چطور و چرا خودتان را از کسانی که به شما استرس می‌دهند جداکنید

0
76
چطور و چرا خودتان را از کسانی که به شما استرس می‌دهند جداکنید

چطور و چرا خودتان را از کسانی که به شما استرس می‌دهند جداکنید

وابستگی عاطفی به شما استرس وارد می کند. وابستگی به کسانی که درزندگی تان استرس ایجاد می کنند برای سلامتی فیزیکی، احساسی و روانی تان خوب نیست. یک سری آدم ها هستند که مدام در مورد مشکلات و دردسرهایشان صحبت کرده و انرژی همه را می گیرند. این افراد اغلب روی خودشان متمرکز بوده و خیلی به بقیه علاقه ای ندارند. بودن کنار این آدم ها خسته کننده است. این افراد ممکن است همکارتان، همسایه تان، دوست یا عضو خانواده تان باشند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در صورت امکان از آن ها فاصله بگیرید.

وابستگی با شما چه می کند

وابستگی بیش از حد شما را نسبت به مود و حالت ذهنی دیگران آسیب پذیر می کند. اگر این افراد مثبت باشند، رابطه ای که دارید کمک کننده خواهد بود اما اگر منفی بوده و مدام اهل گله و شکایت هستند، مشکلاتی برایتان ایجاد خواهد شد.

۱- وابستگی بیش از حد به افراد منفی گرا باعث می شود نگرانی ها، اضطراب ها، ترس ها و شکایت هایشان وارد ذهن شما شده و رویتان تاثیر بگذارد.

۲- در چنین شرایطی شما اجازه می دهید که نگرانی ها، اضطراب ها، ترس ها و مشکلات تان روی تفکر و احساسات شما تاثیر بگذارد.

۳- شما اجازه می دهید که افکار و احساسات شان وارد ضمیر ناخودآگاه تان شده و روی شما تاثیر بگذارد.

۴- منفی گرایی، استرس و احساسات بد را وارد زندگی تان می کنید.

۵- آزادی عاطفی و روانی تان را از دست می دهید.

۶- بیش از حد نگران موضوعاتی می شوید که به شما ارتباطی ندارند.

۷- اجازه می دهید که دیگران به لحاظ احساسی و روانی شما را فریب بدهند.

۸- هر چه بیشتر به کسی وابسته باشید، بیشتر نگران از دست دادن او می شوید. شاید اسم این رفتار را عشق بگذارید اما این وابستگی، ترس و عدم استقلال است.

۹- اگر از کسی که به او وابسته هستید جدا شوید، ممکن است افسرده شوید.

شما ممکن است به شغل تان یا دیگر افراد وابسته باشید. با این حال این وابستگی اغلب علیه شما بوده و در مواقعی می تواند به شما آسیب بزند. باید تغییری در زندگی تان ایجاد کنید، و به دنبال این باشید که از وابستگی تان به هر چیزی که باعث درد و ناراحتی تان می شود بکاهید.

وقتی در اطراف افراد استرس زا هستید، کسانی که به شما هم استرس و احساسات ناخوشایند انتقال می دهند، فقط بلند شوید و بروید.

اما اگر نتوانید بروید چه؟ اگر نتوانید شغل تان را ترک کرده یا از یک سری افراد فاصله بگیرید چه؟ بعضی وقت ها نزدیک ترین افراد به ما کسانی هستند که آرامش درون مان را بر هم می زنند. در چنین شرایطی باید کمی قطع وابستگی عاطفی از خود نشان بدهید.

قطع وابستگی عاطفی چیست و چرا به آن احتیاج دارید:

– قطع وابستگی عاطفی به معنای تسلیم شدن نیست.

– جدا کردن خودتان از دیگران به معنای بیخیال آن ها شدن نیست.

– جدا کردن خودتان از یک نفر به معنای قطع رابطه و بی اهمیتی به آن ها نیست.

قطع وابستگی تان از یک نفر به معنای مراقبت از سلامت عاطفی و روانی تان و آرام ماندن و اجازه ندادن به افکار منفی برای تاثیر گذاری روی افکار و اعمال تان می باشد.

می شود هم به یک نفر توجه داشت و هم خود را از احساسات و افکار منفی ای که منتقل می کند جدا کرد. قطع وابستگی عاطفی در واقع به معنای آرام ماندن در شرایط سخت و استرس زا، اجتناب از استرس و نگرانی ها و اجازه ندادن به افکار منفی برای تاثیر روی شماست.

وابستگی و قطع وابستگی فقط برای افراد نیست، بلکه در مورد اشیاء و دارایی ها هم صدق می کند. از آنچه دارید لذت ببرید و قدردان آن باشید، اما اگر چیزی را از دست دادید هم آرام بوده و بگذرید.

چطور خودتان را از کسی که استرس ایجاد می کند جدا کنید

۱- چند دقیقه در روز را به تاثیراتی که افراد استرس زا روی شما دارند فکر کنید.

۲- به این فکر کنید که حرف ها و احساسات این آدم ها با شما چه کار کرده و چطور روی ذهن، احساسات و رفتارتان تاثیر می گذارند. اگر از شرایط راضی نیستید باید کاری در مورد آن بکنید.

۳- فکر کنید که اگر آرام و تحت تاثیر استرس دیگران نبودید چه حسی داشتید.

۴- برنامه ریزی کنید که چطور از تاثیراتی که این افراد روی شما می گذارند رهایی یابید. مثلا ازشان دوری کنید، به حرف هایشان گوش نکنید. یا بحث را عوض کنید.

۵- وقتی در شرایط استرس زا هستید چند نفس عمیق کشیده و هرموقع که امکانش بود یک لیوان آب بنوشید.

۶- یک استراتژی کارآمد دیگر این است که در چنین شرایطی به یک چیز خوشایند و جالب فکر کنید تا توجه تان معطوف به آن  شود نه حرف هایی که می شنوید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید