یوگا خواب افراد تحت شیمی‌درمانی را بهبود می‌بخشد

افرادی که تحت شیمی درمانی هستند از بی‌خوابی در طی شب رنج برده و صبح‌هاخواب آلود و کسل هستند. اما مطالعه‌ی جدیدی که انجام شده نشان می‌دهد که یوگا می‌تواند به کمک شما بیاید. بیمارانی که مبتلا به سرطان سینه بودند و حداقل در طی هفته ۲ بار یوگا انجام می‌دادند، گزارش دادند که به مرور زمان وضع خواب‌شان بهتر شده.

طبق گفته‌ی دکتر لورنزو کوهن از دانشگاه تگزاس، این فقط یک مدرک دیگر بود که بر مطالعات دیگری که در این زمینه انجام شدند و نشان دهنده‌ی همین مسئله بودند افزوده شد؛ که بر طبق آنها بیماران سرطانی‌ای که تمرینات ذهنی –بدنی انجام می‌دهند، از عوارض جانبی شیمی درمانی و بیماری‌شان می‌کاهند.

به گفته‌ی کوهن دیگر مطالعات هم نشان دادند که یوگا موجب کاهش اختلالات خواب و خستگی در بیماران سرطانی می‌شود اما مسئله این بود که مطالعات قبلی شامل گروه‌های کنترل شده و دوره‌های پیگیری طولانی مدت نبودند، اما این مطالعه‌ی جدیدی که انجام شده شامل هر دوست.

در این مطالعه، ۲۲۷ زنی که برای سرطان سینه تحت شیمی درمانی بودند به ۳ گروه تقسیم شدند. یک گروه در جلسات یوگای تبتی شرکت می‌کردند که متمرکز بر تنفس کنترل شده، تجسم، مدیتیشن و حرکاتی که می‌شد به حالت نشسته انجام داد بود و مدت زمان دوره هم ۱۲ هفته بود. گروهی دیگر در برنامه‌ای شرکت کردند که شامل حرکات کششی ساده می‌شد و گروه آخر جزو هیچ کدام از این برنامه‌ها نبودند و فقط درمان‌های معمولی را دریافت کردند. جلسات یوگا و تمرینات کششی بین ۷۵تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشیدند و به خانم‌ها گفته شده بود آنچه یاد گرفته‌اند را هر روز در خانه انجام دهند.

قبل از شروع این جلسات تمام خانم‌ها پرسشنامه تکمیل کرده و به مدت یک هفته برای نظارت بر خواب‌شان ردیاب می‌پوشیدند. آنها پس از دوره‌ی ۱۲ هفته‌ای مطالعه  استراحت کردند و دوباره ۳ ماه، ۶ ماه و ۱۲ ماه بعد هم همینطور.

وقتی محققین  به هر گروه به طور کلی نگاه کردند، در طی زمان در هیچ کدام از گروه‌ها پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌ی سطح اختلالات خواب و خستگی مشاهده نکردند. اما یک پیشرفت کوتاه مدت در گروه یوگایی مشاهده شد: یک هفته پس از جلسه‌ی نهایی، خانم‌هایی که یوگا انجام داده بودند گزارش دادند که در طی روز خواب آلودگی کمتری داشتند، یعنی در طول روز با بیدار ماندن مشکلی نداشته و برای انجام کار‌ها بی انگیزه نبودند.

مزایای بلند مدت در زمینه‌ی خواب در خانم‌هایی مشهود بود که گفتند حداقل ۲ بار در هفته، افزون بر ۴ جلسه‌ای که توسط مربی تمرین داده نمی‌شوند، یوگا انجام دادند.

به گفته‌ی کوهن مزایای حاصل شده کم، اما باز هم نوید بخش بود. کوهن همچنین بر این باور است که لزوما احتیاج نیست یک نوع خاص یوگا انجام شود و انواع مختلف آن می‌توانند کمک کننده باشند.

طبق گفته‌ی کوهن : تمام این تمرینات متمرکز بر حرکت دادن بدن، ریلکس کردن ذهن و منظم کردن تنفس هستند. بهترین تمرین ذهنی- بدنی آنی است که هر روز انجام شود و نتیجه‌ی این مطالعه هم نشان دهنده‌ی همین موضوع بود.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید