کارهایی که باعث بهبود کیفیت خواب‌تان می‌شود

کارهایی که در طی روز انجام می دهید بر کیفیت خواب شب تان اثر می گذارند. یک سری کارهای واضح مثل نوشیدن قهوه ی زیاد در ظهر و بعد از ظهر هستند که باعث اختلال در خواب می شوند، اما عوامل دیگری هستند که کم تر شناخته شده می باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا یاد بگیرید چطور با ایجاد تغییرات کوچک در روتین زندگی تان، شب ها خواب خوبی را تجربه کنید.

هوشمندانه غذا بخورید: اولین قانون برای موفقیت در خوابیدن این است که سنگین ترین وعده ی غذایی تان را برای شام نگذارید. به رختخواب رفتن با شکمی سنگین می تواند مدت ها پس از خاموش کردن چراغ ها بیدار نگه تان دارد. بهتر است به آنچه که در بشقاب تان است توجه کنید. خوردن غذاهایی که فیبر بالا و شکر افزوده ی کمتری دارند کمک می کند که سریع تر بخوابید. و با اینکه وعده های غذایی سنگین توصیه نمی شوند اما یک میان وعده ی سبک قبل از خواب که متشکل از مواد غذایی دارای آمینواسید تریپتوفان است، توانایی شما برای به خواب رفتن را افزایش می دهد چرا که این آمینواسید پیام رفتن به حالت خواب را به مغز و بدن شما مخابره می کند. مثلا یک نصفه موز یا چند بادام یا یک لیوان شیر بخورید.

روی ورزش کردن تان کار کنید: تلاش کنید بیشتر روزهای هفته را به ورزش کردن بگذرانید. کسانی که به طور منظم ورزش می کنند بهتر می خوابند؛ احتمالا به این دلیل که فعالیت فیزیکی هم سطوح استرس را پایین می آورد و هم بدن را خسته می کند. خبر خوب این است که لازم نیست برای بهره بردن از این مزیت ساعت های مدیدی را در باشگاه بگذرانید چرا که حتی ۱۰ دقیقه پیاده روی، دوی آهسته، شنا کردن یا دوچرخه سواری هم کافی است. علیرغم آنچه که ممکن است شنیده باشید، تایمی از روز که ورزش می کنید اهمیتی ندارد، هر چند که بعضی ها با ورزش کردن تازه انرژی می گیرند و طول می کشد تا خواب شان ببرد.

به برنامه ی خواب تان بچسبید: برای بچه های کوچک برنامه ی خواب منظم تعیین می کنیم اما بزرگ سالان نوسان بیشتری را در برنامه ی خواب شان تجربه می کنند. این کار غلط است چرا که ثبات در روتین خواب باعث می شود سروقت پیام خواب آلودگی به مغزتان ارسال شود. برای خودتان برنامه ای مشخص کنید که در آن سروقت به خواب رفته و سر وقت بیدار شوید و این برنامه را در آخر هفته ها هم رعایت کنید. می توانید قبل از خواب کارهایی که ریلکس تان می کند مثل دوش گرفتن، کتاب خواندن، آهنگ گوش کردن یا مدیتیشن کردن را هم انجام دهید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید