چطور سخنور خوبی باشید

بهترین گفت و گویی که تا به حال داشته اید را به خاطر می آورید؟ با چه کسی بود؟ موضوع گفت و گو چه بود؟ یک گفت و گوی خوب می تواند زندگی یک نفر را تغییر دهد. یک گفت و گو معمولا عملی است که در آن ایده و اطلاعات تبادل می کنند اما خیلی از آدم ها نمی دانند چطور استاد گفت و گو کردن باشند. در ادامه مواردی را معرفی می کنیم که با دنبال کردن آنها می توانید گفت و گو کننده ای عالی که همه دوست دارند با او صحبت کنند باشید.

۱_ بیشتر از اینکه حرف بزنید گوش کنید: اکثر مردم نمی دانند چطور گوش کنند. آنها یا گوش می کنند که جوابی بدهند یا اصلا گوش نمی کنند. همه دوست دارند یک نفر حرف هایشان را شنیده و درک شان کند. اما به نظر می رسد هیچ کس نمی خواهد آن طرفی که گوش می کند و درک می کند باشد. به خاطر همین مردم بی صبرانه منتظرند که جواب بدهند. گاهی حتی حرف های طرف مقابل را درست نه می شنوند و نه متوجه می شوند. برای اینکه در گفت و گو کردن به مهارت برسید، باید به حرف های دیگران درست گوش کنید. بیخیال جواب دادن و واکنش نشان دادن شده و در آن لحظه فقط گوش کنید. حرف هایشان را بشنوید، متوجه حس و حال و دیدگاه شان شوید، خود واقعی شان را شناخته و سعی کنید تا جای ممکن درک شان کنید.

۲_ به طرف مقابل حس راحتی بدهید: چقدر پیش می آید با کسی صحبت کنید که انقدر با او راحت هستید که همه چیزتان را برایش تعریف کنید؟ احتمالا خیلی پیش نمی آید. دلیل اصلی این مسئله آن است که افراد نمی دانند چطور محیطی امن ایجاد کنند. نمی دانند چطور قابل اعتماد بوده و قضاوت نکنند.

یک سری آدم ها هستند که وقتی تازه ملاقات شان کرده اید، این حس را می گیرید که می توانید در مورد همه چیز با آنها درد و دل کنید. دلیلش این است که آنها قضاوتگر به نظر نمی رسند. آنها اجازه می دهند خودتان باشید. پس برای استاد شدن در گفت و گو، سعی کنید محیط امنی ایجاد کنید. بگذارید دیگران خودشان بوده و هرگز قضاوت شان نکنید. با گفتن مسئله ای خصوصی و صادقانه در مورد خودتان، به آنها نشان دهید که شما هم مسائل و حتی نقطه ضعف های مربوط به خودتان را دارید.

۳_ بگذارید گفت و گو آزادانه جریان پیدا کند: وقتی با دیگران صحبت می کنید و بحث به موضوعی رسیده که شما عاشق آن هستید، نمی خواهید از موضوع بگذرید و راجع به چیزهای دیگر هم صحبت کنید. می توانید کل روز راجع به آن صحبت کنید و اگر گفت و گو کم کم به سمت موضوعی دیگر برود، باز شما آن را به موضوع مورد علاقه تان برمی گردانید. اکثر آدم ها سعی می کنند گفت و گو را کنترل کنند. اما با اینکه یک موضوع ممکن است در ابتدا هیجان انگیز باشد، برگرداندن آن زمانی  که بحث راجع بهش سرد شده ممکن است در گفت و گو مشکل ایجاد کند. وقتی یک گفت و گو نرم و ملایم پیش نرفته و دیگران را معذب کرده می توانید متوجهش شوید. آدم ها دوست دارند با کسانی که اوضاع را در دست می گیرند و به یک چیز بند نمی کنند صحبت کنند. بدون کنترل کردن گفت و گو، بگذارید موضوعات مختلف به بحث بیایند و بروند و گفت و گو آزادانه جریان داشته باشد.

۴_ وقتی الهام می گیرید صحبت کنید: به جای برگرداندن موضوعات قبلی زمانی که حرفی که در دل تان مانده و نزدید، لحظه ای که دل تان می خواهد صحبت کنید حرف بزنید! این لحظه درست ترین لحظه برای حرف زدن راجع به یک موضوع یا ایده است، لحظه ای که دل تان می خواهد! وقتی الهامی که گرفتید از بین می رود و فقط اطلاعات برایتان مانده، چیزی که می خواستید بگویید دیگر به استحکام و دوام قبلی نیست و دوام و استحکام چیزی است که اهمیت دارد. وقتی الهام می گیرید و همان لحظه راجع به چیزی صحبت می کنید، کلمات لحنی متفاوت دارند. انرژی  ای که پشت شان است به دیگران نیز الهام می بخشد تا صحبت کنند. یک گفت و گو بدین صورت است که پیشرفت کرده و به موضوعات هیجان انگیز می رسد و ایده های نابی از میان آن به وجود می آید.

۵_ به دنبال تایید نباشید: صحبت کردن با دیگران باید به خاطر بهتر شناختن آنها یا ادغام ایده ها و فکرها باشد. اما خیلی از آدم ها از گفت و گو استفاده می کنند تا وجهه ای از خودشان در ذهن دیگران ایجاد کنند. به همین خاطر است که مردم اغلب در مورد تفکرات و نظرات واقعی شان صحبت نمی کنند. آنها در مورد موضوعاتی صحبت می کنند که باعث می شوند در چشم دیگران خوب به نظر برسند. اکثر آدم ها روراست و صادق نیستند چرا که به دنبال تایید هستند. آنها جوری خودشان را نشان می دهند تا تایید دیگران را به دست بیاورند. این نوع گفت و گوها جعلی و خسته کننده است. افرادی که در گفت و گو کردن مهارت دارند به دنبال تایید دیگران نیستند. هدف از گفت و گو کردن فراتر از غرور و وجهه ی فرد صحبت کننده است. با روراست بودن است که گفت و گوهایی عالی اتفاق می افتد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید