چطور کل شب را بیدار بمانیم؟

0
164
چطور کل شب را بیدار بمانیم

چطور کل شب را بیدار بمانیم؟

با اینکه شب بیدار ماندن توصیه نمی شود، اما گاهی اوقات به دلیل شرایط کاری یا تحصیلی باید شب را بیدار بمانیم. در این میان آنچه که مهم است بالا بردن سطح بهره وری و مراقبت از سلامتی است. در ادامه راه هایی را برای شب بیدار ماندن به شما معرفی می کنیم.

۱- غذاهای سالم بخورید: به جای غذاهایی با کربوهیدرات بالا، غذاهایی سالم بخورید. غذاهای پرکربوهیدرات باعث می شوند قند بدن تان افت کرده و خواب آلود شوید، اما میوه ها، سبزیجات و خشکبارها انرژی تان را زیاد می کنند. برای مبارزه با خستگی، غذایی که انتخاب می کنید بسیار اهمیت دارد. اگر بدن تان قند کافی نداشته باشد احساس خستگی می کنید، در عین حال اگر وعده ی غذایی سنگینی هم بخورید باز معایب خودش را به همراه خواهد داشت. علم پیشنهاد می کند که در چنین شرایطی غذاهای با فیبر بالا، پروتئینی و همراه با چربی خوب بخورید. تخم مرغ، آووکادو، کره ی بادام زمینی، کرفس و هویج برای مبارزه با خستگی عالی هستند. به علاوه از آنجایی که خستگی گاها از کمبود آهن ناشی می شود، خوردن اسفناج و عدس به همراه ویتامین سی نیز پیشنهاد می شود.

۲- آب بنوشید: آب نقش حیاتی ای در عملکرد صحیح اندام ها داشته و باید بدانید که نقش مهمی را در زمینه ی سطوح انرژی بازی می کند. کمبود آب می تواند باعث خستگی، گیجی، افزایش ضربان قلب و بی حالی شود، بنابراین نوشیدن آب کافی در هشیار و بیدار بودن تان بسیار موثر است.

۳- قهوه یا نوشیدنی های انرژی زا بنوشید: کافئین کمک می کند که در طی شب بیدار و هشیار بمانید. اگر قهوه دوست ندارید می توانید نوشیدنی های انرژی زایی که حاوی کافئین، تائورین و جینسینگ هستند بنوشید اما حواس تان باشد که برای جلوگیری از آسیب به معده در مقدار مصرف آن ها دقت کنید.

۴- مکمل کافئین مصرف کنید: کافئین فقط در قهوه نیست. می توانید آن را به شکل قرص به همراه میزان زیادی آب هم میل کنید. می توانید این مکمل ها را از داروخانه ها تهیه کنید.

۵- حرکات کششی انجام دهید: برای بهبود جریان خون حرکات کششی انجام دهید. به علاوه ورزش باعث تولید اندروفین که هورمون انرژی زایی است می شود. سعی کنید در هر ساعت ۵ دقیقه حرکات کششی انجام دهید. اگر هم خستگی خیلی بهتان هجوم آورده فعالیت فیزیکی بیشتری مثل سریع راه رفتن یا دوی آهسته انجام دهید.

۶- خانه نمانید: اگر با تمرکز کردن مشکل دارید، به جایی که خانه نباشد بروید. می توانید به کافه ها یا رستوران هایی که شب باز هستند یا اجازه ی شب ماندن را به شما می دهند بروید.

۷- از اتاق خواب دور بمانید: اگر انتخاب دیگری به جز خانه ماندن ندارید، از اتاق خواب دور بمانید چرا که باعث افزایش حس خواب آلودگی تان می شود. به علاوه نزدیک تخت بودن وسوسه تان می کند که دراز بکشید و خواب تان خواهد برد.

۸- به موسیقی گوش کنید: گاهی اوقات نخوابیدن با سکوتی که شب به دنبال دارد دشوار است. اگر همچین حسی دارید موزیکی پخش کنید تا بهتر بتوانید بیدار بمانید. موسیقی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی ای که باعث ایجاد حسی خوب در ما می شوند می گردد. مطالعات نیز نشان داده اند که موزیک های پر سروصدا در هوشیاری بیشتر ما کمک کننده هستند.

دست آخر اگر حس می کنید هیچ جوره نمی شود چشم های تان را باز نگه دارید، بهتر است که چرتی بزنید. چرا که چرت زدن بیشتر از تمام موارد ذکر شده باعث شارژ شدن باطری های تان می شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید