چگونه با بی اعتنایی دیگران به خود کنار بیاییم

چه چیزی بدتر از آن است که دیگران از ما متنفر باشند. به نظر می رسد کم اعتنایی دیدن از دوست داشته نشدن بدتر است. ممکن است در بسیاری از موارد در زندگی خود مورد بی اعتنایی قرار بگیرید. اما زمانی که نزدیکان شما به شما بی محلی می کنند بسیار ناراحت می شوید. وقتی کسی به شما بی اعتنایی می کند، گویی در نظر او نامرئی هستید و اگر عزت نفس بالایی نداشته باشید، این حس به شدت برایتان دردناک خواهد بود. اما هنوز کورسوی امیدی وجود دارد.

با بی اعتنایی چه میتوان کرد

افرادی که شخصیتهای قوی دارند از بی محلی کردن دیگران متاثر نمی شوند. آنها افراد بسیار مقاومی هستند که در اکثر موارد اگر مورد بی اعتنایی قرار بگیرند اهمیت چندانی نمی دهند.

اما این در مورد همه صدق نمی کند. در بیشتر مواقع افراد نمیتوانند چنین توهین و بی اعتنایی را تحمل کنند. و در شرایط خاص حتی افراد قدرتمندی که بدان ها اشاره شد نیز ممکن است آزرده شوند. بنابراین در مورد کسانی که نمیتوانند این درد عاطفی را تحمل کنند راه حل های زیر را مطرح می کنیم:

  • مطمئن باشید / فرض نکنید

همیشه این احتمال وجود دارد که شما مورد بی اعتنایی واقع نشده اید و اگر این موضوع حقیقت داشته باشد باید مطمئن شوید. تنها بر اساس فکر خود واکنش نشان ندهید. نسبت به آنچه میدانید واکنش نشان دهید. اگر به اندازه کافی جسارت دارید، از فرد مورد نظر سوال کنید که آیا به شما بی اعتنایی می کند یا خیر. ممکن است همه چیز تنها یک سوء تفاهم باشد و آنگاه میتوانید دست از تفکرات اشتباه خود بردارید

  • تعاملات خود را ارزیابی کنید

شاید کسی را رنجانده باشید و حتی خودتان ندانید. همه وقتی ناراحت می شوند به روی خود نمی آورند. دلایل مختلفی برای آنکه چرا افراد ناراحتی خود را ابراز نمی کنند وجود دارد که ریشه های عمیقی دارند.

پس اگر فکر می کنید ممکن است کسی را  که به شما بی اعتنایی می کند ناراحت کرده باشید ببینید چه رفتاری با او داشته اید. به صحبتهایی که با هم رد و بدل کرده اید فکر کنید. اگر چیزی به ذهنتان نمی رسد از خودش بپرسید.

  • برای عزیزان خود حد و مرز تعیین کنید

متاسفانه خانواده و عزیزان شما گاهی بیشتر از همه به شما کم محلی می کنند. اگر توسط این افراد در زندگی خود مورد بی اعتنایی قرار گرفته اید، پس شاید موقع آن رسیده باشد که برایشان حد و مرز تعیین کنید. کارهای آنها شما را ناراحت می کند اما شما مرتبا به آنها نزدیک می شوید.

وقت آن رسیده که به آنها اطلاع دهید در صورت ادامه دادن این رفتار با شما ، مثلا صحبت کردن با تلفن در موقع صرف نهار با شما، شرایط را تغییر خواهید داد و به تنهایی غذا خواهید خورد.

تعیین کردن حد و مرز ممکن است آنها را عصبانی کند اما اگر نسبت به موضوعی که نمیتوانید تحمل کنید صادق باشید شانس اینکه رابطه خود را بهبود بخشید وجود دارد

  • بیش از حد تلاش نکنید

به جای اینکه مرتبا تلاش کنید تا توجه کسی که به شما بی محلی کرده را جلب کنید، کار دیگری انجام دهید. لازم نیست متقابلا به آنها بی محلی کنید. اما برای حضورشان در زندگی خود التماس نکنید. اگر میخواهند به شما بی اعتنایی کنند، بگذارید بکنند. به آنها نشان دهید که کم محلی کردن آنها کاری از پیش نمیبرد .آنها در اکثر مواقع وقتی این پیام را می فرستید نزد شما می آیند و میخواهند دوباره با شما صحبت کنند.

  • فضا بدهید

همیشه کم محلی کردن به معنای توهین کردن نیست. در برخی مواقع افراد به دیگران بی اعتنایی می کنند زیرا فضای بیشتری نیاز دارند. شاید برای مدتی آنها را در شرایط خفقان آوری نگه داشته اید و دوری کردن آنها از شما شبیه به کم محلی کردن دیده می شود. شاید برای آنکه دوباره بتوانند با شما وارد رابطه شوند در حال فضاسازی برای خود هستند. برای حل این مشکل، فضایی که نیاز دارند را در اختیارشان بگذارید. در این صورت از شما قدردانی کرده و زودتر نزدتان باز می گردند.

  • از خودتان مراقبت کنید

اگر احساس می کنید مورد بی اعتنایی قرار گرفته اید، خودتان را رها کنید. شاید احساس کنید بهتر است بخوابید یا شما هم در جواب کم محلی کنید. هیچ کدام از این رفتارها سالم نیست. در ابتدا از سلامت فیزیکی و عاطفی خود مراقبت کنید. با مردم مهربان باشید و احساسات منفی خود را روی کسانی که شما را آزار می دهند خالی نکنید.

  • اگر لازم است قطع ارتباط کنید

در بدترین حالت فردی که تصور می کردید دوست شماست آن قدرها هم به شما نزدیک نیست. در شرایطی مانند این، بهتر است قطع ارتباط کرده و به راه خود ادامه دهید. تلاش برای جلب توجه کسی که علاقه ای به گذراندن وقت با شما ندارد، بی فایده است. برای شناسایی چنین افرادی نشانه های ظریفی وجود دارد. مثلا وقتی با آنها صحبت می کنید لبخند می زنند گویی که اتفاقی نیافتاده است اما باز به شما بی محلی می کنند. بهتر است توجه خود را صرف کسانی کنید که از مصاحبت با شما لذت می برند.

برای برخی از افراد کم محلی دیدن  بسیار دردناک است. وقتی مورد بی اعتنایی قرار میگیرید، اغلب برای حفظ عزت نفس خود تلاش می کنید. و بسیاری از مواقع نمیدانید چرا آنها با شما چنین رفتار می کنند.

حداقل زمانی که علتش را یافتید، اوضاع را درست کنید. پس اگر کسی به شما بی اعتنایی می کند ایرادی ندارد. راهی برای حل این مساله پیدا کنید. گامهای اشاره شده در بالا را دنبال کنید و صبور باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید