چگونه با هفت ترفند علمی سریعتر مطالب را بیاموزیم

خواه برای امتحان خود را آماده می کنید یا به طور تفریحی میخواهید مطلبی را یاد بگیرید، نمیتوانید مزایای یادگیری سریع را نادیده بگیرید. همه ما مشغله های زیادی داریم بنابراین منطقی است که بخواهیم هوشمندانه از وقتمان استفاده کنیم. آیا علم میتواند به ما کمک کند سریعتر بیاموزیم؟

دروس مدرسه ما در سالهای قبل شامل خواندن بخشهایی از کتاب درسی با صدای بلند در کلاس بود. ما همچنین یادداشت های معلم را به معنای واقعی کلمه کپی و جدول ها را با ضرب آهنگ معلم  تکرار می کردیم. تحقیقات جدید نشان میدهند این روشها دیگر منسوخ شده و جواب نمی دهند. میدانید وجه اشتراک این روشها چیست؟ این شیوه ها همگی شیوه های غیرفعال یادگیری هستند. در این روشها هیچ تعاملی با شاگرد برقرار نمیشود. تکنیکهای یادگیری سریع در که در این مقاله آورده شده اند کنشگرایانه می باشند.

۷ شیوه یادگیری سریع بر مبنای اصول علمی

 • وقتی یادداشت برداری می کنید آنها را به زبان خودتان بنویسید

وقتی در کلاس یا جلسه سخنرانی هستید و به معلم گوش می دهید یا از روی کتاب درسی یا کامپیوتر می خوانید یادداشت برداری میکنید. اما بهترین شیوه برای یادداشت برداری کردن چیست؟

تحقیقات نشان می دهند که هایلایت کردن متن یا کپی کردن آن از روی کامپیوتر در یادگیری سریع به شما کمک نمی کند.بنابراین یادداشت برداری کردن با لپ تاپ برای به خاطر آوردن موضوعات بهتر است. اما اگر میخواهید مفهوم را متوجه شوید با استفاده از قلم و کاغذ و به زبان خود یادداشت برداری کنید.

 • یادداشتهای خود را مرور کنید

به جز یادداشت برداری کردن به زبان خود، بهتر است آنها را به طور مرتب مرور کنید. اما در ابتدا شیوه مطالعه خود را مشخص کنید. برای مثال اگر از لپتاپ استفاده می کنید یا وسایل الکترونیکی را ترجیح می دهید آنگاه استفاده از قلم و کاغذ برایتان دشوار خواهد بود. به همین ترتیب اگر دوست دارید کتاب را در دستتان بگیرید و به کتابخانه بروید، آنگاه یادداشت برداشتن با لپتاپ کار ساده ای نخواهد بود. هدف آن است که سریعتر مطالب را یاد بگیرید

اگر ترجیح می دهید به منابع مطالعه خود از طریق رسانه های الکترونیکی دسترسی داشته باشید، پس بهتر است با لپتاپ یادداشت برداری کنید. اگر علاقه به خواندن کتاب و نوشتن دارید از قلم و کاغذ استفاده کنید. هدف اصلی در هر دو نمونه استفاده از کلمات خاص خود و مرور کردن منظم آنهاست

 • به هنگام مرور کردن با صدای بلند بخوانید

تحقیقات نشان می دهند که بین فکر کردن به اطلاعات در سکوت و بلند خواندن آنها تفاوت وجود دارد. زیرا شیوه اول غیرفعال و شیوه دوم کنشگرایانه است. خواندن یک کلمه به جای فکر کردن به آن ، باعث می شود کلمه در حافظه بلند مدت ما تثبیت شود. بنابراین وقتی اطلاعات را با صدای بلند میخوانید، آن را در حافظه خود ضبط می کنید. محققان از چهار شیوه مختلف برای آزمایش یادگیری اطلاعات نوشتاری استفاده کردند:

 • خواندن در سکوت
 • گوش دادن به صدای ضبط شده خود
 • گوش دادن به صدای فرد دیگر
 • بلند خواندن در زمان حاضر

تحقیقات نشان داد که اثر تولیدی بلند خواندن منجر به بازیابی بهتر اطلاعات می شود.

 • بین اطلاعات جدید با اطلاعات قبلی خود ارتباط برقرار کنید

تحقیقات نشان داده اند که وقتی اطلاعات جدید را به آنچه از قبل میدانید ربط می دهید عمیق تر آن را در ذهنتان ثبت می کنید. اکنون دامنه وسیعتری برای اطلاعات جدید دارید. اطلاعات دیگر در فضای ذهنی شما معلق نیستند. بلکه به موضوعی تثبیت شده در مغزتان پیوند خورده اند.

 • جلسات مطالعه را به جای یک جلسه طولانی به جلسات کوتاه مدت تری تقسیم کنید

فرض کنید صبح امتحان دارید. کل شب را بیدار می نشینید و درس میخوانید به امید آنکه مرور مطالب درسی در اخرین لحظات همه چیز را در مغزتان تثبیت کند. راه دیگر آن است که در طول روز جلسات کوتاهتری درس بخوانید و به خودتان استراحت کافی بدهید. کدام یک بهتر است؟ فاصله گرفتن از مطالعه یا تمرین پراکنده  روش بسیار موثرتری برای یادگیری است

 

دلیلش آن است که هر بار که بخواهید یک واقعیت یا مفهوم را به یاد بیاورید و موفق شوید،  آن مفهوم  بیشتر در حافظه شما نقش می بندد. بنابراین ضرب المثل کار نیکو کردن از پر کردن است، منطقی به نظر می رسد. مطالعه کردن در یک جلسه طولانی به شما اجازه نمیدهد تا اطلاعاتی که در تلاش برای یادگیری آنها هستید را بازیابی کنید. شما فقط داده وارد مغز خود می کنید و امید دارید داده ها در آنجا باقی بمانند.

 • نحوه مرور کردن خود را تغییر دهید

تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه جان هاپکینز نشان می دهند که اگر همیشه مرور کرده، یا به شکلی خاص مطالعه کنید، نمیتوانید مطالب را سریع یاد بگیرید. با گذشت زمان از سرعتتان کاسته می شود. درست مانند آنکه یک نوع غذا را بارها و بارها بخورید. یا آهنگی را مرتبا گوش کنید. کم کم اثرات آن از بین می رود.

اگر نسخه اصلاح شده از کاری را که می خواهید در آن تسلط داشته باشید تمرین کنید، بیشتر و سریعتر یاد می گیرید تا آن که  فقط همان کار را چندین بار پشت سر هم ادامه دهید. دکتر پابلو سلنیک

پس کمی روشتان را تغییر دهید. اگر یادداشتهایتان را با جوهر سیاه می نویسید، رنگ آبی را انتخاب کنید. اگر نوشته هایتان را با صدای بلند می خوانید آن را با لحن مورد علاقه تان بخوانید. میتوانید صدایتان را بالا یا پایین ببرید. مکان مطالعه تان را عوض کنید. به جای انکه پشت میز بنشینید، پیاده روی بروید و مطالبتان را در حین راه تکرار کنید.

 • به کسی آموزش دهید

شما تنها زمانی متوجه می شوید مطلبی را فهمیده اید که بتوانید آن را به دیگری یاد بدهید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید