۱۰ چیزی که تا پیش از ۱۰ سالگی باید به فرزندتان آموزش دهید

وقتی پدر یا مادر می شوید، مسئولیت زیادی در برابر آینده ی فرزندتان دارید. همه دوست دارند کودک شان مهربان، صادق، شجاع و با محبت باشد. با این حال این ویژگی ها ناگهانی و خود به خود پدید نمی آیند. تربیت صحیح و الگویی نمونه بودن کلیدهای موفقیت در این مسیر هستند. در ادامه قصد داریم 10 نکته ای که بهتر است قبل از 10 سالگی فرزندتان به او آموزش دهید را برایتان شرح دهیم.

10- باید هم به دخترها و هم به پسرها احترام بگذاری، آن ها با هم برابرند: احترام به دیگران ویژگی مهمی است که کودک تان باید آن را کسب کند، همینطور احترام به دیگر کودکان هم سن و سالش، صرف نظر از جنسیت آن ها.

9- از اشتباه کردن نترس: درس گرفتن از اشتباهات دیگران استعدادی نادر است. همینطور مهم است که از شکست های خودتان هم درس بگیرید. کودک تان نباید از باختن یا اشتباه کردن بترسد.

8- دانش مهم تر از نمره است: گاهی وقتی نمره های فرزندان با انتظارات والدین هم خوانی ندارند عصبانی می شوند. با این حال نمره ی خوب همیشه به معنای دانش خوب نیست. باید به کودک تان یاد بدهید که دانش از نمره مهم تر است.

7- پدر و مادرت دشمن تو نیستند، می توانی از آن ها کمک بخواهی: دوست شدن با کودک تان کار آسانی نیست مخصوصا اگر او دوستان خودش را دارد. خیلی به او فشار نیاورید. نشان دهید که قابل اعتماد بوده و از داد زدن و نصیحت کردن های طولانی پرهیز کنید.

6- همیشه آماده باش که از خودت دفاع کنی: بعضی والدین برای معلم ها یا دیگران احترام بیشتری قائل می شوند تا فرزندشان. این می تواند در آینده دلیلی بر داشتن احساس ناامنی و ناتوانی در دفاع از خود برای کودک در آینده باشد. به کودک تان یاد بدهید که احترام مهم است، اما دفاع از دیدگاه و نظر خودت هم به همان اندازه اهمیت دارد.

5- کاری که دوست نداری را برای گرفتن تایید دیگری انجام نده: کودکان فکر می کنند که محبوب بودن میان دوستان خیلی مهم است و تمام تلاش شان را برای بدست آوردن این محبوبیت انجام می دهند. از خودتان به عنوان الگو استفاده کنید تا به کودک تان نشان دهید شخصی صادق و قابل احترام بودن مهم تر از تایید شدن از سوی دیگری با پا گذاشتن روی باورهای خودش است.

4- اگر چیزی را نمی فهمی سوال کن: سوال پرسیدن کاملا طبیعی است. بهتر است سوال بپرسی تا تظاهر کنی همه چیز را متوجه شده ای. کودکی بهترین زمان برای تفهیم این موضوع است.

3- اگر حالت خوب نیست معلمت را در جریان بگذار: یک کودک نباید واهمه ای از صحبت در مورد مسائل مربوط به سلامتی اش داشته باشد. سلامتی از نمره یا عصبانیت معلم مهم تر است. مطمئن شوید که کودک تان کاملا متوجه این قضیه شده باشد.

2- به طبیعت و محیط احترام بگذار: چقدر در مورد خیابان های کثیف و باغچه های خراب شده شکایت می کنیم؟ احترام به طبیعت از خانه شروع می شود. از خودتان این ویژگی را آغاز کرده و در کودکان هم پرورش دهید. نتیجه ی این نوع تربیت به وضوح دیده خواهد شد.

1- نه گفتن را یاد بگیر: به کودک تان یاد بدهید که به بزرگسال ها، معلم ها و حتی خودتان نه بگوید.  شما می خواهید شخصیتی قوی را پرورش دهید نه کسی که از هر دستوری اطاعت می کند. توانایی نه گفتن در بزرگسالی زیاد به کار خواهد آمد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید