چطور یخ افراد را در حین اولین گفت و گو آب کنیم؟

0
138
چطور یخ افراد را در حین اولین گفت و گو آب کنیم؟

چطور یخ افراد را در حین اولین گفت و گو آب کنیم؟

بعضی وقت ها به راحتی با افرادی که تازه ملاقات کرده ایم وارد گفت و گو می شویم و بحث به راحتی ادامه پیدا می کند، اما گاهی اوقات لازم است تا به اصطلاح یخ طرف مقابل را آب کنیم. در ادامه ی این مطلب ما راهکارهایی را برای آب کردن یخ طرف مقابل در گفت و گو برای تان عنوان می کنیم.

۱- نسبت به کسی که دارید با او صحبت می کنید علاقه نشان دهید. مردم عاشق این هستند که در مورد خودشان صحبت کنند. با دقت گوش دهید و سعی کنید خودتان را به حرف هایی که فرد می زند علاقه مند نشان دهید.

۲- از سوالاتی که پاسخ شان بله/خیر است اجتناب کنید. وقتی با کسی صحبت می کنید سعی کنید سوالات پاسخ بلند بپرسید. مثلا به جای اینکه در مهمانی بپرسید “بهت خوش می گذره؟ ” بپرسید “چطور شد که به این مهمونی اومدی؟”

۳- بگذارید طرف مقابل به توضیح چیزهایی که شما راجع به آن ها اطلاعات ندارید بپردازد. اگر کسی که دارید با او صحبت می کنید در مورد چیز جدیدی با شما صحبت می کند، از او بخواهید که آن قضیه را برای تان توضیح دهد. این کار باعث می شود که مکالمه طولانی تر شود.

۴- اخبار را بخوانید. شاید خیلی به خواندن آخرین اخبار علاقه نداشته باشید، اما با خواندن اخبار می توانید گفت و گویی که به سکوتی مرگبار کشیده شده است را دوباره زنده کنید. مثلا بپرسید :«شنیدی فلان جا چه اتفاقی افتاده؟»

۵- تجربیات تان را به اشتراک بگذارید. اگر طرف مقابل از چیزی که برای تان آشناست صحبت می کند یا شما هم تجربه ای مشابه او داشته اید، در به اشتراک گذاشتن تجربه تان شک نکنید. بدین طریق شما دو نفر به هم نزدیک تر خواهید شد.

۶- از تکنیک “خشسر” استفاده کنید.

– خانواده: چند نفر هستید؟ خیلی وقت است که اینجا زندگی می کنید؟ در مورد این شهر چه چیزی را بیشتر دوست داری؟

شغل: شغل تان چیست؟ در حال حاضر مشغول کار روی چه چیزی هستید؟ سخت ترین بخش شغل تان چیست؟

سرگرمی: در اوقات فراغتت چه کار می کنی؟ چه مدت است که تنیس بازی می کنی؟

رویا: بزرگ ترین رویایت چیست؟ اگر می توانستی به هر کجا که می خواهی سفر کنی، کجا می رفتی؟ چه کاری را همیشه دلت می خواسته انجام بدهی؟

۷- صادق باشید: اگر دل تان می خواهد گفت و گویی طولانی و دلپذیر داشته باشید این خواسته را بیان کنید. می توانید بعضی سوالات شخصی را هم بپرسید، مثلا “از چه چیزی می ترسی” یا “چه چیزی را بیشتر از همه در مورد زندگی ات دوست داری؟»

۸- از بهترین ها یاد بگیرید. ویدیوهایی درباره ی کسانی که در مورد گفت و گو کردن و مکالمه راهکار ارائه می دهند مشاهده کنید. بدین طریق یاد می گیرید چه طور سوال بپرسید، چه سوالاتی بپرسید، چطور وقفه بیندازید و چه نوع جوک هایی مناسب تعریف کردن هستند.

۹- بر عزت نفس طرف مقابل بیفزایید: یک تعریف یا لبخند می تواند معجزه کند. تعریف کردن به سرعت توجه و علاقه ی فرد را جذب می کند. صادق باشید و غلو نکنید!

۱۰- تمرین کردن کمک می کند. فرقی نمی کند با کسی که در مترو کنارتان نشسته صحبت می کنید یا کسی که دفترتان را تمیز می کند. تنها تمرین کردن است که شما را در گفت و گو کردن با مهارت می کند.

۱۱- بهتر است که در مورد دین، سقط جنین، مسائل سیاسی، اقتصاد یا اشخاصی که فرد قبلا با آن ها دوست بوده یا ازدواج کرده صحبت نکنید.

۱۲- ورژنی بهتر از “چیکار می کنی” استفاده کنید. مثلا می توانید بپرسید: این روزها سرت به چه کاری گرم است؟ بدین طریق فرد روی قسمتی از موضوع که بیشتر با آن راحت است تمرکز می کند؛ حال چه خانواده باشد، چه کار، چه درس و غیره.

۱۳- شما تنها نیستید. با یاد داشته باشید که شما تنها کسی نیستید که وقتی با غریبه ای گفت و گو می کنید احساس عجیب و خجالتی بودن دارد. حتی کسانی که خیلی با اعتماد بنفس بنظر می رسند هم ممکن است همین حس را داشته باشند. پس اولین کسی باشید که یخ را آب می کند. ارزشش را دارد!

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید