چگونه بدون آنکه متوجه شوید رابطه شما با والدین تان بر روی زندگی عشقی تان تاثیر می گذارد

والدین ما اولین افرادی هستند که به آنها نگاه می کنیم و مدل یا استاندارد اولیه ما هستند. ممکن است خودمان آگاه نباشیم اما نحوه تعامل ما با آنها تاثیر زیادی بر روی روابط مان دارد. همانطور که متخصص روانشناسی دکتر ربکا برگن توضیح می دهد، ما مواردی که از نزدیکان مان می بینیم را درونی سازی می کنیم و آنها را در مورد زندگی خودمان بکار میگیریم. در زیر به برخی راهکارها برای رها شدن از الگوهای ارتباطی منفی اشاره می کنیم. والدین بدون آنکه متوجه باشند به چهار شکل بر روی احساسات و رفتارهای احساسی ما تاثیر می گذارند.

  • داشتن والدین بی توجه در شما احساس ناامنی بوجود می آورد

والدین بی توجه و غافل باعث تحریک رفتار توجه طلبی در فرزندانشان می شوند. این نوع رفتار تا بزرگسالی نیز میتواند ادامه یابد و در نهایت به روابط آنان کشیده می شود. فرزندانی که به آنها بی توجهی شده بسیار نیازمند بار می آیند و غالبا نیاز به توجه از سوی شریکان عاطفی خود دارند،  زیرا والدینشان آنها را از توجه خود محروم کرده اند. بی توجهی کردن همچنین ممکن است موجب  مشکلات رهاشدگی شود و کسانی که از تنها شدن می ترسند نسبت به عزیزان و دوستان خود احساس ناامنی بیشتری می کنند. آنها نتوانسته اند به والدین خود اعتماد کنند و احتمال آنکه در روابط ناسالم بمانند بیشتر است.

  • اگر والدین شما به ندرت احساسات خود را نشان می دهند، میتواند روی نحوه ابراز عشق شما به شریکتان تاثیر بگذارد

دکتر برگن می گوید کمبود محبت فیزیکی از جانب والدین از قبیل در آغوش گرفتن یا بوسیدن،  ممکن است باعث انزجار از این اقدامات در فرد شود. دکتر اسکات کرول می افزاید: فرزندانی که توسط والدینی بزرگ شده اند که احساسات خودشان را نشان نمی دهند در روابط خود بی تفاوت اند و احساساتی از خود بروز نمی دهند. این افراد معمولا در برقراری ارتباط با والدین شان مشکل دارند و با جنبه فیزیکی و روابط جنسی رابطه خود در کشمکش اند. آنها برای ابراز عشق به سایر شیوه ها پناه می برند از جمله هدیه دادن و وقت گذاشتن برای عشق شان.

  • بزرگ شدن با والدین مطلقه یا مجرد شما را نسبت به روابط بسیار محتاط و شکاک می کند

تحقیقات نشان می دهند که کودکانی که با والدین مطلقه بزرگ می شوند اعتقادشان را به ازدواج از دست می دهند و کمتر وحدت زناشویی را به عنوان یک تعهد بلند مدت می بینند. دکتر کرول، توضیح می دهد که بعد از طلاق گرفتن والدین دو اتفاق برای افراد بالغ می افتد – یا این افراد به شدت نسبت به شرکای عاطفی خود حساس می شوند  یا اینکه به سرعت وارد رابطه شده و به همان سرعت نیز از آن بیرون می آیند.

متخصص روابط آوریل ماسینی دیدگاه دیگری را به اشتراک می گذارد و می گوید مشاهده طلاق و عواقب آن، این انگیزه را در فرد بوجود می آورد که از وقوع چنین اشتباهاتی جلوگیری کند و آنها را وامیدارد تا سختتر بر روی رابطه شان کار کنند.

  • داشتن والدین با توجهی که احساساتشان را ابراز می کنند باعث مهربانترشدن و بازترشدن ذهن شما در روابط تان می شود

بر طبق نتایج یک تحقیق، والدین حامی فرزندانی با مشکلات رفتاری کمتری بزرگ می کنند. دکتر کرول همچنین می گوید والدین یاری رسان به فرزندانشان راهنمایی می کنند تا چطور با مشکلات موجود در روابط شان کنار بیایند. روانشناس کودک و متخصص تربیت ، دکتر ونسا لپوینت، یادآوری می کند که عشقی که از والدین خود دریافت می کنید مانند چهارچوبی برای نحوه فکر کردن ما به عشق عمل می کند. اگر والدین توجه کنند و احساساتشان را واضح به یکدیگر نشان دهند، پسران و دختران آنها راحتتر میتوانند احساسات، نظرات و محبت خود را به شرکایشان نشان دهند.

اگر شما برخی از این الگوهای منفی را در رابطه خود تشخیص داده اید، به چند راهکار اشاره می کنیم که به شما در فائق آمدن بر این چالشها کمک می کنند:

  • به خاطر داشته باشید که روابط گذشته نباید تعیین کننده روابط فعلی شما باشند

تنها به این دلیل که والدین شما ازدواج موفقی نداشته اند به این معنی نیست که قرار است رابطه شما به شکست منتهی شود. با آنکه تجارب یا ضربات روحی گذشته روی منظرگاه شما در زندگی تاثیر می گذارند، شما به عنوان یک فرد بالغ میتوانید به تنهایی تصمیم بگیرید و آینده تان را شکل دهید.

  • از دروس گذشته بیاموزید

خاطرات منفی گذشته را به خاطر بیاورید و آنها را در روابط خود تکرار نکنید. اگر در کودکی از داشتن ارتباطات خانوادگی سالم و شاد محروم بوده اید، از این فرصت برای ایجاد پیوندی بهتر با شریکتان استفاده کنید.

  • خودآگاه تر باشید

دکتر برگن پیشنهاد می دهد که فکر کردن به دوران کودکی و به یادآوردن تعاملات خود با والدین باعث می شود الگوهای خاصی را که در روابطتان متجلی شده اند پیدا کنید. ثبت خاطرات روزمره نیز به شما کمک می کند عمیقتر به درون افکار و احساسات و رفتارهای خود بروید. اگر فکر کردن به موضوعات منفی برایتان دشوار است با مشاور صحبت کنید.

  • با شریکتان صحبت کنید

ارتباطات آزاد باعث ارتقای روابط سالم می شود و پیوند محکمتری بین شما و شریکتان بوجود می آورد. دکتر برگن همچنین توصیه می کند موضوعات جدیدی را با شریکتان واکاوی کنید، به لایه های درونی تر بروید و آزادانه احساسات خود را به یکدیگر نشان دهید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید