چگونه دوباره امیدوار شویم؟

0
39

چگونه دوباره امیدوار شویم؟

پیوند با امید اغلب به معنای بدست آوردن ایمان به یک چیز یا شرایط خاص است. این کار آسانی نیست با این حال خیلی مهم است که ما تلاش مان را بکنیم چرا که انجام کارها بدون امید بسیار دشوار خواهد شد. ما برای لذت بردن از زندگی و رشد کردن به امید احتیاج داریم. به یاد داشته باشید که در حقیقت امید، یکی از بزرگ ترین راهنماهای زندگی ماست. امید به ما کمک می کند به سمت مسیری که می خواهیم برویم حرکت کنیم. بدون امید، از خود بی خود شدن و گم کردن خودمان در میانه ی راه بسیار آسان خواهد شد.

گاهی پیش می آید که فرد احساس ناامیدی و درماندگی، بی میلی، و دلسردی کرده و زندگی ای غم بار را بگذراند. شما در واقع کسی هستید که به کمک اراده و توانایی های شخصی باید با چالش تغییر دادن حالت عاطفی تان رو به رو شوید. به محض اینکه متوجه شدید این اوضاع به جز صدمه زدن به شما کاری نمی کند دست به کار شوید. جسور باشید و با دیدی تازه به همه چیز بنگرید.

چه چیزی باعث می شود امیدمان را از دست بدهیم؟

عوامل زیادی وجود دارند که باعث می شوند امیدمان را از دست بدهیم. مثلا مرگ عزیز، جدایی دائمی، رد شدن در امتحانات و غیره. در چنین شرایطی، عدم وجود کنترل، منابع و میل و انگیزه از عمده ترین دلایلی هستند که باعث می شوند امیدمان را از دست بدهیم.آنچه که امیدمان را ناامید می کند این احساس است که ما منابع کافی برای رویارویی با چالشی خاص را نداریم. گاهی ممکن است حس کنیم که چیزی درون ما درست نیست و همین باعث می شود که شکست بدی را متحمل شویم.

وقتی خواستار رسیدن به اهداف مان هستیم، باید جایی برای امید در دل مان باز کنیم. تصور کنید که به خودتان و کاری که می کنید ایمان نداشته باشید، چطور می خواهید به رویاهایتان دست پیدا کنید؟ همانطور که پیش از این اشاره کردیم، حالت های عاطفی منفی به دلایلی طولانی تر از حالت های عاطفی مثبت ادامه پیدا می کنند. اگر کاری برای تغییر دیدگاه مان انجام ندهیم، به احتمال زیاد با پیامدهای روانشناسانه و فیزیولوژیک رو به رو خواهیم شد. به یاد داشته باشید که ذهن همه چیز است. این موضوع به نوبه ی خود می تواند در روابط مان با دیگران نیز اثر بگذارد. هیچ کس دوست ندارد که دور و بر آدمی منفی بچرخد. اگر کسی از جمع نزدیکان تان سعی می کند به شما انرژی مثبت و انگیزه بدهد، بدترین کاری که می توانید بکنید این است که او را از خود برانید. در نهایت آن فرد خسته شده و شروع به فاصله گرفتن از شما می کند. از کمکی که دیگران به شما می کنند نهایت استفاده را بکنید.

درنهایت اینکه، خیلی از مردم از روی ترس امیدشان را از دست می دهند. فرمول این مسئله در افراد مختلف متفاوت بوده و برای بعضی ها پیچیده تر است، اما حقیقت امر آن است که ترس مسئله ای رایج است. توصیه ی ما این است که از خودتان بپرسید آیا این ترس محتمل و پذیرفتنی است یا غیرمنطقی؟ اگر شما به چیزی که می خواهید نرسید، دنیا به پایان می رسد؟ آیا این هدف خاص تنها چیزی است که برای شما اهمیت دارد؟ آیا ترس تان بزرگ تر از رویاهایتان است؟

راه های دوباره امیدوار شدن

دوباره امیدوار شدن ممکن است به حرف آسان تر از عمل باشد، مخصوصا اگر فرد مدام دیدی منفی به مسائل داشته باشد. مهم است که مسیر خود تخریبی را نپیموده و اگر واقعا می خواهید بهتر شوید سوگیری شناختی را تشخیص داده و درک کنید.

اولویت بندی کردن را یاد بگیرید

داشتن اولویت بندی مناسب به شما کمک می کند تا شکست را به طریقی سالم تر پذیرا باشید. بدین طریق، چیزی که برایتان اهمیت زیادی ندارد تاثیر زیادی روی حالت عاطفی تان نخواهد گذاشت. خیلی خوب است که ارزیابی کنید و ببینید ترس ها و اهداف تان چقدر واقع گرایانه هستند تا دیگر احتمال خطا و اشتباه کردن آنقدرها شما را از پا درنیاورد. با روشن کردن این موضوع برای خودتان، به طور قطع انگیزه پیدا می کنید تا چیزی که درحال حاضر دست نیافتنی به نظر می رسد را دنبال کنید.

خودتان را با افراد مثبت گرا احاطه کنید

پیش از این اشاره کردیم که چقدر دور و بر افراد منفی گرا بودن بد است. این موضوع دو طرفه است. وقتی فردی منفی گرا خودش را با منفی گرایی بیشتری احاطه کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این مسئله مسلما کشنده خواهد بود. اگر دور و برتان آدم های مثبت اندیش باشند، در مواجهه با شکست ها یا مسائل غیرممکن بذر امیدتان قوی تر خواهد شد.

دوباره کنترل را بدست بگیرید

دوباره امیدوار شدن پس از غرق شدن در بد بینی بدون باز پس گیری کنترل خودتان امکان پذیر نخواهد بود. زمانی که احساس درماندگی می کنیم، شدیدا وسوسه می شویم که خودمان را به دستان شانس و اقبال بسپاریم. دیگر عنان مسائل را به دست خودمان نمی گیریم چرا که ترس و واهمه داریم. سوال رایجی که در این جور مواقع بوجود می آید این است: “چرا وقتی همیشه نتایج افتضاح می گیریم باز هم تا این حد تلاش می کنیم؟” از همین رو حس کنترل نداشتن روی مسائل برایمان ایجاد دشواری می کند. در چنین لحظاتی مهم است به یاد داشته باشید که در واقعیت، ما همچنان کنترل چیزهای خوبی که برایمان اتفاق می افتند را بدست داریم.

فراسوی این گام ها

حال که اهمیت راه های بالا برای بدست آوردن دوباره ی امیدتان مشخص شد، شاید برایتان سوال شود که چطور آن ها را عملی کرده و به کار ببندید. باز هم تکرار می کنیم. دوباره امیدوار شدن به حرف آسان تر از عمل است. در نهایت همه چیز به خود شخص بستگی دارد. به هر حال یک سری تمرین ساده و کارامد هستند که به دوباره امیدوار شدن تان کمک می کنند.

با تنبلی بجنگید

اهداف تان را یادداشت کنید

با طبیعت ارتباط برقرار کنید

به موزیک های مثبت و انگیزه دهنده گوش کنید

ورزش کنید

استراحت کنید

به طور خلاصه، دوباره امیدوار شدن ربطی به تغییر شخصیت یا دستیابی به اهداف غیرممکن ندارد. بلکه موضوع اهمیت دادن به سلامت جسمی و روحی تان و همینطور اجتناب از میدان دادن به حالات عاطفی منفی تان می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید