۱۰ راهکاری که به روانشناس پول می‌دهید تا به شما بگوید!

0
148
۱۰ راهکاری که به روانشناس پول می‌دهید تا به شما بگوید!

۱۰ راهکاری که به روانشناس پول می‌دهید تا به شما بگوید!

روان شناسان خیلی از اوقات می توانند چشم ما را روی حقایق باز کرده و در حل و فصل مسائل زندگی به ما کمک کنند. اما گاهی اوقات ما صرفا پیش روان شناس می رویم تا چیزهایی که می دانیم را از زبان یک متخصص بشنویم یا اینکه به یک چیزهایی حواس مان نیست و می خواهیم یک نفر با اندکی کند و کاو درون ما آن چیزها را به یادمان بیاورد. در ادامه قصد داریم تا رایج ترین مشورت هایی که به احتمال زیاد از یک روانشناس دریافت می کنید را برایتان عنوان کنیم.

۱- عمده ی مشکلات شما از کودکی تان نشات می گیرد، کافی است نگاهی به والدین تان بیندازید.

والدین تان چه رفتاری داشته اند؟ انگیزه های آنان چه بوده؟ تئوری های بسیاری مبنی بر اینکه چرا مشکلات ما از کودکی نشات می گیرند وجود دارد. اگر متوجه شوید که چرا والدین تان فلان کار را می کردند، می توانید آن ها را بخشیده و گامی بلند در پذیرفتن کسی که هستید بردارید.

۲- مشکلات دیگر ساخته ی ذهن شما هستند.

گفت و گوهای درونی مثل “باید جور دیگه ای جوابش رو می دادم” یا “اون این کارو کرد چون…” کاملا بی فایده هستند. ما نمی توانیم کارهای دیگران را توضیح دهیم چرا که آن ها در جو دیگری بزرگ شده و تجربیاتی داشته اند که با تجربیات ما متفاوت است. به همین خاطر است که وقتی سعی می کنید دلیل فلان رفتار یک نفر را متوجه شوید، با مشکلی رو به رو می شوید که خودتان خلقش کرده اید.

۳- بیشتر در مورد احساسات تان صحبت کنید، دیگران را ارزیابی نکنید.

چطور می شود از ارزیابی یک شرایط اجتناب کرد؟ وقتی شما کسی را متهم به چیزی می کنید آن شخص سعی می کند از خودش دفاع کند. و اگر احساسات تان را ابراز کنید، به طرف مقابل شانس درست کردن شرایط، حفظ شخصیت یا فرصت توضیح می دهید.

۴- بیشتر به خودتان اهمیت داده و کم تر در بند نظر دیگران باشید.

مقایسه کردن خودتان با دیگران بد و بی فایده است. هرکس دانش، شرایط مالی، فیزیک بدنی، ویژگی های شخصیتی، آرزوها و دستاوردهای خودش را دارد. اگر کسی الهام بخش ما باشد خیلی عالی است، اما اگر بخواهیم از کسی کپی برداری کنیم فقط زندگی مان را خراب می کنیم.

۵- از منطقه ی امن تان فرار کنید.

این راهکار برای تمام ابعاد زندگی کارآمد است. اگر می خواهید با شخص جدیدی آشنا شوید، دیگران را ببینید، شغل تان را عوض کنید، علاقه تان را پیدا کنید، کار جالب جدیدی انجام دهید و… تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که منطقه ی امن تان را ترک کنید.

۶- برای خودتان مرزهایی تعیین کرده و نگذارید کسی از آن ها رد شود.

اگر رفتار نامناسب و آزاردهنده ی یک نفر را تحمل کنید هیچ چیزی عوض نمی شود؛ اما اگر از مرز های تان مراقبت کنید، حداقل کاری که طرف مقابل انجام می دهد این است که به شما احترام می گذارد.

۷- هر روز، قدمی هر چند کوچک به جلو بردارید.

مثلا اگر نمی توانید از همسرتان “تشکر” کنید، تمام ویژگی های خوب و کارهای خوبی که هر روز برایتان انجام می دهد را یادداشت کنید و بعد از تشکر از او به خاطر آن ها، متوجه می شوید که او خیلی هم بد نیست.

۸- به تجربه ای که به لطف این شرایط بدست آوردید فکر کنید.

هر شرایط استرس زایی بدین معناست که شما از منطقه ی امن تان خارج شده اید. این مسئله همچنین نشان دهنده ی آن است که شما تجربه ای جدید کسب کرده اید و همین تجربه باعث می شود که در آینده در شرایط مشابه گیر نکنید.

۹- رها کنید.

وقتی سعی در تغییر یک چیز دارید زیاده روی نکنید. اگر مسائل خانوادگی داشته و می دانید چه چیزی باید تغییر کند، خودتان تغییر را انجام دهید و دیگر اعضای خانواده را مجبور به انجام این تغییر برای شما نکنید. شما همچنین می توانید خودتان را اندکی تغییر داده و از خیر ماجرا بگذرید، یا می توانید خانواده تان را مجبور به کاری که می خواهید بکنید و جو متشنجی را به وجود بیاورید. انتخاب بسته به خودتان است.

۱۰- شکنجه گر خودتان نباشید، با خودتان دوستی کنید.

باید آماده باشید که شکست را پذیرفته و قبول کنید که نمی توانید روی همه چیز تاثیر بگذارید. دوباره و دوباره به مسائل فکر نکرده و وقتی که برای حل شدن آن ها گذاشتید را حرام شده در نظر نگیرید. گاهی بگذرید و فقط در مسیر درست حرکت کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید