چگونه فرزند پسر خوبی تربیت کنیم

تربیت کردن فرزند پسر کار آسانی نیست و اگر اکنون در حال بزرگ کردن یکی از آنها هستید طبیعی است که نگران باشید. خوشبختانه بسیاری از این رفتارها اکتسابی اند تا بیولوژیکی و از همکلاسان، معلمان ، آشنایان و رسانه ها گرفته می شوند. ما به عنوان والدین میتوانیم با یادگرفتن برخی موضوعات در هدایت کردن پسران مان و تبدیل کردن آنها به مردانی خوب کمک کنیم. در زیر به چند نمونه از این رفتارها اشاره می کنیم:

۱-والدین اهل کار باشید

همانطور که تحقیقات نشان می دهند، داشتن مادر شاغل به طور مثبتی بر روی کودکان دختر و پسر تاثیر می گذارد. در حالیکه دختران چنین مادرانی در آینده احتمال دارد شغلی با درامد بالا و موقعیتهای کاری برجسته داشته باشند، پسران، بیشتر تمایل به کار در خانه و کمک کردن به اعضای خانواده را دارند.  آنها همچنین نگرش مترقی تری نسبت به نقش های جنسیتی دارند.

۲- او را تشویق کنید تا احساساتش را بیان کند

برخی از خصوصیاتی که به طور کلیشه ای مردانه تلقی می شوند – مانند تودار بودن و احساسات خود را نشان ندادن – در واقع بسیار محدودکننده و سرکوب گرانه هستند. بر طبق یک گزارش، مردانی که رفتارهای مردانه را دنبال می کنند، از جمله مخفی کردن احساساتشان ، بیشتر احتمال افسردگی و گرفتن تصمیمات پرخطر در آنها وجود دارد. در نتیجه بسیاری از پسران که والدین آنها چنین دیدگاهی دارند، از احساسات خود خجالت می کشند. آنها تبدیل به مردانی می شوند که نمیتوانند خوب ارتباط برقرار کنند و احساسات خود را سرکوب می کنند و در نتیجه حفظ یک رابطه سالم و ارتباط گرفتن با دیگران برایشان سختتر است. بنابراین مهم است که به فرزند پسر خود یاد دهید تا احساساتش را نشان دهد و درباره مسائل شخصیش صحبت کند.

۳-  به او نشان دهید که کارهای خانه خود به خود انجام نمیشوند

مطالعات نشان می دهند که زوجهایی که وظایف خانه را با یکدیگر تقسیم می کنند، شادتر از زوجهایی هستند که کارها را تقسیم نمی کنند. مردها امروزه بهتر از قبل در کارهای خانه مشارکت می کنند: مقدار کاری که زنها در خانه انجام می دهد از سال ۱۹۷۶ کاهش پیدا کرده است در حالیکه مردان از این تاریخ دوبرابر بیشتر در کارها کمک کرده اند. با تقسیم کار در خانه برای پسر خود مثال بزنید. پسرها باید از اوایل کودکی یاد بگیرند که تمام اعضای خانواده باید مانند یک تیم با هم کار کنند. همچنین این کار مانع از بوجود آمدن تعصب نسبت به فعالیتی خاص می شود و آنها را در بزرگسالی افرادی آماده تر، سازگارتر و خود – متکی تر بار می آورد.

۴–  به او حدومرزها را تعلیم دهید و به آنها احترام بگذارید

مفهوم استقلال بدنی را به پسر خود از کودکی آموزش دهید. به او یاد بدهید که او میتواند انتخاب کند چه کسی به بدنش دست بزند و همین مورد درباره دیگران نیز صادق است. وقتی بزرگتر شد، برای او توضیح دهید که جوکها یا نظرات نادرست و ناشایست نسبت به دختران و پسران هیچ گاه پسندیده نیست. راههایی برای صحبت کردن آنها با افراد مورد علاقه شان پیدا کنید و به آنها نشان دهید یک رابطه سالم چگونه است.

با مثال، محبت کردن صحیح را به اون نشان  دهید. در تحقیقی مشخص شده که نوجوانانی که در فضای خانوادگی مثبتی بزرگ شده اند مهارتهای حل مساله بهتری دارند  و کمتر در روابطشان دست به خشونت می زنند. روی مواردی از جمله احترام گذاشتن به طرفین رابطه، وقت گذاشتن در رابطه، قدردانی کردن و معذرت خواهی کردن در صورت خطاکاری ، تاکید کنید.

۵- رفتار « قلدرمأبانه» را تقبیح کنید

پسران قلدر و پرزور ممکن است برای فیلمهای نمایشی جذاب باشند اما در زندگی واقعی چندان جذابیتی ندارند. متاسفانه انتظارات اجتماعی ممکن است باعث شود پسران احساس کنند که باید زورگو، پرخاشگر و خشن باشند.

برای جلوگیری از بروز این ذهنیت، به فرزند پسر خود بگویید با اینکه خشم و عصبانیت جزو احساسات طبیعی هستند، او نمیتواند آنها را به شکلی تهدید آمیز و خشن بیان کند. به او کمک کنید شیوه های صحیحی برای مهار خشم خود پید کند.

۶- عادات بهداشتی و نظافتی خوبی را در او ایجاد کنید

پسران باید از کودکی بیاموزند که بهداشت و نظافت شامل چه مواردی است. نظافت فقط خوب لباس پوشیدن نیست. بلکه موضوع سلامتی و مهارتهای لازم برای مراقبت از خود در زندگی است. آنها باید نحوه استفاده از اتو، مسواک زدن، شانه زدن، دئودورانت زدن، ناخن گرفتن و دوش گرفتن منظم را بدانند. مردانی که عادات نظافتی ضعیفی دارند در رابطه و شغلشان به مشکل بر میخورند. زیرا این پیام را می فرستند که شغل یا شریکشان برای آنها به اندازه کافی اهمیت ندارد تا برای خوب و خوشبو به نظر رسیدن تلاش کند.

۷- در مورد رضایت مندی صریح باشید

شما اصلا دلتان نمیخواهد در مورد پسرانی که به سن مدرسه رفتن می رسند درگیر مشکلات رضایت مندی باشید. از قبل مشخص کنید چه رفتارهای نادرست است، چگونه باید اجازه بگیرند و چگونه عوامل متعددی میتوانند روی نیروی قضاوت و توانایی فرد برای سازش کردن تاثیر بگذارند. به پسرتان کمک کنید تا صادق و روراست باشد. جمله ی  « من از تو  خوشم می آید. مایل هستی که؟ » یک جمله مستقیم اما غیر صریح است. به او یاد بدهید تا صرف نظر از هر جوابی که می گیرد به انتخابهای دیگران احترام بگذارد.به او بگویید اگر طرف مقابل تمایلی نداشت، او نباید دلیلش را بپرسد یا سعی در عوض کردن نظرش داشته باشد.مطمئن شوید که او متوجه میشود که تمامی این موارد درباره خودش نیز صادق است.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید