کنجکاوی چیست و چرا برای موفقیت مهم است؟

کنجکاوی تمایل به یادگیری، فهمیدن چیزهای جدید و درک نحوه کارکرد مسائل مختلف است. کنجکاوی می‌تواند به طرق مختلف بروز کند: مثل خواندن قسمت‌های خاصی از روزنامه، دیدن برنامه‌های تلویزیونی یا تمایل به بیشتر دانستن در مورد مردم و زندگی‌هایشان. همچنین می‌تواند به شکل تمایل برای کسب دانش در زمینه‌های مختلف بروز کند.

کنجکاوی دریچه‌های ذهن را گسترش داده و آن را نسبت به افکار مختلف، لایف استایل‌های مختلف و موضوعات مختلف گشاده می‌کند.

افراد کنجکاو سوال می‌پرسند، مطالعه می‌کنند و به جست و جو می‌پردازند.آنها به دنبال اطلاعات و تجربیات جدیداند و دوست دارند چالش‌هایی را برای بسط دادن افق هایشان متحمل شوند. آنها از اینکه سوال بپرسند و بیشتر در موضوعی که مورد علاقه‌شان است عمیق شوند خجالت نمی‌کشند.

کنجکاوی می‌تواند به سمت غیبت کردن و جزئیات بی اهمیت رفته یا به سمت موضوعاتی که مهم‌ترهستند برود. این صفت همچنین می‌تواند موجب یادگیری، بدست آوردن دانش، و متخصص شدن در یک زمینه بشود. کنجکاوی یک صفت مهم برای خبرنگار، نویسنده، مخترع و دانشمند شدن است.

چرا کنجکاوی برای موفقیت مهم است؟

کنجکاوی برای پیشرفت و بهتر انجام دادن هر کاری مهم است، چرا که سوال می‌پرسید، از بقیه یاد می‌گیرید. به دنبال راه‌هایی برای بهتر انجام دادن کارتان می‌گردید. ذهن افراد کنجکاو فعال است. آنها می‌خواهند بدانند و درک کنند. این آنها را در موقعیتی قرار می‌دهد که یک کار را یاد گرفته و بهتر و خلاقانه‌تر از فردی که کنجکاو نیست آن را انجام دهند. وقتی افراد کنجکاو شکست می‌خورند، شکست‌شان را تجزیه و تحلیل می‌کنند، چرا که مشتاق دانستن آن هستند تا بتوانند آن کار را دفعه‌ی بعد بهتر انجام دهند. این موضوع شانس موفقیت آنها را افزایش می‌دهد.

کودکان معمولا به طور ذاتی در مورد هر چیز کنجکاو هستند، به عنوان والدین شما باید آن را تشویق به سوال پرسیدن، یاد گرفتن چیزهای جدید، کتاب خواندن، داشتن سرگرمی و ادامه دادن به کنجکاوی‌شان بکنید.

زندگی بدون کنجکاوی باعث کسل کننده بودن زندگی می‌شود حال آنکه وجود آن حس زندگی و انرژی به شخص می‌دهد. این صفت ذهن را قوی و تیز نگه میدارد.

 

_ من هیچ استعداد خاصی ندارم، فقط عاشقانه کنجکاوم. آلبرت انیشتن

 

_ یک دانشمند کیست؟ او فردی کنجکاو است که به یک سوراخ کلید نگاه می‌کند، سوراخ کلید طبیعت، و سعی دارد بفهمد جریان چیست. Jacques Yves Cousteau

 

_تمام دوره‌های برنامه درسی خود را بردارید. تحقیق کنید. سوال بپرسید. یک نفر را پیدا کنید که کاری که شما به آن علاقه دارید را انجام می‌دهد! کنجکاو باشید!  کاترین جانسون

 

_هیچ سوال احمقانه ای وجود ندارد و کسی احمق نمی‌شود مگر اینکه دست از سوال پرسیدن بردارد. Charles proteus steinmetz

 

_کمتر در مورد مردم و بیشتر در مورد ایده‌ها کنجکاوی کنید. ماری کوری

 

_ این ایده را رها کنید که فقط بچه‌ها باید وقت‌شان را صرف یادگیری کنند. تازمانیکه چیزی برای یادگیری است دانش آموز باشید، این یعنی تمام عمرتان. Henry L.Doherty

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید