۱۲ نشانه ی سوءاستفاده عاطفی در رابطه

سوءاستفاده ی عاطفی نوعی فریبکاری است که شریک زندگی شما از آن استفاده می کند تا شما را برده ی خواسته های خودش کند. در این روش، شریک تان از نقاط ضعف و احساسات خودتان بر علیه تان استفاده می کند. این فریبکاری آشکار بوده و شدت آن متفاوت است. شاید حتی خودتان هم متوجه نشوید که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اید. در این شرایط گارد دفاعی تان را پایین آورده و بی آنکه بدانید، می گذارید مورد سوءاستفاده قرار بگیرید. اگر حس می کنید در رابطه ای هستید که به لحاظ عاطفی مورد سوءاستفاده قرار می گیرید، به دنبال پرچم قرمزهای زیر باشید.

۱_ مدام سرخورده می شوید

شریک تان شما را به عنوان یک شخص با اعتماد به نفس و در حال رشد نمی بیند. به جای آن، اغلب نقایص تان را به روی تان می آورند.

۲_ نظرتان اهمیتی ندارد

او هیچ اهمیتی برای افکار و حرف هایتان قائل نیست. وقتی در صدد انجام کاری هستید که به طور شخصی باعث رشدتان می شود، سعی می کند به قصد سرخورده کردن شما، حواس تان را از هدف تان پرت کند.

۳_ برای هر اتفاق بدی که برایش می افتد شما را سرزنش می کند

او حسی به شما می دهند انگار که همه چیز تقصیر شماست، آن هم در حالیکه شما هیچ کنترلی بر شرایط نداشته اید.

۴_ مدام طعنه و متلک می شنوید

هر بار خبر خوبی را با او به اشتراک می گذارید، یا مسخره می کند یا طعنه می زند. اصلا هم برایش مهم نیست که طعنه هایش به شما آسیب می رساند و ناراحت تان می کند.

۵_ به حد و مرزهایتان احترام گذاشته نمی شود

هرگز برای اینکه از حد و مرزهایتان رد نشود، تلاشی نمی کند وصرفا هر کاری بخواهد انجام می دهد.

۶_ هر موقع ناراحت هستید، به شما برچسب ” بیش از حد حساس” می زند

متوجه درد و احساسات آسیب دیده تان نیست و دائم می گوید که سر هیچ و پوچ داستان به راه انداخته اید.

۷_ همیشه خودش حرف آخر را می زند

وقتی بحث می کنید شما هیچ وقت برنده نمی شوید چراکه او همیشه حرف آخر را می زند. اصلا حقیقت برایش اهمیتی ندارد و فقط می خواهد در بحث پیش آمده پیروز میدان باشد.

۸_ مهر و عطوفتی بروز نمی دهد

وقتی نمی توانید خواسته اش را برآورده کنید هیچ مهربانی ای نشان نمی دهد. او از این طریق می خواهد شما را تنبیه کند چراکه نتوانستید خواسته ی او را محقق کنید.

۹_ هرکاری برای کنترل کردن شما انجام می دهد

از انتخاب کردن لباس تان گرفته تا اینکه پول هایتان را صرف چه چیزی می کنید، او می خواهد کنترل زندگی شما را به دست گرفته و کوچک ترین چیزی را برعهده ی خودتان نگذارد.

۱۰_ مدام شما را با دیگران مقایسه می کند

متوجه می شوید که با شرکای سابق، دوستان، یا هرکس دیگری، صرفا برای اینکه شرمنده شوید، مقایسه می شوید. او این کار را انجام می دهد تا عزت نفس تان را از شما بگیرد و خودش حس بهتری نسبت به خودش پیدا کند.

۱۱_ شما را منزوی می کند

وقتی دیگران دور و اطرافتان نباشند و از شما حمایت نکنند، فریب دادن تان برایش آسان تر است. بنابراین هر کاری می کند تا شما را از دیگران جدا کند.

۱۲_ آسیب رساندن به شما برایش مهم نیست

حتی با اینکه می داند سبب گریه تان است، برایش مهم نیست. نه هیچ وقت شما را تشویق می کند، نه حمایتی از خودش نشان می دهد.

حواس تان باشد، گاهی دیر متوجه این نشانه ها می‎شویم!

وقتی این علائم و نشانه ها را خواندید، ممکن است با خودتان بگویید که چطور کسی می تواند با چنین هیولایی در رابطه باشد. اما این نشانه ها انقدر زیرکانه هستند که شخصی که آسیب می بیند اکثر اوقات متوجه اش نیست و برای اینکه رابطه ای سوءاستفاده گرایانه باشد به وجود هر ۱۲ نشانه احتیاجی نیست و اگر چند تای آنها هم باشد رابطه می تواند سوءاستفاده گرایانه به حساب بیاید.

آدم های سوءاستفاده گر هم بالاخره آدم هستند. جنبه های خوبی هم دارند و شما ممکن است جذب جنبه های خوب شان شده و ایرادات شان را نبینند. خارج شدن از رابطه ای سوءاستفاده گرایانه کار آسانی نیست، مخصوصا زمانی که انقدر وقت و انرژی برایش گذاشتید. اما برای اینکه خودتان را نجات دهید این کار لازم است. در رابطه نباید زندانی بود. شجاعت داشته و خودتان را به کسی که تنها ضررش به شما می رسد محدود نکنید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید