چطور در دنیایی پر از حواس پرتی متمرکز بمانیم

0
30
چطور در دنیایی پر از حواس پرتی متمرکز بمانیم

چطور در دنیایی پر از حواس پرتی متمرکز بمانیم

ما در دنیایی رو به سمت جهانی شدن که نیازمند عملکردی سریع می باشد زندگی می کنیم. با کوتاه تر شدن هر روزه ی ضرب العجل ها، متمرکز ماندن سخت تر و سخت تر می شود. در نتیجه برای اینکه بتوانیم در زمان صرفه جویی کنیم، ذهن مان سعی می کند در لحظه چندین کار انجام دهد. این عمل اغلب اوقات به نتایج نامطلوبی منتهی می شود. دلیل اتفاق افتادن این امر آن است که شمار محرک های مرتبط افزایش یافته و این مسئله باعث می شود تمرکزمان را از دست بدهیم.

در این مطلب قصد داریم تا به بحث در مورد رایج ترین حواس پرتی هایی که روزانه با آن ها مواجه می شویم و نحوه ی کنترل آن ها بپردازیم. نه تنها محرک های خارجی می توانند موجب حواس پرتی ما شوند، بلکه افکار درونی مان هم در این مسئله نقش دارند. این افکار ممکن است حتی مرتبط با کاری که انجام می دهیم هم نباشند.

چرا حواس مان پرت می شود

ما تمرکز و توجه مان را از دست می دهیم چرا که به طریقی اینطور برنامه ریزی شده ایم. مغز ما به مانند یک جعبه ابزار است و مکانیسم های دفاعی بسیاری دارد که می توانند روی تمرکز ما تاثیر بگذارد. یکی از مهم ترین مکانیسم های آن در ارتباط با درد عمل می کند. ما تمایل داریم تا توجه مان را از چیزهایی که به ما صدمه می زنند پرت کنیم تا زجر نکشیم. به طور کلی مردم چیزهایی که موجب رنج شان می شوند را از خود دور می کنند تا از حسی که ایجاد می کنند فرار کنند، حواس پرتی در این حالت مثبت است یا حداقل می توانیم از آن به نفع خودمان استفاده کنیم. با این حال اغلب حواس پرتی را به شیوه ای منفی می بینیم. دلیل این امر آن است که عدم داشتن تمرکز سرعت ما را کم کرده و بر روی بهره وری مان تاثیر می گذارد. اغلب اوقات مشکل این است که ما تمرکزمان را از دست داده و افکارمان کنترل ذهن مان را بدست می گیرند.

چه چیز حواس مان را پرت می کند؟

قدمت برخی حواس پرتی ها به قدمت بشریت بوده و بعضی حواس پرتی ها از پیامدهای سبک زندگی مدرن هستند. می شود هم با یک مگس حواس پرت شد هم با ویبره ی گوشی. یک سری آسیب شناسی های خاص هم هستند که مستقیما روی توجه مان تاثیر می گذارند.

حساسیت همه به حواس پرتی ها یکسان نیست. با این حال همگی می توانیم روی این موضوع توافق کنیم که تکنولوژی های جدید نحوه ی تعامل ما با محیط را دستخوش تغییر کرده اند. امروزه ما زندگی مان را در دو سطح متفاوت مدیریت می کنیم: فیزیکی (واقعی) و مجازی.

طبق مطالعه ای که توسط Udemy انجام شده، %۳۶ از جوانان ۲ ساعت یا بیشتر را صرف کار با موبایل هایشان در طی روز می کنند. ۱۰۰ سال پیش این ۲ ساعت صرف استراحت، مطالعه یا قدم زدن در پارک می شد. وقتی متوجه این قضیه شویم، انجام تمرینات تمرکزی برایمان آسان تر خواهد شد.

برای متمرکز بودن چه کار می شود کرد؟

یک سری راهکار وجود دارند که با به کارگیری آن ها در زندگی روزمره، می توانید تمرکزتان را بالا ببرید:

– اولویت هایتان را مشخص کنید: انتخاب کنید که چه چیزهایی مهم تر هستند (شغل، خانواده، تحصیل و غیره)

– متوجه باشید که حواس پرتی ها ضروری هستند: ما ماشین نیستیم. از همین رو به استراحت، غذا خوردن و معاشرت احتیاج داریم. کارهایی که موجب سرگرمی تان می شوند را یادداشت کنید. یک سری از این کارها ممکن است شامل بیرون رفتن با دوستان، کتاب خواندن یا فیلم دیدن بشوند. اگر این کارها برایتان مهم هستد چرا جزو برنامه تان قرارشان نمی دهید؟

– کمی خودتان را از تکنولوژی دور کنید: همانطور که در بالا اشاره شد، زندگی مجازی گاها زندگی واقعی را به چالش می کشد. بنابراین باید زمان محدودی را به استفاده از شبکه های اجتماعی اختصاص دهید.

– در لحظه فقط یک کار انجام دهید: همه از پس مولتی تسکینگ یا انجام چند کار به صورت همزمان برنمی آیند. اگر نمی توانید حین انجام ۲ کار به صورت همزمان تمرکزتان را حفظ کنید، لزومی ندارد که مولتی تسکینگ کنید. به جای آن سعی کنید یکی یکی و براساس اولویت به کارها رسیدگی کنید.

– چالش های واقع گرایانه داشته باشید: سعی نکنید کسی باشید که نیستید. اگر می دانید نمی توانید فلان کار را در ۲ ساعت تمام کنید، زمانی که واقعا برای انجام آن احتیاج دارید را به خود بدهید. به خودتان دروغ نگویید.

حواس پرتی ها بخش ضروری زندگی هستند

نباید خیلی هم نگران حواس پرتی ها بود چرا که آن ها غیرقابل اجتناب هستند. کنترل کردن شان مهم است،  اما باید آن ها را به عنوان بخشی از زندگی پذیرفت.

مغز ما برای داشتن تمرکز ۱۰۰ درصدی در تمام مواقع برنامه ریزی نشده. از همین رو باید نیازهای بدن مان را شناسایی کرده و آن ها را ارضا کنیم. استراحتی بکنید، چیزی بخورید و ورزش کنید. تمام این کارها به شما کمک می کنند تا در طی انجام کارهای روزمره تان متمرکز بمانید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید