چگونه یک زندگی معنادار داشته باشیم؟

 

اکثر ما انسان ها با این که به جنبه های مختلفی از زندگی میپردازیم، اما باز هم کمبود چیزی را در زندگی حس میکنیم. بسیاری از انسان ها از پیر گرفته تا جوان، از ثروتمند گرفته تا فقیر، و از هر دسته و طبقه اجتماعی این موضوع را در برهه ای از زندگی شان حس میکنند. چیزی که اکثر ما فقدان آن را در برهه ای از زندگی مان- و یا شاید تمام آن- حس میکنیم، معنا است.

پیدا کردن یک هدف و معنای عمیق در زندگی، همان چیزی است که معجزه زندگی ما را رقم خواهد زد. ممکن است از بهترین تحصیلات، بهترین شغل، و امکانات فوق العاده ای برخوردار باشیم، اما باز هم حس کنیم که گویا هنوز معنای زندگی را نیافته ایم. این موضوع طبیعی است. چرا که معنای زندگی را باید در موضوعاتی عمیق تر از این ها جستجو کرد. در ادامه این مقاله، روش هایی ناب و فوق العاده برای داشتن یک زندگی معنا دار را بررسی خواهیم کرد.

  1. بیش از خودتان، به دیگران فکر کنید.

در نگاه اول، ممکن است این مورد به نظر کمی‌ عجیب جلوه کند. شاید فکر کنید که هرچه بیشتر به خودمان بپردازیم، احساس خوشحالی و خوشبختی بیشتری خواهیم داشت. اما در حقیقت، اینطور نیست. زمانی که فکرمان بیش از حد درگیر خودمان، خواسته‌های مان و مسائل و مشکلات شخصی مان می‌شود، داشتن احساس شادی در زندگی سخت تر خواهد شد. زمانی که فکرمان حصر در خودمان می‌شود، مشکلات شخصی در نظرمان بسیار غول پیکر جلوه می‌کنند و داشته‌های مان نیز هرگز به نظر کافی نمی‌رسند.

اگر مایل هستید در راستای داشتن یک زندگی پر معنا گام بردارید، سعی کنید بیش از خودتان، به دیگران فکر کنید. به جای فکر کردن به این که “من چطور می‌توانم شاد باشم؟” به این موضوع فکر کنید که “چگونه می‌توانم شادی را به کسی هدیه دهم؟”، و…

در این حالت بینش ما وسیع می‌شود و می‌توانیم با دید بلندنظرانه تری به زندگی نگاه کنیم. در نتیجه مشکلات شخصی در نظرمان آنقدر هم پراهمیت به نظر نمی‌آیند. علاوه بر آن، رویکردی صبورانه تر و سخاوتمندانه تری نسبت به زندگی خواهیم داشت.

  1. پول تان را بجای مادیات، صرف تجارب کنید

سعی کنید به این موضوع که پول تان را صرف چه چیزهایی می‌کنید بیشتر توجه کنید. بجای این که بیشتر پول تان را صرف خریدن وسایل مختلف کنید، آن را بیشتر خرج کسب تجارب متفاوت با دوستان و خانواده تان کنید. بجای این که پول زیادی خرج خرید لباس، ماشین، و وسایل ریز و درشت کنید، آن را خرج سفر کردن با عزیزان تان کنید. همچنین میتوانید پول خود را خرج دیدن کردن از مکان‌های جالب، ثبت نام در کلاس‌های مختلف و به طور کلی کسب تجارب گوناگون کنید. این کار نه تنها باعث خواهد شد که بجای مادیات بر روابط تان تمرکز کنید، بلکه در نهایت انسان شاد تری نیز از شما خواهد ساخت.

  1. ساده زندگی کنید

با انتخاب یک سبک زندگی ساده شما زمان بیشتری برای پرداختن به کارهای مورد علاقه تان و کارهایی به زندگی تان معنا می‌بخشند، خواهید داشت. یک زندگی شلوغ و جاه طلبانه ممکن است به شدت شما را درگیر کار و مادیات کند. در این حالت به ندرت می‌توانید به کارهای معناداری که واقعا اهمیت دارند و زندگی شما را باارزش می‌کنند، بپردازید. با انتخاب یک سبک زندگی ساده، خود را از استرس‌های غیرضروری رها خواهید کرد. همچنین احساس خواهید کرد که مدیریت زندگی، برای تان راحت تر شده است.

  1. برای داشتن یک زندگی منسجم تلاش کنید.

به عنوان یک انسان بالغ و اجتماعی، زندگی ما جنبه‌های متعدد و گوناگونی خواهد داشت. تحصیل، کسب درآمد، زندگی خانوادگی، کار‌هایی که در جهت کمک به دیگران و بهبود اجتماع انجام می‌دهیم، تفریحات، و … همگی جنبه‌های گوناگون زندگی ما محسوب می‌شوند. غرق شدن در یکی از این جنبه‌ها ممکن است باعث شود که فرصتی برای پرداختن به جنبه‌های دیگر نداشته باشیم. در نتیجه  زندگی ما تک بعدی میشود و احساس میکنیم که گویا به اصطلاح یک جای کار می‌لنگد.

یک زندگی منسجم، به این معنی است که تمام جنبه‌های گوناگون زندگی را در نظر بگیریم و از غرق شدن در یک جنبه، پرهیز کنیم. البته ما هستیم که باید با توجه به بینش خود نسبت به زندگی معنا دار، اولویت و میزان پرداختن به هر کدام از این جنبه‌ها را مشخص می‌کنیم.

  1. هدفی والا و ارزشمند برای زندگی خود انتخاب کنید

تصور کنید که بدون هیچ مقصدی، پیوسته در خیابان در حال راه رفتن هستید. ممکن است از خیابان‌های بسیاری عبور کنید که عبور از برخی از آنها برای شما لذت بخش و برخی کسل کننده یا حتی دشوار باشد. اما نهایتا، به مقصد خاصی نخواهید رسید و تنها از مجموعه ای از خیابان‌های گوناگون عبور کرده اید.

نداشتن یک هدف کلی والا و ارزشمند در زندگی نیز باعث خواهد شد که زندگی ما نیز تنها مجموعه ای از مسیرها و اتفاقات متعدد باشد که لزوما ارتباطی با یکدیگر ندارند و ما را به مقصد و هدف خاصی نمی‌رسانند.

اگر در راستای داشتن یک زندگی معنا دار تلاش می‌کنید، سعی کنید یک هدف و مقصد کلی برای زندگی تان در نظر بگیرید. هدفی والا را انتخاب کنید که ارزش پیمودن مسیرهای طولانی و سخت را داشته باشد و شیرینی مسیرهای زیبا و لذتبخش را نیز دو چندان کند.

به نظر شما چه هدف و مقصدی ارزش این را دارد که بخاطرش زندگی کنید؟

در پایان روز، کارهای روزمره تان را بازنگری کنید و بررسی کنید که کارهایی که در طول روز به آنها پرداخته اید، چقدر در نزدیک تر کردن شما به این هدف والا و ارزشمند نقش داشته اند.

  1. گفتگوهای پرمعنا داشته باشید

همه ما ساعات بسیاری از روز را صرف داشتن مکالماتی با دوستان، همکاران، خانواده و … می‌کنیم. مکالمات ما در واقع شخصیت و بخشی اساسی از زندگی مان را شکل می‌دهند. مکالمات خود با دیگران را در راستای موضوعاتی که ارزش صحبت کردن دارند، پیش ببرید. برای مثال، می‌توانیم بجای صحبت کردن در مورد برنامه‌های تلویزیونی، اتفاقات بی اهمیت، صحبت درمورد دیگران، و … به گفتگو در مورد موضوعاتی بپردازیم که به رشد ما و دیگران کمک می‌کنند. این کار گامی کوچک اما ارزشمند در جهت رسیدن به یک زندگی معنا دار است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید