چگونه هنگام کار یا مطالعه بهتر تمرکز و توجه کنیم؟

مردم اغلب می‌پرسند: «چطور میشه وقتی کار می‌کنم یا درس می‌خونم بهتر توجهم رو متمرکز کنم؟» یک‌سری دیگر هم می‌پرسند:« چطور می‌تونم بهتر توجه کنم وقتی که با مردم صحبت می‌کنم، مهارت‌های جدیدی یادمی‌گیرم یا رانندگی می‌کنم؟» برای خیلی از مردم سخت است که بیش از چند دقیقه -حتی برای بعضی‌ها بیش از چند ثانیه- روی یک کار تمرکز کنند.

خسته کننده و آزاردهنده می‌شود وقتی که مدام اشتباه می‌کنید، قسمت‌هایی از گفت‌وگو یا سخنرانی را از دست می‌دهید و یا اسم افراد را به یاد نمی‌آورید چون ذهن‌تان جای دیگری بوده. بعضی وقت‌ها شاید از دست خودتان عصبانی شوید چون اشتباهات احمقانه کرده‌اید و به اندازه‌ی کافی حواستان جمع نبوده.

امروزه دایره‌ی توجه مردم خیلی کوتاه است و این وضع رو به بهبود هم نیست. سالها پیش اطلاعات مثل امروز انقدر دم دست نبود. مردم این همه به اطلاعات دسترسی نداشتند و زندگی‌شان ساده‌تر بود. حالا به دلیل وجود این همه اطلاعات به لطف اینترنت، مردم خیلی ناشکیبا شده‌اند. آنها از این مطلب به آن مطلب می‌روند و به ندرت به چیزهایی که می‌بینند یا می‌شوند توجه کامل می‌کنند. این موضوع دایره‌ی توجه را ضعیف کرده و توانایی تمرکز کردن را از بین می‌برد.

آیا راهی برای بهتر توجه کردن هست؟ آیا می‌توان توجه را بهبود بخشید؟

بله راه‌هایی برای انجام این کار است. هرچند که به تلاش از سوی شما هم نیازمند است. در ادامه ما راهکارهایی را بدین منظور برایتان عنوان می‌کنیم.

۱.وقتی کار مهمی انجام می‌دهید که به توجه کامل‌تان احتیاج دارد، موبایل‌تان را خاموش و یا سایلنت کنید. حال یا هنگام رانندگی در جاده، شرکت کردن در یک گفت‌وگوی مهم یا انجام یک کار ضروری.

۲. هوای جایی که در آن هستید چطور است؟ خیلی سرد یا خیلی گرم است؟ این موارد بر توجه و تمرکزتان تاثیر می‌گذارند.

۳. هرکاری می‌توانید برای رها کردن استرس و تنش انجام دهید. تمرینات تنفسی، ریلکس کردن بدن، ورزش کردن یا مدیتیشن خیلی کمک کننده هستند.

۴. شب‌ها به اندازه‌ی کافی بخوابید. پس از خواب خوب شب شما آرام‌تر و ریلکس‌تر هستید و این کمک می‌کند بهتر توجه کنید.

۵. اتاق و میزتان را تمیزکنید. وقتی اطراف‌تان بهم ریخته باشد ثابت کردن توجه‌تان دشوار می‌شود چون همش حواستان به وسایل اتاق و روی میزتان است.

۶. وقتی گفت‌وگویی می‌کنید به فردی که با او صحبت می‌کنید نگاه کرده و علاقه نشان بدهید. نگذارید مکالمه همه‌اش حول شما بچرخد.

۷. بسیاری از مردم هنگام مطالعه، صحبت کردن یا کار کردن تلویزیون را روشن نگه می‌دارند. حتی یک‌سری هم صرف نظر از کاری که انجام می‌دهند به موسیقی با صدای بلند گوش می‌دهند. موزیک و تلویزیون اجازه نمی‌دهند که روی کاری که انجام می‌دهید توجه کامل داشته باشید. وقتی می‌خواهید متمرکز باشید بهتر است که تلویزیون و موزیک را خاموش کنید.

۸. همیشه سعی کنید که در لحظه یک کار انجام دهید. انجام یک کار در حین اینکه به کار دیگری فکر می‌کنید توجه شما را پخش و تضعیف می‌کند.

۹. بدانید که همیشه حواس پرتی‌هایی وجود دارد که حواس شما را از کاری که انجام می‌دهید پرت می‌کنند. راز این ماجرا این است که با آنها نجنگید چون فقط شما را حواس پرت‌تر، پرتنش‌تر و استرسی‌تر می‌کند. رازش این است که آرام بمانید و سعی کنید توجه‌تان را برگردانید.

۱۰. اگر دوست دارید خیلی بیشتر و بهتر توجه و تمرکزتان را کنترل کنید، توصیه می‌کنیم که کتاب چگونه ذهن خود را متمرکز کنید را از همین وبسایت تهیه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید