید کرد.

۲- خوشحال کردن خودتان را آسان کنید. اغلب اوقات ما برای خوشحال بودن‌مان قانون تعیین می‌کنیم. “اگر یک میلیارد پول نداشته باشم نمی‌تونم خوشحال باشم”. اگر برای خوشحال بودن خودتان قانون‌های سفت و سخت بگذارید دست آخر غمگین باقی می‌مانید. یک قانون ساده که می‌توانید برای خودتان تعیین کنید این است ” اگر صبح بتوانم از خواب بیدار شوم، خوشحال خواهم بود.”

۳- در دنبال کردن اهداف‌تان خوشحال باشید. به جای اینکه برای شاد بودن دنبال بدست آوردن چیز‌ها و اهداف باشید چرا در حین رسیدن به آن چیز‌ها و اهداف خوشحال نباشید؟ به بیان دیگر به دنبال شادی نگردید، بلکه با شادی بگردید. یا به عبارت دیگر از سفر لذت ببرید نه مقصد. تجربه‌ی این حس وقتی کاری که دوست دارید را انجام می‌دهید خیلی آسان‌تر خواهد بود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید