چطور در انتهای هر روز احساس کافی بودن بکنید

بسته به اینکه روزمان چطور می گذرد، ممکن است در معرض حجم زیادی از انرژی منفی قرار بگیریم. مهم نیست چقدر مود بد دیگران را ببینیم و روی ما اثر بگذارد، در انتهای روز این خودمانیم که بدترین منتقد خودمان هستیم. از خودمان انتقاد کرده و به لحاظ روانی خود را به خاطر اینکه فلان حرف را زدیم/ نزدیم، کاری که مقرر بوده را تمام نکردیم، ایده های بکری سرکار نداشتیم، کم کار کردیم، زیاد کار کردیم و غیره، تنبیه می کنیم.

چیزهای کوچک روی هم جمع شده و باری بر دوشمان می شوند و دست آخر این حس را به ما می دهند که یا کافی نیستیم یا عملکرد کافی نداشتیم. برای نیفتادن در دام افسردگی، کاهش عزت نفس و حس بی ارزش بودن، مهم است که در انتهای روز به خود یادآوری کنید که شما کافی بوده و عملکردی کافی داشتید. وقتی روز خود را با داشتن حسی خوب نسبت به خودتان به پایان برسانید، روز بعد را بهتر و آماده تر آغاز خواهید کرد.

در ادامه راهکارهایی را برای داشتن حس کافی بودن در انتهای روز به شما معرفی می کنیم.

۱_ هر کاری از دست تان برمی آمده انجام دادید

روزهایی هستند که نمی توانید تمام آنچه که می خواهید را محقق کنید. گاهی زندگی کارها یا موانعی پیش پای ما می گذارد که باعث می شود تمرکزمان را جای دیگری معطوف کرده یا کلا روزمان را خلاف انتظارات مان بگذرانیم. در چنین مواقعی باید به خودتان یادآوری کنید که شما هر کاری از دست تان برمی آمده انجام دادید. شاید اصلا نرسیدید کارهای لیست تان را انجام دهید چون مجبور بودید به چیزهای دیگر برسید، اما در هر حال هرکاری که از دست تان برمی آمده انجام دادید.

شاید حس می کنید که اگر فلان حرف را می زدید یا نمی زدید بهتر بود. شاید اگر به مسئله ای سریع تر واکنش نشان می دادید اوضاع جور دیگری پیش می رفت، اما در هر صورت شما هرآنچه از دست تان برمی آمده است را انجام دادید.

۲_ شما خودتان را دوست دارید

وقتی چیزهای کوچک و بزرگ روی هم جمع می شوند ممکن است خیلی به خودمان سخت گرفته و فراموش کنیم خودمان را دوست بداریم. هر انتخابی که در طی مسیر می کنید در رقم زدن شخصیت و هویت شما نقش دارد. شاید از وضعیتی که داخلش هستید خوشتان نیاید، اما اگر به عنوان یک فرد، از خود راضی هستید، مهربان و محترم هستید، به دیگران اهمیت می دهید و ویژگی هایی که برایتان اهمیت دارند را در خود توسعه داده اید، پس باید خودتان را دوست بدارید. مهم تر اینکه به خودتان یادآوری کنید که از خودتان خوشتان می آید. شاید از تمام انتخاب هایتان راضی نباشید، شاید از جایی که الان هستید راضی نباشید، اما این بدان معنا نیست که نمی توانید خود را به عنوان یک فرد دوست داشته باشید.

۳_ شما اجازه ی اشتباه کردن دارید

گاهی یک بار اشتباه می کنیم اما تا مدتی طولانی خود را سرزنش می کنیم. حین رانندگی حواس تان نیست و نزدیک است به ماشین جلویی بخورید، اشتباهی سرکار حرفی که نباید بزنید را زدید، تایم تحویل پروژه را فراموش کردید یا هرچیز دیگری. اما به خاطر داشته باشید که همه اشتباه می کنند. شما هم اجازه دارید اشتباه کنید. خودتان را ببخشید و از اشتباه تان درس بگیرید، به جای اینکه بارها و بارها آن را در ذهن تان مرور کنید.

۴_ شما در مسیر خودتان هستید

نمی شود خودتان را با دیگران مقایسه کرده و انتظار نتایج مشابه داشته باشید. هر کس در مسیر خودش است و تجربیات خاص خودش را دارد و به نتایج مختلفی می رسد. اصلا عادلانه نیست که خود و مسیری که آمده اید را با دیگری مقایسه کنید. حتی اگر هر دو سعی در محقق کردن یک چیز دارید، آدم های متفاوتی هستید و از همین رو شاهد نتایج متفاوتی خواهید بود.به خودتان یادآوری کنید که اشکالی ندارد اگر زندگی تان با بقیه متفاوت است. هر کس راه خودش  را می رود.

این مسائلی که عنوان شدند را هر شب به خودتان یادآوری کنید نه فقط وقت هایی که روز سختی داشته اید. زمانی که این کار را انجام دهید، منفی گرایی ها را از زندگی تان زدوده و شروعی تازه خواهید داشت.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید