چقدر زمان برای استراحت کردن هدر می دهیم

بعد از یک روز کاری شلوغ، غالبا جلوی تلویزیون می نشینیم و یا روی تخت دراز می کشیم و استراحت می کنیم. در این مواقع بدون انجام دادن کاری سازنده وقتمان را سپری می کنیم.  کمی استراحت کردن ایرادی ندارد اما سوال این است که استراحت کردن چه مقدار باید باشد.

گاهی اوقات تنبلی می کنیم و قسمت زیادی از وقتمان را بدون انجام کاری می گذرانیم. به قول بروس لی : اگر زندگی را دوست دارید، وقت را تلف نکنید، زیرا زندگی از زمان ساخته شده است. »

آیا واقعا به استراحت نیاز داریم؟

اکنون مانند ۲۰ یا ۵۰ سال قبل نیست که اکثر کارهای روزمره به طور فیزیکی انجام شوند. در گذشته بیشتر مردم کل روز را صرف انجام کارهای دستی می کردند.

آیا شما کل روز از انرژی فیزیکی خود استفاده می کنید؟ اگر اینطور است، باید استراحت فیزیکی کنید. اگر کل روز پشت صندلی راحتی می نشینید وکارهای دفتری یا کامپیوتری انجام می دهید، بدنتان در حال استراحت فیزیکی است.

امروزه اکثر ما پشت کامپیوتر یا ماشین های خودکار می نشینیم و به جای قدرت فیزیکی از قدرت ذهنی خود استفاده می کنیم. از نظر فیزیکی چندان فعال نیستیم. پس هدف از استراحت کردن چیست: استراحت دادن به ذهن؟ شما در زمان خوابیدن به ذهنتان استراحت می دهید. بنابراین از ساعتهای بعد از کار خود برای انجام کاری سازنده استفاده کنید.

کاری که امروز انجام می دهید، فرداهایتان را بهبود می بخشد. رالف مارستون

چرا تعطیلات آخر هفته استراحت نکنیم

آیا منظور از استراحت یعنی لم دادن روی مبل و تلویزیون تماشا کردن؟. هیچ ایرادی ندارد اگر در اطراف شهر گشتی بزنید و تفریح کنید. اما اگر در تعطیلات اخر هفته در خانه هستید از این فرصت استفاده کنید. زمانی که سپری می کنیم دیگر باز نمی گردد. کاری ارزشمند برای زندگی خود انجام دهید.

بیشترین استفاده را از خود بکنید… زیرا این تنها چیزی است  که دارید. رالف والدو امرسون

باید از هر روز خود استفاده کنیم. پس یا باید از زندگی لذت ببریم یا زندگی مان را بهتر کنیم.

چرا سیاستمداران، بازیگران و تاجران استراحت نمی کنند؟

آنها قطعا بیشتر از شما کار می کنند. پس نسبت به شما بیشتر شایسته استراحت کردن هستند. البته راحتی های بیشتری هم در زندگی دارند. اما اکثر آنها حتی هفت ساعت در شبانه روز هم نمیخوابند.

چه چیزی آنها را به حرکت کردن وامیدارد: آنها کاری که انجام میدهند را دوست دارند. آنها رویاهایشان را دنبال می کنند. آنها روز و شب کار می کنند تا بهترین نتیجه را از کاری که انجام می دهند بدست آورند. اگر شما نیز چنین اشتیاقی برای رویاها و زندگی خود داشته باشید، هیچ گاه در حالیکه که کار مهمی برای انجام دادن دارید، استراحت کردن را ترجیح نمی دهید. اشتیاق داشته باشید.

چرا همیشه احساس خستگی می کنیم؟

دلایل بسیاری وجود دارد. برای مثال، ما غالبا حرفه خود را بر اساس پول دریافتی و نه علاقه مان انتخاب می کنیم. دنبال شغلی هستیم که رشد اقتصادی داشته باشد. آنگاه صبح تا شب کار می کنیم حتی اگر آن را دوست نداشته باشیم. از آنجا که از کاری که انجام می دهید لذت نمی برید، احساس خستگی می کنید و ذهنتان را مجبور می کنید کاری انجام دهد که حتی دوستش ندارید.

وقتی کاری که دوست نداریم انجام می دهیم، تنبلی می کنیم. میگویید ذهنتان یاری نمی کند. زود خسته می شوید و درخواست استراحت می کنید.

آیا اگر کل روز در خانه با دوستتان بازی کنید خسته می شوید؟ نه. دوست دارید یک دور دیگر هم بازی کنید. زیرا برایتان جالب است. زندگی و کار خود را جذاب کنید تا هیچ گاه خسته نشوید.

استراحت کردن ایرادی ندارد اما چقدر باید باشد؟

فرض کنیم کار حسابداری یا دفتری زیادی انجام داده اید. احساس می کنید ذهنتان خسته شده و به استراحت نیاز دارید. برای آنکه دوباره سرحال شوید چقدر نیاز به استراحت دارید؟  یک ساعت؟ وقتی به رختخواب می رویم دیگر نمیتوانیم از آن دست بکشیم. میخواهیم نیم ساعت دیگر هم استراحت کنیم. هر چه قدر هم که استراحت کنید، باز هم بیشتر میخواهید. چرا؟ زیرا این نوع استراحت کردن فایده ای ندارد. شما سعی می کنید به ذهنتان استراحت بدهید اما ذهنتان نگران رخدادهای گذشته یا چالشهای آینده است.

ذهن برای آرام شدن  تنها به ۵ دقیقه نشستن در سکوت نیاز دارد. اما ما همیشه درگیر افکار منفی هستیم و هیچ وقت ذهنمان آرام نمی شود. یکی از بهترین راهها برای آرام کردن ذهن مدیتیشن است.

در زندگی به کجا می روید؟

ما سالها صرف مدرسه رفتن و مدرک گرفتن می کنیم. اما هیچ گاه زمانی برای مطالعه زندگی مان نمی گذاریم. چقدر برای فکر کردن به خودتان وقت می گذارید؟ چقدر نسبت به جهت زندگی خود آگاهید؟ آیا زندگی تان به جهت صحیحی می رود؟

تحصیلات رسمی برای شما امرار معاش می کند، خودآموزی شما را ثروتمند می کند. جیم ران

اگر احساس می کنید اهداف و رویاهای زندگی تان را دنبال می کنید، تنبلی کردن در زندگیتان جایی ندارد. اما اگر در جایی از زندگی شخصی، شغل یا رابطه تان گیر کرده اید، همیشه احساس می کنید چیزی در زندگی گم کرده اید.

به جای استراحت کردن چه کار کنیم

تفریح کردن ایرادی ندارد. اگر از زندگی تان لذت نبرید فایده زندگی کردن چیست؟ اما هیچ وقت زمان خود را هدر ندهید. در پایان زندگی، آیا زمان استراحت یا خواب اضافه خود را به یاد می آورید؟

نباید در آینده حسرت چیزی در گذشته را بخورید. وقت استراحت تان را صرف کار کردن بر روی خود، روابط، شغل و رویاهایتان کنید.

اگر یک گام مثبت در هر یک از حوزه های زندگی تان بردارید، نیازی به استراحت کردن نخواهید داشت. پس: استراحت نکنید، بهترین تلاش خود را انجام دهید.

صرف نظر از اینکه که هستید، در گذشته چه کرده اید، از کجا آمده اید، همیشه میتوانید تغییر کنید، و به نسخه بهتری از خودتان تبدیل شوید. مدونا

چگونه وقت خود را تلف می کنیم

فرض کنیم بعد از شرکت دو سه ساعتی زمان دارید. مقداری را صرف تلویزیون دیدن می کنید. مقداری را با دوستان تان در شبکه های اجتماعی صحبت می کنید یا با اعضای خانواده تان غیبت می کنید. حال نیم ساعت تا شام وقت باقی مانده است. با خود می گویید اکنون وقت استراحت کردن است.

تفریحاتی که کرده اید ذهنتان را آرام کرده و دیگر نیاز به استراحت ندارید.

اگر باز هم به استراحت نیاز دارید ۵ دقیقه در سکوت بنشینید یا با خودتان صحبت کنید. سپس از نیم ساعت باقی مانده برای جهت دهی زندگی تان استفاده کنید. ببینید زندگی تان چطور پیش می رود و در کجا باید تلاش بیشتری انجام دهید.

همیشه بالاتر از توان خود رویاپردازی کنید. فقط برای بهتر بودن از هم عصران یا گذشتگان خود زحمت نکشید. سعی کنید بهتر از خودتان باشید. ویلیام فالکنر

اگر حتی یک گام کوچک مثبت بردارید، احساس نشاط می کنید

از زمان استراحت خود یک دستاورد بسازید

فرض کنیم برای گرفتن شغلی تلاش می کنید. هر روز کمی برای بهتر شدن مهارتهایتان تلاش کنید. با گذشت زمان، آماده انجام یک حرکت شغلی خواهید بود.

اگر در روابط خود مشکل دارید، روی آن کار کنید

وقتی محدودیت های خود را بپذیریم، از آنها عبور می کنیم. آلبرت انیشتین

اگر فکر می کنید هر کدام از عاداتتان شما را از موفق شدن باز می دارند چرا روی آن کار نمی کنید؟ در ابتدا کمی کار می برد اما وقتی متوجه تفاوت در زندگی خود شوید، شاد می شوید.

ما غالبا قدرت خودمان در روبه رو شدن با چالشهای زندگی را دست کم می گیریم. زیرا هیچ گامی برنمیداریم.  اگر فکر می کنید زندگی برای اینها به شما زمان اضافی می دهد، خودتان را گول زده اید. باید از وقت خود استفاده کنید. باید وقت خود را پیدا کنید. هیچ کس کامل نیست. خوب است از افرادی که  در آن حوزه خوب هستند، بیاموزیم. کتاب بخوانید و از افراد یا سایر منابع بیاموزید. خودتان را ارتقا دهید، تا زندگی زیباتر شود.

زندگی پر از برکت و زیبایی است. جایی که در آن زندگی می کنیم، سیاره زمین، جای خوبی است، اگر از آن مراقبت کنیم. الیس واکر

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید