۱۳ عبارتی که والدین با بکاربردن آنها برای کودکان خود در آینده مشکل ایجاد می کنند

در طول دهه های گذشته والدین وقت بیشتری را با کودکان خود می گذرانند. این بدان معناست که پدران و مادران امروزی با مسئولیت بیشتری به تربیت کودکان شان می پردازند و این موضوع  باعث خوشحالی معلمان و روانشناسان شده است. اما حتی مسئولیت پذیرترین والدین نیز عاری از اشتباه نیستند. برای مثال استفاده از عبارات تصادفی و نسنجیده میتواند روی سلامت روانی کودک تاثیر بگذرد. در زیر لیستی از برخی از این عبارات که روی کودکان تاثیر منفی می گذارند آورده شده اند.

 • تو خیلی زیبایی

روانشناسان توصیه می کنند بیش از حد روی زیبایی دختربچه ها تمرکز نکنید. کودک ممکن است در حین بزرگ شدن فکر کند زیبایی از همه چیز مهمتر است و روی برخی از نقایص جزیی ظاهر خود وسواس به خرج بدهد. در نهایت آنها عقده های زیادی برای خود می سازند و زمان با ارزش خود را که می توانستند از آن برای رشد شخصی و خلاقیت استفاده کنند، از دست می دهند .

 • وقتی همسن تو بودم صد تا گل می زدم

مقایسه هایی که به نفع کودک نیستند همیشه برای او دردناکند. به علاوه وقتی آنها نه با همسایه و عموی خود بلکه با پدرومادرشان مقایسه می شوند که اکنون سرمشق آنها هستند، این رنجش حتی بیشتر هم می شود. مقایسه های دایمی باعث ایجاد استرس در کودک، کاهش عزت نفس و حتی جدایی از والدین می شود.

 • نه نه. آنجا نرو خطرناک است

نگرانی و اضطراب در مورد فرزند برای والدین امری عادی است. با این حال خواست محافظت کردن از کودک در برابر هر چیزی باعث ایجاد سندروم پیتر پن در کودکان می شود.  معمولا افراد بالای سی سال( و اکثرا مردان)  از این سندروم رنج می برند: آنها از بزرگ شدن امتناع می کنند و مانند کودکان شیرخوار، ناسازگار و احساساتی هستند.برای این افراد تشکیل خانواده دادن سخت است. آنها نمیخواهند بچه دار شوند و مسئولیت آنها را بپذیرند.

 • البته ، بله

نه گفتن به فرزندان بسیار سخت است اما همیشه بله گفتن از رد کردن درخواست آنها بدتر است. شیوه تربیتی آسان گیری درنهایت به تمام اعضای خانواده لطمه می زند. در مطالعه انجام شده توسط دانشمندان مشخص شده است که آسان گیری مطلق والدین یکی از عوامل غیرمستقیم ارتباط کودک با افراد نامناسب است که با پذیرفتن تاثیرات منفی از سوی آنها حتی ممکن است باعث ارتکاب فرزندان به جرم شود  

 • تو خیلی بهتر از … هستی

کودکان حرفهای بزرگترها را باور می کنند. برای همین است که نباید حتی برای مقاصد انگیزشی بیش از حد از کودک خود تعریف کنید و به آنها بگویید که از دیگران مستثنا هستند. با این کار والدین افرادی خود شیفته را به جامعه تحویل می دهند.

 • به تو گفته بودم

به رخ کشیدن اینکه شما عواقب تصمیم کودکتان را می دانستید سودی برای او ندارد. آنها با تجربه کردن باید بدانند که دوچرخه سواری کردن نیاز به تمرکز و دقت دارد و اگر داخل چاله پر آبی بپرند لباسشان خیس و کثیف می شود. به جای آنکه نشان دهید عواقب کار آنها را می دانید از او به خاطر گرفتن تصمیم درست و غلبه بر سختی تقدیر کنید.

 • من اینطوری بزرگ شدم و فرد نرمالی هستم

شیوه های تربیتی والدین ما راهنمای عملکرد ماست. اما این بدان معنا نیست که ما هم باید فرزندان خود را به همان شیوه بزرگ کنیم. درک نیازهای کودک بسیار مهمتر از تمرکز بر روی الگوهای تربیتی موجود است. هر فردی منحصربفرد است- این موضوع را همیشه به خاطر داشته باشید.

 • من خیلی چاقم – وقت آن است که رژیم بگیرم

ما گاهی از عدم عزت نفس رنج می کشیم و از فردی که در آیینه می بینیم رضایت نداریم. اما والدین برای کودکان همیشه بهترینند در نتیجه نه تنها خودتان را در چشم فرزندتان کوچک  می کنید بلکه با صحبت در مورد نقایص بدنی خود در مقابل آنان،  تشویقشان می کنید تا ذهنیتی اشتباه نسبت به ظاهر خود پیدا کنند .

 • اینقدر نخور – همین الان هم چاق هستی

وقتی نوبت به اضافه وزن و محدودیتهای غذایی می رسد، بهتر است روی مزه و فواید رژیم سالم تمرکز کنیم تا روی مضرات رژیم ناسالم. گفتن این جمله که « کلم بروکلی خیلی خوشمزه است » تاثیر بهتری نسبت به جمله « سیب زمینی سرخ کرده فایده ای جز چاقتر کردن تو ندارد» روی کودک میگذارد. یادآوری کردن اینکه کودکتان اضافه وزن دارد برای عزت نفس او مضر است و باعث بروز مشکلاتی در زمینه خوردن افراطی در بزرگسالی می شود.

 • تو را اینجا تنها می گذارم

اغلب اوقات، می شنویم که والدین بعد از آنکه کودکشان از رفتن به خانه یا هر جایی امتناع می کند می گویند: تو همین جا بمان.من میروم. این عبارت تهدیدی کودک را می ترساند و حس امنیت را از او می گیرد و وابستگی او را به والدینش به عنوان مرکز امنیت نابود می کند. در عوض سعی کنید توجه کودک سرکش را به ماشین اسباب بازی منحرف کنید یا او را تشویق کنید تا در طول راه تعداد پرندگان یا سگها را بشمارند.

 • نکن

متاسفانه عبارت « نکن» کمکی به اصلاح رفتار کودک نمی کند. آنها دست از تاب خوردن، پریدن در چاله آب یا سنگ پرت کردن نمی کنند. بهتر است روی عباراتی تمرکز کنید که بار منفی ندارند و به دستیابی به هدفی که میخواهید کمک می کنند. برای مثال به جای گفتن اینکه « داخل چاله نپر» میتوانید بگویید : از دور چاله رد شو! و حتما کلمه « لطفا» را در جمله خود بیاورید و خودتان همان کار را انجام دهید. خیلی زود از نتایج آن خوشحال می شوید.

 • تو دیگر بزرگ شدی – چیزی برای ترسیدن وجود ندارد

ترسیدن بی معنی است و حتی گاهی بزرگسالان هم از بعضی چیزها می ترسند. کودکان نیز با این حس آشنا هستند. ترس کودکان دامنه وسیعی دارد و گاهی برای بزرگترها خنده دار به نظر می رسد اما به این معنی نیست که باید آنها را نادیده گرفت. با گفتن جمله ای نسنجیده به کودکی که ترسیده است به او نشان می دهید که ترسش برای شما بی اهمیت است. همدردی کردن با کودک و حمایت از او رفتار صحیح تری است.

 • مسائل مالی ما ربطی به تو ندارند

بحث در مورد مسایل مالی برای بسیاری از والدین موضوع حساسی است. اغلب اوقات مادرها و پدرها ترجیح می دهند دلیل ناتوانی آنها در خرید یک اسباب بازی یا رفتن به شهربازی را به کودکانشان نگویند. اما باید دلیل آن را توضیح دهند. کودکان متوجه مسایل بسیاری می شوند اما آنها را به غلط تعبیر می کنند و به دلیل شرایط سخت مالی خود را مقصر می دانند. باورهای اشتباه ممکن است تا بزرگسالی آنها ادامه داشته باشد و آنها را تبدیل به افراد معتاد به کاری کند که تنها به دنبال پول جمع کردن هستند و از خرج کردن آن می ترسند. یا برعکس، ممکن است تبدیل به افراد ولخرجی شوند که نمیتوانند دست از خرج کردن بردارند. در این شرایط، روانشناسان توصیه می کنند که مشکلات مالی را از کودک پنهان نکنید بلکه در عوض  از ارزیابی منفی اوضاع اجتناب کنید  و بر روی این موضوع تاکید کنید که مشکلات موقتی است و شما قطعا مسایل را حل خواهید کرد.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید