چگونه در زندگی شادتر باشیم: هفت گام روزانه برای شادتر زیستن

اگر میخواهید در زندگی شادتر باشید، شیوه های علمی زیر به شما کمک بسیاری می کنند. در یکی از نظریه های روانشناسی چنین ادعا شده است  که همه مردم دارای یک” نقطه آغازین شادی” هستند که میزان سلامتی آنها را تعریف می کند. زندگی ما حول این محور و این واقعیت می چرخد که میزان شادی ما به اتفاقات روزمره زندگی مان بستگی دارد.  ما میتوانیم ذهنمان را از نو تعریف کنیم.  هر چقدر هم که در زندگی تان مشکل داشته باشید، باز هم میتوانید در زندگی حس خوبی ایجاد کنید. میتوانید با انجام کارهای کوچکی چون ورزش کردن، رژیم مناسب، مراقبه کردن، نوشتن، داشتن خواب کافی و تایید کردن خود، احساس خوبی در خود بوجود آورید.  با آنکه انجام این کارهای کوچک زندگی در روی کره زمین را متحول نمی کند، اما به شما نشان میدهند که چطور شادتر باشید، احساس راحتی کنید و از زندگی تان بیشتر لذت ببرید و قدردان آن باشید. حال به بررسی هر یک از گامهای هفتگانه زیر می پردازیم:

 • داشتن خواب کافی

خوابیدن انرژی شما را تجدید می کند و اگر خواب کافی نداشته باشید بدنتان زمان کافی برای ترمیم و انجام کارهای متابولیسمی خود ندارد. با آنکه ممکن است به نظر برسد که کار کردن و نخوابیدن بازدهی بیشتری دارد، اما این شیوه برای زندگی مناسب نیست. سعی کنید کمتر از هشت یا نه ساعت در شبانه روز نخوابید.

 • داشتن رژیم غذایی مناسب

منظور از داشتن رژیم غذایی مناسب به معنای زیاد خوردن نیست. غذاهای خوشمزه – که معمولا دارای نمک، شکر و چربی زیاد هستند – تعادل متابولیسم شما بر هم می زنند. این غذاهای پر کالری و کم خاصیت، مواد مغذی لازم را به بدن شما نمی رسانند. در نتیجه به جای آنکه بعد از خوردن غذا انرژی بگیرید، خسته می شوید. منظور از خوب خوردن استفاده از غذاهایی است که به طبیعت نزدیکترند مانند میوه جات، سبزیجات، آجیل، مغزها، گوشتهای ارگانیک و غیره. بدنتان میداند چطور این خوراکی ها را هضم کند اما هیچ ایده ای برای هضم ماده شیرینی  چون شربت ذرت با فروکتوز بالا ندارد.

 • مراقبه کردن

مراقبه واژه ای بسیار گسترده ای است. شما میتوانید در جایی آرام بنشینید و تمام افکار آزاردهنده خود را رها کنید. این کار مانند راه اندازی مجدد کامپیوتر است که همزمان چندین کار را با هم انجام می دهد.

اما مراقبه کردن برای بسیاری از مردم دشوار است. نه به این دلیل که عمل مراقبه کردن سخت است چرا که مراقبه کردن چیزی جز هنر تنفس کردن، تخیل کردن، تکرارکردن یک مانترا و آرام نشستن نیست. سختی مراقبه به آن دلیل است که آنها به شدت تلاش می کنند گامهای مراقبه را صحیح انجام دهند.

به علاوه مذاهب بسیاری وجود دارند که از مراقبه کردن استفاده می کنند  و این امر  باعث ایجاد سردرگمی در انجام آن می شود. اگر فرد مذهبی نباشید، ممکن است  احساس  کنید که درگیر اتخاذ سیستم های اعتقادی غلط شده اید.

 

اگر معتقد به مذهبی خاص هستید شاید احساس کنید به ایمانتان خیانت می کنید. و اگر مذهبی داشته باشید که به مراقبه اعتقاد داشته باشد، آنگاه از پاک نکردن ذهنتان از افکار مختلف و نداشتن وحدت با تمامی موجودات زنده می هراسید .

در زیر به چهار راهکار برای آرام کردن ذهن اشاره می کنیم:

 • به انجام صحیح مراقبه فکر نکنید. هدف از مراقبه انجام یک سری حرکات نیست
 • مراقبه ای را انتخاب کنید که انجام دادنش برایتان آسانتر است
 • مراقبه کردن متعلق به مذهب خاصی نیست بلکه تمرینی است که بسیاری از مذاهب شرقی آن را برای ارتقای بینش معنوی خود مفید میدانند. حتی اگر بی دین هستید میتوانید برای آرام کردن ذهنتان مراقبه کنید
 • به ذهن به چشم یک سطل و به افکار و احساسات به دانه های شن درون آن نگاه کنید. شما با مراقبه کردن اجازه میدهید شنها در کف سطل ته نشین شوند و ذهنتان به آرامش برسد.

 

 • نوشتن

نوشتن باعث دسته بندی کردن افکار و رسیدن به ذهنی شفاف می شود. حتی اگر تصمیم ندارید نویسنده شوید میتوانید از ابزار نوشتن کمک بگیرید. میتوانید در دفترچه خاطرات تان تجربه روزانه تان را بنویسید و مسائل را حل کنید.

 • ورزش کردن

ورزش کردن تاثیری مستقیم بر روی خلق و خویتان دارد. با ثبت نام کردن در یک کلاس ورزشی نه تنها با افرادی با ذهنیتی مشابه شما دارند آشنا می شوید و فعالیتی جالب را انجام می دهید بلکه چربی هایتان را می سوزانید، عضلات تان را تقویت می کنید، انعطاف پذیری بدنتان را بالا می برید و هورمونهای مفید سروتونین و دوپامین را بدن خود ترشح می کنید. بنابراین توصیه می شود روزانه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ورزش کنید. ورزشهای هوازی ( برای مثال پیاده روی)خاصیت ضدافسردگی قدرتمندی دارند.

 • تایید کردن خود

باورهای ما مانند نرم افزاری هستند که ذهن ما را مدیریت می کنند. به منظور پاک کردن باورهای اشتباه میتوانیم از نرم افزار دیگری به نام خود – تاییدی استفاده کنیم. تام استیونز روانشناس برجسته در کتابش شما میتوانید شاد بودن را انتخاب کنید، می گوید انسانهای شاد ، شادبودن را  هدف غایی  خود می دانند.  بدین منظور ما باید عقاید و ارزشهای خود را از نو ارزیابی کنیم ، خویشتن دار باشیم و در فضایی قرار بگیریم که افکار مثبتی را در ما ایجاد می کنند.

مثلا فرض کنید به دلیل آنکه از طرف معلمان، والدین و دوستانتان کودن خوانده می شدید در کودکی از حاضر شدن در کلاسها فراری بودید. این باوری مخرب است زیرا توانایی شما را در یادگیری ایده های جدید محدود می کند. با استفاده از یک جمله تاکیدی مثبت مانند اینکه « من به سرعت مسایل سخت را حل می کنم و حافظه بسیار خوبی دارم » به آهستگی باورهای منفی ای که دیگران به شما تلقین کرده اند را از ذهنتان پاک می کنید.

جملات تاکیدی مثبت موثرند زیرا حتی کوچکترین تلاشی برای شادتر بودن تاثیر چشمگیری بر روی زندگی تان دارد.

 • قدردان زندگی باشید و از چیزهای کوچک در زندگی تان لذت ببرید

ریک هانسون متخصص مغز و اعصاب ادعا می کند که مغز انسان بلافاصله به رویدادهای منفی واکنش نشان می دهد و این واکنش حتی نسبت به پاسخ مغز به رخدادهای مثبت، قدرتمندتر است.  ما میتوانیم گرایشات منفی را با تمرین سپاسگزاری و قدردانی از نعمتهای کوچک زندگی معکوس کنیم. در تحقیقی که در مجله شخصیت و رفتار اجتماعی به چاپ رسیده نشان داده شده است که سپاسگزاری عادتی است که باعث می شود از زندگی لذت بیشتری ببریم. به علاوه حتی کوچکترین لبخند رضایت مندی از زندگی میتواند شما را شادتر کند. در مطالعه ای که در دانشگاه میشیگان انجام شده نشان داده شده است که افرادی که مرتب می خندند و افکار شاد تولید می کنند روحیه بهتری دارند و به راحتی تسلیم نمی شوند. از این رو روانشناس رابرت امونز توصیه می کند که هر روز سه مورد از مواردی را که شکرگزار آن هستید یادداشت کنید. مثلا میتوانید بنویسید چقدر خانواده و دوستانتان برایتان ارزشمند هستند. ممکن است این تمرین بدیهی به نظر برسد اما بر اساس نظریه دکتر ایمونز یادآوردن روزانه مواردی که باید شکرگزار آنها باشیم باعث ایجاد خوش بینی نسبت به آینده در افراد می شود. یکی دیگر از روشهای ایجاد دیدگاه شکرگزاری و تفکر مثبت آن است که در انتهای هر روز به دستاوردهایتان فکر کنید. چرا این کار اهمیت دارد و وقتی از خودتان تقدیر می کنید و تفکر مثبتی را در خود بوجود می آورید، اعتماد به نفستان بالا می رود و برای رسیدن به دستاوردهای آتی انگیزه میگیرید.

سخن آخر

ممکن است شما متوجه نباشید اما هر روز موقعیتهای زیادی برای شاد شدن دارید. بله اگر بخواهید به اخبار و سیاست مداران اعتماد کنید این دنیا هیچ گاه در شرایطی بدتر از زمان فعلی نبوده است. با انجام این هفت راهکار که به شما راه شادتر شدن را نشان می دهند، دیگر نگران شرایط دنیا نمیشوید و در نهایت روحیه و رضایت بیشتری از خودتان بدست می آورید. مردم از ابتدای تاریخ ناامید بوده اند اما شما میتوانید خودتان را از افکار آسیب رسان رها کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید