چگونه دست از سرزنش والدین مان به خاطر گذشته برداریم و به زندگی ادامه دهیم

وقت آن رسیده که دست از سرزنش کردن والدین تان به خاطر مشکلاتی که در زندگی دارید بردارید. بزرگ شدن به معنای پذیرفتن مسئولیت تصمیمات خود و البته سوء عملکردهای خود است.

با آنکه ممکن است زمانهایی پدر و مادرتان شما را ناامید کرده باشند، از جایی به بعد باید دست از سرزنش آنها بردارید و به حرکت خود ادامه دهید.

اگر به سرزنش کردن آنها به دلیل سوء عملکردشان در تربیت شما ادامه دهید، نمیتوانید به بلوغ لازم برسید. زیرا به والدین تان اجازه می دهید بر آینده شما مسلط شوند. تا زمانی که آنها را نبخشید از پذیرفتن مسئولیت کارهای خود سرباز می زنید. شما به راحتی میتوانید هر اتفاقی که در بزرگسالی برایتان می افتد را به اتفاقاتی که در کودکی برایتان افتاده نسبت دهید. این طرز تفکر به هیچ وجه سالم نیست.

چگونه دست از سرزنش کردن والدین خود برداریم؟

همه ما میتوانیم گذشته خود را و نقشی که والدین مان در آن بازی کرده اند مرورو کنیم. میتوانیم کل روز را به مرور خاطرات سپری کنیم. اما نباید کینه به دل بگیریم و اجازه دهیم کینه ما را نابود کند. برای گرفتن بهترین تصمیمات در این حوزه، باید سرزنشهای خود را پردازش کنیم. چند روش برای این کار وجود دارد.

  • تقصیر را بپذیرید

والدین اشتباهات زیادی مرتکب می شوند و متاسفانه برخی از آنها عمدا فرزندان خود را ناراحت می کنند. این کودکان اغلب با مشکلات مرتبط با اختلالات عملکرد در کودکی دست وپنجه نرم می کنند. اگر فرد بالغی هستید که درون خود با این مشکلات درگیرید، به دنبال کسی برای سرزنش کردن می گردید. احتمالا فرد مناسب را هم پیدا کرده اید. والدین تان؟

فرض کنیم شما متوجه میزان سرزنشی که می کنید نیستید. شما باید متوجه تقصیراتی که به گردن آنها می اندازید باشید تا تکه های پازل را کنار هم بگذارید. این تکه ها رابط بین گذشته و حال هستند. آیا شما والدین خود را مسبب مشکلات خود می دانید؟ قبل از آنکه در زندگی جلو بروید به آن فکر کنید.

  • همه تقصیرات را بپذیرید

اگر میخواهید والدین تان را به دلیل اتفاقات بدی که افتاده سرزنش کنید، پس باید آنها را به خاطر خصایص خوبی که در شما به جای گذاشته اند نیز سرزنش کنید. شاید به جای تفکیک کردن خوب از بد،  و دسته بندی کردن تقصیرات، بهتر باشد آنها را رها کنید. بله رها کردن آسان نیست اما واجب است. وقتی شروع به رها کردن کنید متوجه می شوید که چرا ادامه  حرکت رو به جلو اهمیت دارد. همه ی پدر و مادرها جنبه خوب و بد دارند و باید این موضوع را به خاطر داشته باشید.

  • گذشته را رها کنید

دومین موضوعی که باید تمرین کنید بستن درهای گذشته است. بله خاطرات زیادی از سالهای دور به جای مانده است. شما عزیزانی را از دست داده اید و احتمالا  دوست دارید به آنها فکر کنید. موضوع این است که ماندن بیش از حد در گذشته و سرزنش کردن دیگران باعث می شود در گذشته اسیر بمانید. شما در زمانی گرفتار می شوید که دیگر وجود خارجی ندارد و هر کاری که انجام می دهید نسبت به  بار منفی آن زمان سنجیده می شود. بنابراین هر زمان که متوجه شدید به روشهایی که والدین تان ناامیدتان کرده اند فکر می کنید، آن در را ببندید. شما بزرگ شده اید و باید تصمیم بگیرید که شرایط را برای خودتان بهتر کنید.

 

  • دیگران را ببخشید

آیا تا به حال شنیده اید که می گویند بخشش برای کسی نیست که شما را آزرده بلکه برای رشد خود شما ضروری است؟ پس به جای آنکه والدین تان را به دلیل هر نقشی که در دردهای کودکی و بزرگسالی شما داشته اند سرزنش کنید، آنها را ببخشید.مهم نیست چه اتفاقی افتاده است، این بخشش برای آزاد کردن قلاب هایی است که شما را سر جای خود نگه داشته اند. شما میدانید که آنها با شما چه کرده اند، اما دیگر دست از سرزنش کردن آنها بردارید. این حقیقت سخت است اما به شما کمک میکند.

  • طلسم را باطل کنید

خانواده های ناکارامد طلسم نسلی دارند. منظور از طلسم، طلسم شیطانی نیست. طلسمهای نسلی مشخصه های شخصیتی منفی ای هستند که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند. اگر والدین تان شما را آزرده اند، باید مراقب باشید همان الگو را با فرزندتان تکرار نکنید. برای دست برداشتن از سرزنش والدین خود سوء استفاده، بی توجهی یا هر موضوع دیگری را در گذشته باقی بگذارید. اجازه پیشروی آنها را به زندگی فعلی تان ندهید. در عوض آینده روشن تری برای کودکتان ایجاد کنید.

  • روی درمان کردن تمرکز کنید

وقتی کسی ما را آزار میدهد سرزنش کردن او آسان است. اما ادامه دادن تمرکز خود بر روی سرزنش کردن و پیدا نکردن راه حل، شما را از شفایی که برای داشتن یک زندگی بهتر به آن نیاز دارید دور می کند. این توصیه برای فرزندانتان یا آینده آنها نیست. این توصیه برای شماست. برای قطع نیروی منفی ای که ممکن است والدین تان به شما اعمال کنند، با خودتان مهربان باشید، خودتان را ارتقا دهید و قدردان مشخصات خوب خود باشید. هر کاری که آنها انجام داده اند نباید قدرت لازم برای تخریب زندگی تان را داشته باشند. شما اکنون سکاندار زندگی خود هستید.

دیگر والدین خود را مقصر ندانید و ریسمانهای سمی گذشته را قطع کنید

لازم نیست ارتباط خود را با والدین تان قطع کنید. بلکه باید تاثیرات مسمومی که روی زندگی تان دارند را از بین ببرید. هر چیزی که از گذشته درون خود حبس کرده اید باید رها شوند. شما قدرت تسلط بر زندگی تان را دارید نه پدر و مادرتان.

دوست داشتن آنها خوب است، به آنها احترام بگذارید، با همدیگر وقت بگذارنید، اما هیچ وقت در مسائل گذشته گیر نکنید. شما باید یاد بگیرید که موضوعات را از همدیگر تفکیک کنید. برای رسیدن به پتانسیل کامل خود باید دست از سرزنش والدین تان بردارید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید