چگونه قبراق و آماده برای رسیدن به هدف خود بیدار شوید

انگیزه پیدا کردن، بخصوص در اول صبح کار دشواری است. شما خسته و خواب آلودید و ترجیح میدهید به جای آنکه بلند شوید و کارهایتان را انجام دهید در تخت خواب خود بخزید.  در این صورت به اهداف تان نمی رسید. در زیر به چند روش برای سرحال برخاستن از خواب اشاره می کنیم.

 • تابلوی هدف یا تابلوی رویا داشته باشید

تابلویی کنار تخت خود بگذارید و روی آن اهدافتان را بنویسید. بنابراین اولین چیزی که پس از بیدار شدن میبینید اهداف تان است. مشخص کنید کدام هدف برای شما مناسبتر است.

داشتن تابلوی رویا سودمند است زیرا تصویرسازی کردن یکی از تکنیک های قدرتمند ذهنی است. روی تابلو مواردی را بنویسید که الهام بخش شما هستند و به شما انگیزه می دهند و هر روز صبح موقع بیدار شدن به آن نگاه می کنید. از تصویری عینی برای اهدافتان استفاده کنید تا افکارتان را تحریک کند. میتوانید از یک تخته وایت برد نیز برای نوشتن اهداف تان استفاده کنید. اگر به کلمات و حقایق بهتر از تصویر سازی کردن جواب می دهید، این کار را انجام دهید. نوشتن اهداف تان به شما یادآوری می کند که برای رسیدن به چه چیزی تلاش می کنید و شما را برای روز پیش رو آماده می کند.

 • فعال باشید

ورزش کردن به جز حفظ تناسب اندام فواید دیگری نیز دارد. ورزش کمک می کند تا بهتر بخوابید، استرس روزانه خود را کم کنید و دستگاه ایمنی بدنتان را در شرایط خوبی نگه دارید. همچنین در کنترل اضطراب و افسردگی موثر است. به شما کمک می کند تا از حالات مالیخولیایی که مانع از کار و فعالیت کردن می شود، دوری کنید. اطمینان داشتن از اینکه هر روز فعالیت دارید، روحیه تان را بالاتر می برد. ورزش کردن باعث می شود به جای آنکه اجازه دهید روزهای بد شما را پایین بکشند، با انگیزه باقی بمانید.

 • از اپلیکیشن ها استفاده کنید

شما نیز می توانید از تکنولوژی هایی که امروزه در دسترس هستند استفاده کنید. اپ های مختلفی وجود دارد که برای درست بیدار شدن از خواب می توانید از آنها استفاده کنید. برای مثال اپ ای را نصب کنید که از صدای طبیعت برای بیدار کردن شما استفاده می کند. این بهتر از  بیدار شدن با صدای گوشخراش زنگ ساعت است.  اپ هایی نیز موجودند که چرخه خواب شما را دنبال می کنند، و بر اساس آن نرمش هایی را  طراحی می کنند تا بهتر بتوانید از تخت خود دل بکنید و دستور چند نوع اسموتی خوشمزه برای صبحانه را نیز می دهند. یک یا چند نمونه از اپ های نام برده شده را انتخاب و روزتان را با آنها بسازید

 • خاطرات خود را ثبت کنید

دفترچه خاطراتی کنار تخت خود نگه دارید و قبل از خواب دستاوردهای خود را در آن بنویسید. همچنین میتوانید در طول روز برای آگاهی داشتن از اهداف تان ، آنها را بنویسید. نوشتن؛ شما را بر روی کارهایی که تا بدین لحظه انجام داده اید و کارهایی که مایلید به انجام برسانید، متمرکز می کند.

 • از رنگ روشن استفاده کنید

تزیین یا نقاشی کردن اتاق تان بر روی شما تاثیر می گذارد. استفاده از رنگهای روشن تر در اتاق خواب فواید روان شناختی دارد. رنگهای روشنتر و شادتر روحیه شما را بالا می برند، در حالیکه رنگهای لطیف تر مانند آبی و سبز به آرامش شما کمک می کنند.

دکوربندی مجدد دستاوردی بزرگ است که تا مدتهای مدیدی به شما سود می رساند. تمیز کردن خرت و پرت ها و استفاده از رنگهای روشن مکان بهتری برای کار کردن بر روی اهدافتان ایجاد می کند. و باعث می شود وقتی آنجا هستید احساس مثبت تری داشته باشید.

تزیین اتاق خود با آبی کمرنگ و سبز آن را به مکانی مناسب برای شارژ مجدد انرژی تان در انتهای روز تبدیل می کند. شما لازم دارید در اتاق خواب خود آرام و ریلکس باشید و این رنگها به شما کمک می کنند چنین حسی داشته باشید و در نتیجه سرحال از خواب بیدار شوید.

 • لیستی از آهنگ های شاد تهیه کنید

موسیقی یکی از بهترین راهها برای قرار دادن افراد در وضعیت های ذهنی مشخص است. برای خودتان لیستی از آهنگهای صبحگاهی تهیه کنید تا زمانی که در حال آماده شدن هستید به آنها گوش کنید.

آهنگهایی انتخاب کنید که روحیه شما را بالا می برند و به شما انگیزه انجام کار می دهند. آهنگهای شادی که بتوانید همراه آن در زمان تهیه صبحانه بخوانید، موثرند.

 • حتما استراحت کنید

اگر روز قبل خودتان را هلاک کرده باشید نمیتوانید انتظار داشته باشید که روز بعد قبراق از تخت پایین بپرید. حتی اگر کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشید باید در طول روز به خودتان استراحت دهید. اگر به کار کردن ادامه دهید، احتمال اینکه کسل شوید و تمرکزتان را از دست بدهید زیاد است . در این صورت  استرس پیدا می کنید و بازدهی تان پایین می آید.

یک قدم از کاری که مشغول انجامش هستید عقب بکشید و به زمانی را به خودتان اختصاص بدهید. کتاب بخوانید، فیلم ببینید یا غذایی خوشمزه بپزید. استراحت کردن به شما اجازه می دهد بدون اینکه خودتان را خسته کنید طولانی تر کار کنید

 • بر روی زمان حال متمرکز شوید

سعی کنید در آن واحد  چند کار انجام دهید. اهداف بزرگ لازم نیست همان لحظه محقق شوند. در عوض بر روی کارهای کوچک متمرکز شوید. به  اهداف روزانه تان برسید. با هر روز کار کردن بر روی اهداف تان به اهداف بزرگتری می رسید.

 • مثبت اندیشی کنید

همه ما تمایل داریم تا به خودمان سخت بگیریم. افکار منفی بازدهی ما را کم می کنند وانگیزه مان را می کشند. مثبت اندیشی ابزاری قوی است و از استرس ما کم می کند. تکنیکی پیدا کنید که به شما در مثبت اندیشی کمک کند، بخصوص درست زمانی که از خواب بیدار می شوید. یک راه خوب پر کردن محیط کارتان از نقل قولها و تصاویر مثبت است. نقل قولهای الهام بخش مورد علاقه تان را انتخاب کنید و به دیوار بچسبانید.  عکسهایی را به دیوار بزنید که شما را میخندانند یا موفقیت هایتان را به شما یادآوری می کنند. عکسهایی نیز به آیینه حمام و در یخچال بزنید. در این صورت روزهایی که با افکار منفی در کشمکش هستید، آنها را با خود به همراه دارید.

 • شب قبل خانه را تمیز کنید

اگر در خانه ای بیدار شوید که نیاز به جاروکشیدن دارد، خاک گرفته و ظرفهای کثیف روی هم تلنبار شده اند، انگیزه چندانی به شما دست نمی دهد. اگر چیزی نیاز به مرتب کردن دارد شب قبل انجام دهید. باید مراقب باشید از همان ابتدای کار روحیه تان از بین نرود.

 • عوامل حواس پرتی را حذف کنید

به خودتان زمان مشخصی برای استفاده از گوشی همراه و شبکه های اجتماعی بدهید. با افزایش اعتیادمان به گوشی های همراه، بیشتر به سمت استفاده از وسایل الکترونیکی وسوسه می شویم. گوشی تان را در وضعیت پرواز قرار دهید یا به طور کامل خاموش کنید. آن را داخل کشویی بندازید که نتوانید ببینید.اگر برای کار خود پای کامپیوتر هستید، تا زمانی که ضرورت ندارد از اینترنت پرهیز کنید. اگر هدفتان نوشتن  کتاب است، از کامپیوتری استفاده کنید که در صورت امکان به اینترنت دسترسی نداشته باشد. بدین شکل دیگر برای استفاده از اینترنت وسوسه نمیشوید.

 • اهدافی تعیین کنید که برایشان هیجان دارید

اگراهداف تان در مورد چیزی نباشند که برایش شور و شوق دارید هیچ دستاوردی به دست نمی آورید. اگر به انجام کاری فکر می کنید اما میل و اشتیاق شدیدی برای انجامش ندارید، پس فایده اش چیست؟ اگر هر بار که به آن فکر می کنید غر می زنید نباید روی آن کار کنید.

کارهای انجام دهید که برایش اشتیاق دارید. وقتتان را بر روی کاری که به آن میل ندارید، تلف نکنید. زندگی کوتاه است و هیجان داشتن برای اهداف تان مهم است. وقت آن رسیده که بلند شوید و به کارتان برسید. همین امروز راهکارهای گفته شده را به کار بگیرید و هر کاری که میخواهید را انجام دهید.

 

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید