۳ گام مهم برای حل هر مشکل

این روز‌ها سر همه شلوغ است. و با این حجم از برنامه‌های شلوغ مردم دیگر نمی‌توانند به وضوح مشکلات را ببینند. آن‌ها آنقدر احساس ضعف می‌کنند که تسلیم شده و هیچ تلاشی برای پیدا کردن راه حل به منظور حل مشکل نمی‌کنند. آن‌ها در مقابل چالش‌هایی که پیش روی‌شان قرار می‌گیرد احساس ضعف و نداشتن قدرت می‌کنند.

بعضی افراد وقتی راه گریزی نمی‌بینند دست به خودکشی می‌زند. در چنین شرایطی این افراد اغلب به دنبال انگیزه از سوی دیگران هستند. هر چند که معنای واقعی آن انگیزه را متوجه نمی‌شوند. آن‌ها به جای باور داشتن به خودشان، به دیگران باور دارند.

همین جاست که اشتباه می‌کنند. انگیزه چیز دادنی‌ای نیست، بلکه پذیرفتنی است و درواقع به این معناست که باید به خودمان باور داشته باشیم.

کلید حل هر مشکلی درون خود ماست. بنابراین باید به خودمان باور داشته باشیم. باید باور داشته باشیم که همیشه راه گریزی هست. فقط باید به تلاش ادامه دهیم و دست آخر، دری به سمت‌مان باز شده و راه خروج را نشان‌مان می‌دهد.

در ادامه گام‌هایی را برای حل هر مشکل به شما معرفی می‌کنیم:

پذیرش: مردم اغلب سعی می‌کنند که از مشکلات‌شان دوری کنند. یا از شرایط فرار کرده یا آن را انکار می‌کنند.

با این حال آن‌ها باید متوجه شوند که راه حل هر مشکلی از طریق پذیرش است. حتی ریاضی دانان هم می‌گویند: اولین قدم برای حل هر مسئله درون خود مسئله نهفته شده.

به جای انکار کردن نقطه ضعف‌تان یا فرار کردن، شرایط را بپذیرید. این کار حل مشکل را بسیار آسان‌تر می‌کند. همچنین باید این حقیقت را بپذیریم که ما یک جا ضعف داریم، و با پذیرش این حقیقت به دنبال راهی برای بهبود آن باشیم.

باور به خودتان: وقتی مشکلی پیش می‌آید، مردم اغلب به دیگران بیشتر از خودشان اعتماد دارند. یا این، و یا اینکه فکر می‌کنند مشکل خیلی برای‌شان بزرگ بوده و گذر از آن دشوار است.

مثبت گرایی و باور به خود می‌تواند راه خروج از مشکل را به شما نشان بدهد. اگر امید و باور نباشد، هیچ چیزی نیست. ما باید به خودمان باور داشته باشیم که می‌توانیم موفق شده و از بدترین شرایط بگذریم.

مردم معمولا وقتی به محدودیت‌های‌شان فکر می‌کنند جا می‌زنند. اما باید باور داشته باشند که می‌شود از آن محدودیت‌ها گذشت. از همین رو باور داشتن به خودمان گام دوم برای حل هر مشکلی است. و اگر این گام را انجام ندهیم، اجازه دادیم که هر شرایط بدی بر ما غلبه کند.

سخت کوشی با انگیزه: سخت کوشی می‌تواند به موفقیت ما کمک کند، اما همیشه آسان نیست. برای کاهش این سختی به انگیزه احتیاج است و خوشبختانه ما می‌توانیم به خودمان انگیزه دهیم.

مثلا اگر کسی از شما انتفاد کرد، نباید بگذارید که حرف او شما را ناامید کند. به جای آن از انتقاد به عنوان سوختی برای بهتر شدن استفاده کنید. انگیزه می‌تواند شما را قوی‌تر کرده و راندمان‌تان را بالاتر ببرد.

نتیجه گیری

انگیزه دادن به خود در ابتدا می‌تواند دشوار باشد، چرا که داشتن این باور که همه چیز در آخر ختم به خیر می‌شود سخت است. باید به دنبال راه حل گشتن برای مشکلات را برای خودتان تبدیل به عادت کنید. با دنبال کردن این ۳ گام می‌توانید بر هر مشکلی در زندگی غلبه کنید، پس دفعه‌ی بعد که مشکلی پیش آمد می‌دانید چه کار کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید