چطور همزمان هم درس بخوانیم هم کار کنیم

به گفته ی Denis Waitley، نتایجی که از زندگی عایدتان می شود مستقیما به تلاشی که می کنید بستگی دارد. شاید موضوع واضحی بنظر برسد اما بسیاری از افراد این مسئله را در شرایطی که به تلاش زیاد احتیاج است فراموش می کنند. برای هم زمان درس خواندن و کار کردن به سخت کوشی احتیاج است.

همه می دانند که همزمان کار کردن و درس خواندن آسان نیست. از همین رو اگر در پی نتایج خوب هستید باید واقع گرا باشید. باید به یاد داشته باشید که مدیریت کار و تحصیل در کنار هم گاها چالش برانگیز خواهد شد. گاهی اوقات فشار و تلاش بیش از حد می تواند روی کیفیت کارتان تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که آرام پیش رفتن می تواند ایده ی خوبی باشد. به بیان دیگر لازم نیست لزوما شاگرد اول کلاس یا کارمند نمونه ی شرکت شوید. علاوه بر این لازم نیست که تحصیل تان را هول هولکی به اتمام برسانید. اگر به کمک احتیاج داشته یا به دنبال تعادلید، حتما به دنبال شان بگردید. آرام پیش رفتن در هر دو زمینه راهی خوب برای داشتن حس آرامش، کاهش استرس و تقویت شانس رسیدن به اهداف تان است. سعی نکنید خودتان را گول بزنید. تعادل برقرار کردن میان کار و تحصیل می تواند بسیار دشوار باشد. در این مطلب قصد داریم راهکارهایی که باعث آسان تر شدن این موضوع می شوند را به شما معرفی کنیم.

۱- از زمان تان نهایت استفاده را ببرید

اولین راهکار برای کار کردن و درس خواندن به صورت همزمان این است که از زمان در اختیارتان نهایت استفاده را ببرید. مثلا باید از یک سری حواس پرتی ها اجتناب کنید. زمانی که وقت کمتری برای کار کردن، درس خواندن و خودتان دارید، باید از هر دقیقه ی روز نهایت استفاده را ببرید. وقتی درس می خوانید حواس تان به گوشی موبایل، شبکه های اجتماعی، وب گردی، تلویزیون و غیره نباشد. وقتی کار می کنید هم سعی کنید تمام کارتان را سرکار تمام کنید. کارتان را با خود به خانه نیاورید. در این شرایط تمام کارهایتان روی هم تلنبار می شود. این شیوه باعث می شود عملکرد موثرتری هم سرکار و هم در دانشگاه داشته باشید. و البته سعی کنید از اوقات فراغت تان استفاده کنید. برای کمی استراحت کردن احساس عذاب وجدان نکنید!

۲- محل کارتان را مرتب کنید

این راهکار به شدت به راهکار قبلی مرتبط است. حین درس خواندن و کار کردن به صورت همزمان، منظم و مرتب بودن بسیار حائز اهمیت است. این مسئله باعث می شود کارهایتان با هم قاطی نشوند. اگر می خواهید به اهداف تان برسید باید بدانید که چه زمان یک کار تمام شده و چه زمان موقع شروع کار بعدی است.

به بیان دیگر، بهتر است وقت بگذارید و محل کار و مطالعه تان را مرتب کنید. چیزهای مرتبط به کارتان را یک جا جمع کنید و چیزهای مربوط به دانشگاه تان را هم در جایی دیگر. شاید کار کوچکی بنظر برسد، اما در طولانی مدت متوجه می شوید که چقدر به سودتان است.

۳- محول کردن کارها به دیگری را یاد بگیرید

وقتی کارهای در انتظار زیادی دارید، باید بتوانید بعضی از آن ها را به دیگران محول کنید. باید به همکاران تان اعتماد کرده و وظایف پیچیده را میان خودتان تقسیم کنید. سعی نکنید بیشتر از حد توان تان کاری انجام دهید، چرا که دست آخر مشوش شده و به هیچ کاری نمی رسید.

همین مسئله در مورد درس تان هم صدق می کند. اگر قرار است کار گروهی بکنید به همکلاسی هایتان اعتماد کنید. و این بدان معنا نیست که تمام وظایف تان را به دیگران محول کنید، بلکه حرف مان این است که باید به اندازه ی توان تان مسئولیت قبول کنید.

۴- سبک زندگی فعالی داشته باشید

از آنجایی که سرتان شلوغ است، ورزش کردن سخت تر خواهد شد. از سوی دیگر هم فعالیت فیزیکی پایه و اساس داشتن سبک زندگی ای سالم است. سعی کنید چند بار در هفته ورزشی بکنید. این کار به ذهن تان انرژی بخشیده و اندام تان را روی فرم نگه می دارد.

از سوی دیگر هواس تان به تغذیه تان نیز باشد. تا جایی که می توانید غذاهای سالم بخورید. برای آشپزی وقت بگذارید. لازم نیست حتما غذاهای سخت و پیچیده درست کنید. درست غذا خوردن تاثیر زیادی بر خلق و خو و سطوح انرژی تان خواهد داشت.

و البته از خوب خوابیدن نیز غافل نشوید. استراحت کردن جزو ملزومات اولیه ی سلامتی است. اگر امکانش وجود دارد ۷ ساعت کامل بخوابید. اگر زندگی تان را درست سامان دهی کنید، می توانید به خوبی بین کار و درس خواندن، تعادل مد نظرتان را پیدا کنید.

اگر این راهکارها را دنبال کنید، می توانید با حداقل مشکلات همزمان درس خوانده و کار کنید. شک نکنید که به اهداف تان خواهید رسید!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید