چطور دست از احساس تاسف کردن برای خودتان بردارید

گاهی اوقات اوضاع طبق برنامه یا انتظار ما پیش نمی رود. گاهی اوقات حس طرد شدن می کنید. ممکن است وقت برای درس خواندن گذاشته باشید اما با این حال نمرات پایینی کسب کرده باشید. شاید سخت کار کرده باشید، اما شکست خورده باشید. در چنین شرایطی چه حسی دارید؟ آیا برای خودتان متاسف می شوید؟ آیا احساس افسردگی، تنفر از خود و ناراحتی دارید؟

احساس تاسف کردن برای خودتان ناسالم، مخرب و ناکارآمد است. اما برای خارج شدن از حال و هوای منفی، احساس بهتری داشتن و پشت سرگذاشتن شرایط چه کار می توان کرد؟ چطور می توان دوباره اعتماد به نفس خود را به دست آورده و مثبت اندیش باشید؟ در ادامه راهکارهایی را عنوان می کنیم که امیدواریم کمک کننده باشند.

۱_ بروید و قدمی بزنید

همه چیز را رها کرده و برای قدم زدن بیرون بروید. حتی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده روی هم کافی است. چرا؟ چون در فضای باز بودن کمک می کند تا اوضاع را از دیدی گسترده تر نگریسته و اندکی از قدرت خود را بازیابی کنید. قدم زدن در خیابان یا پارک برای آزاد سازی استرس یا ریلکس شدن کمک کننده است. تحرک داشتن هم به منزله ورزش عمل کرده و هم به منزله حواس پرتی، و ذهن شما را از مسئله دور می کند.

۲_ بفهمید که چرا برای خودتان احساس تاسف می کنید

چند دقیقه وقت بگذارید تا بفهمید که چرا چنین حسی دارید. آیا شکست خوردید؟ آیا کسی که دوستش دارید دست رد به سینه تان زده؟ آیا شغل تان را از دست داده اید؟ آیا ضرر مالی متحمل شده اید؟ سوالی که مربوط به شرایط خودتان است را بپرسید. پس از آن به راه حل های سازنده ای که برای حل مسئله می توانید در پیش بگیرید فکر کرده و آن  ها را یادداشت کنید. در این مرحله بیش از ۱۰ دقیقه وقت صرف نکنید، چرا که مدت زمان بیشتر باعث می شود بیشتر به عواملی که باعث ایجاد چنین شرایطی شده اند فکر کنید و عواطف و افکار منفی در شما قوی تر شوند. چیزهایی که یادداشت کرده اید را با خود به همراه داشته و شروع به پیاده سازی شان کنید.

۳_ در مورد حسی که دارید سوال بپرسید

می توانید سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا احساس تاسف کردن برای خودم هیچ کمکی به من می کند؟
 • باشه، الان احساس بدی دارم، اما آیا می خواهم به داشتن چنین حسی ادامه دهم؟
 • آیا از اینکه این احساسات زجرم می دهند احساس لذت می کنم؟
 • آیا واقعا می خواهم همچنان در همین حال و هوا باشم؟
 • چرا از وقتم برای انجام کارهایی که باعث می شوند حس خوبی داشته باشم استفاده نکنم؟

بعد چند دفعه به خودتان بگویید: من می خواهم احساس شادی و اعتماد به نفس داشته باشم. من می توانم و دفعه بعد بهتر عمل می کنم.

۴_ از خودتان و زندگی تان خارجش کنید

اصلا خوب نیست که بگذارید حس تاسف و ترحم به خودتان در شما ماندگار شود. چند لحظه حواس تان را جمع کنید، روی احساسات تان تمرکز کنید و متوجه شوید که چقدر باعث ناراحتی شما می شوند. بیش از چند دقیقه این کار را انجام ندهید چرا که تمرکز روی آن ها باعث می شود رشد کنند. پس از آن تصمیم بگیرید که تا جایی که می توانید به این احساسات بی اهمیتی کنید. می توانید حواس تان را به چیز دیگری بدهید، چیزی که برایتان جالب و لذت بخش است.

۵_ سعی کنید اهمیت شرایط را به حداقل برسانید

یک چیزی در زندگی تان باعث شده که برای خودتان احساس تاسف داشته باشید. آیا این آخر دنیاست؟ معلوم است که نه! خیلی ها در چنین شرایطی بوده و از آن گذر کرده اند. این اتفاق تنها برای شما نیست که افتاده. به چیزهای خوب زندگی تان فکر کنید. به چیزهایی که باعث خوشحالی تان شده اند فکر کنید. به کارهایی که به خوبی از پس شان برمی آیید فکر کنید. آیا اتفاقی که الان افتاده، یک هفته دیگر، یک ماه دیگر یا یک سال دیگر اهمیت خواهد داشت؟

زندگی بالا وپایین های خودش را دارد و اصلا لزومی ندارد که بگذارید مسائل تا این حد شما را بیازارند.

۶_ با دیگران مهربان تر باشید

۱_ چند کلمه با مغازه داری که از آن خرید می کنید صحبت کنید.

۲_ هر چقدر هم کوچک، سعی کنید به دیگران کمکی بکنید.

۳_ سعی کنید شنونده بهتری باشید.

۴_ با دیگران مهربان باشید.

۵_ یا خیلی کارهای دیگر….

به دیگران کمک کردن باعث می شود که در مشکلات تان غرق نشده و برای خودتان احساس تاسف نکنید.

۷_ یک وعده غذای خوب بخورید

غذا می تواند احساسات بد را تسکین دهد. یا خودتان یک غذای خوب بپزید یا برای صرف وعده غذایی خوب به رستوران بروید.

۸_ جملات و عبارات مثبت را با خود تکرار کنید

تکرار کردن جملات و عبارات مثبت کمی حال و هوایتان را بهتر کرده و به شما انگیزه و انرژی می دهد. این جملات هم چنین می توانند اعتماد به نفس شما را بالا ببرند.

مثلا: من می توانم حال و هوایم را عوض کنم

من می خواهم مثبت تر و با اعتماد به نفس تر شوم

من شدیدا قصدا دارم زندگی ام را بهتر کرده و حس خوبی داشته باشم

من فقط به افکار شاد و مثبت اجازه ورود به ذهنم را می دهم.

۹_ نقل قول های الهام بخش بخوانید

اگر از نقل قولی خوش تان آمد آن را یادداشت کرده و در مواقع مختلف نگاهی به آن بیندازید. فکر کنید که چطور می توانید آن را در زندگی تان پیاده سازی کنید. این کار کمک می کند تا دیگر برای خودتان احساس تاسف نداشته باشید.

هیچ دلیلی وجود ندارد که برای خودتان احساس تاسف و ترحم کنید. چرا که هم وقت تان را هدر می دهد هم انرژی تان و همین طور غوطه ور شدن در احساسات منفی راه به هیچ کجا نمی برند. برای تغییر دیدگاه تان باید همین الان دست به کار شوید، نه فردا!

 

2 ديدگاه

  • با سلام،
   از همراهی و گزارش شما سپاسگزاریم! مشکل مربوط به صفحه ارتباط با ما هم اکنون برطرف شده است.
   با تشکر

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید