چگونه دیدگاه خود را تغییر دهید و به اهداف تان دست پیدا کنید

آیا میخواهید بدانید برای رسیدن به اهداف تان چه گامی هایی باید بردارید؟ همه هدف دارند. اما چرا برخی در دستیابی به اهدافشان بهتر عمل می کنند؟ نظریه ای معروف می گوید که همه چیز به رویکرد ذهنی برمیگردد و اگر رویکرد ذهنی تان را تغییر دهید، عملکردتان نیز تغییر می کند.

آنها می گویند با  استقامت و پشتکار، بر روی هدفی متمرکز  شوید و از آنجا به بعد با نهایت توان برای بدست آوردنش تلاش کنید. این نظریه در برخی موارد بدون شک جواب می دهد. اما شاید روی شما جواب ندهد.

  • عملکردتان را تغییر دهید

هیچ وقت این حس که ساعت ۵ صبح بیدار شوید و به باشگاه بروید به شما دست نخواهد داد. فقط کافی است آن را انجام دهید. و نه تنها انجام دهید بلکه به طور پیوسته آن را تکرار کنید. شاید لازم باشد قبل از آنکه عاشق این کار شوید ۵۰ بار انجامش دهید.  ساعت ۵ صبح ذهن شما فقط متمرکز بر یک چیز است – خواب بیشتر. و تا زمانی که برای صبح زود بیدار شدن به ترشح آدرنالین عادت نکند، همین وضع ادامه خواهد داشت. این اتفاق یک شبه نمی افتد. شاید یک ماهه هم اتفاق نیفتد. اما اگر ادامه دهید، دیر یا زود عادت جدیدی در شما شکل می گیرد و پیشرفت می کنید.

  • برای سرعت گرفتن اهداف کوچکی تعیین کنید

۵۰ روز بیدار شدن در ساعت ۵ صبح برای بیشتر ما هدفی واقع بینانه نیست. زندگی اجتماعی و وظایف ما سر راهمان قرار می گیرند. اکثر ما اگر نیمه شب به خواب برویم نمیتوانیم ساعت ۵ صبح بیدار شویم. دو روز در هفته ساعت ۶ صبح ممکن است واقع بینانه تر باشد. هدف واقع بینانه هدفی است که بتوانید آن را برای مدتی طولانی و نه فقط چند هفته انجام دهید.

  • با بدن خود مثل یک معدن طلا برخورد کنید

داشتن رژیم غذایی درست به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید، بهتر به نظر برسید و در زندگی خوش بین تر باشید.  بستنی شکلاتی شاید در کوتاه مدت شما را سیر کند اما در دراز مدت کسلتر و بی انگیزه تر می شوید و بیشتر احتمال دارد که به سراغ یک بستنی دیگر بروید. در مقابل تغذیه درست انرژی بیشتری به شما می دهد و در کل احساس بهتری نسبت به زندگی در شما ایجاد می کند.

  • ورزش کنید و احساس خوبی نسبت به بدن داشته باشید

این یک راهکار کلی دیگر است. صرف نظر از هر هدفی که دارید، ورزش کردن به شما کمک می کند. ممکن است به نظر برسد برای ورزش کردن زیاد مناسب نیستید اما معمولا عکس آن صحیح است. اگر ورزش کنید استرس کمتری خواهید داشت. راههای زیادی برای ایجاد انگیزه در خودتان وجود دارد. یکی از آنها پیدا کردن کاری است که به آن علاقه دارید.

برخی دوست دارند به باشگاه بروند. برخی دویدن را دوست دارند. برخی دیگر فعالیتهایی چون صخره نوردی، دوچرخه سواری، اسکیت یا رقص دوست دارند. وقتی کاری که دوست دارید را پیدا کردید، آن را ول نکنید.

  • دوست، مربی یا پارتنری پیدا کنید که شما را تشویق کرده و شما نیز بتوانید او را تشویق کنید. شما در این راه تنها نیستید

هر هدفی که تعیین می کنید را باید طولانی مدت دنبال کنید. کار کردن با پارتنری قابل اعتماد به شما انگیزه و  مجموعه ای مکمل از مهارتهایی را میدهد که برای رسیدن به هدف تان به شما کمک می کنند. مهم است شریکی انتخاب کنید که اهدافی مشابه شما دارد و شما را تنها نمی گذارد.اگر فعالیت کاری جدیدی را شروع می کنید قبل از انتخاب شریک خوب فکر کنید. وقتی پای پول در میان باشد، هر مشکل کوچک  میتواند دردسرساز شود.

  • هر روز اهدافتان را بنویسید

تفاوت بزرگی بین داشتن هدف در ذهن و نوشتن آن است. تهیه کردن لیستی از تمام اهداف خود روشی برای جا انداختن آنها در ذهن تان و بیشتر کردن احتمال وقوع آنها است. روشهای مختلفی برای این کار وجود دارد. برخی آنها را بر روی برچسبهایی می نویسند و به آینه حمام می چسبانند. بدین ترتیب هر روز و هر شب آنها را می بینند. برخی ممکن است آن را در دفترچه یا وبلاگ خصوصی خود یادداشت کنند. صرف نظر از مکان یادداشت، یادداشت کردن اهداف کمک می کند تا سایر الویتهای زندگی خود را با آنها منطبق کنید.

  • جرات آن را داشته باشید که دیگران را در جریان اهداف خود بگذارید ، حتی زمانی که فکر می کنند دیوانه شده اید

در معرض دید قرار دادن اهداف تان به شما انگیزه می دهد. دوستان و خانواده کم کم درباره آن سوال می پرسند. همچنین از طرف کسانی که از شما حمایت نمی کنند تحت فشار رقابتی قرار میگیرید که خود نوعی انگیزه به شمار می رود. رسانه ای کردن اهداف تان یکی از بزرگترین گامها در دستیابی به آن است.

  • برای هدف خود ضرب الاجل تعیین کنید

برخی افراد کمال گرا هستند. برخی به قدری از شکست می ترسند که نمیتوانند پروژه هایشان را کامل کنند. و برخی دیگر کند هستند. تعیین تاریخ مشخص برای رسیدن به هدف میتواند شما را روی روال بیاندازد یا حداقل دیدی واقع بینانه نسبت به دستاوردتان به شما میدهد.

  • از اشتباه کردن و شکست خوردن نترسید. همه ما شکست می خوریم

همه ما از بچگی می ترسیدیم که دیگران به ما بخندند یا برای زمین خوردن در زمین بازی مسخره مان کنند. در جایی از زندگی باید این ترس را رها کنیم. البته که شما میخواهید برای موفق شدن بهترین خود را ارائه دهید اما اجازه ندهید ترس از شکست دلیل عقب نشینی شما باشد. غلبه بر ترس از شکست راحت نیست. باید بدانید که چه به هدف تان برسید یا نه ، انسان خوبی هستید. بهترین راه برای غلبه بر ترس از شکست، انجام دادن کاری خارج از حاشیه امن تان است. زود یا دیر کم می آورید و متوجه می شوید که آنقدرها هم بد نیست. سپس میفهمید که به جای ناراحتی از شکست به فکر روشهایی برای بهبود و ارتقای خود هستید.

  • یاد بگیرید مثل یک برنده فکر کنید.

ذهنتان را با کتابهایی پر کنید که باعث رشدتان می شوند. بردن راحت نیست اما همه ما میتوانیم برنده شویم. چطور برنده می شوید.؟ با دنبال کردن گامهای بالا. کلید در تعیین اهداف کوچکتر و سهل الوصول تر است.

وقتی به اهداف کوچکتر رسیدید، اهداف بزرگتری تعیین کنید. تعیین مجموعه ای از اهداف کوچک بهتر از هدف بزرگی است که نتوانید به آن برسید

البته که برخی دوست دارند اهدافی بزرگتر از توان خود تعیین کنند و اگر شما جزو آن دسته هستید پس بفرمایید.

رویکرد ذهنی صحیح آن است که منتظر رسیدن به رویکرد ذهنی صحیح نباشید. آهسته حرکت تان را شروع کنید  تا حرکت کردن برایتان عادی شود. سپس متوجه خواهید شد که به اهدافی رسیده اید که روزی برایتان دست نیافتنی بودند. در هر صورت شما شاهد رشد، یادگیری ، وسعت یافتن افق های دید و لذت بردن از سفر زندگی تان خواهید بود.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید