۴ دلیل برای اینکه رنج میکشیم

0
232

۴ دلیل برای اینکه رنج میکشیم

عجیب است که مردم حتی با اینکه امروزه دیگر برآورده کردن نیاز‌های اولیه یک مشکل نیست بازهم زجر می‌کشند، مخصوصا برای شمایی که این پست را می‌خوانید. در گذشته‌ها به دلیل کمبود غذا و نبود پناهگاه، عمدتا مردم در رنج و سختی بودند، اما امروزه بازهم زجر می‌کشیم، حتی با اینکه دیگر این دشواری‌ها را نداریم. بنابراین شاید بشود این نتیجه را گرفت که جدای از رنج‌های جسمانی، درصد زیادی از مردم از رنج‌های خود ساخته‌شان زجر می‌کشند. در این مطلب ما قصد داریم دلایل همین موضوع را برای شما عنوان کنیم.

۱-بیش از آنچه کافی‌ست میخواهیم

بیشتر ما رنج می‌کشیم چون خواستار چیزی هستیم که به زندگی ما ارزشی اضافه نمی‌کند. ما سقفی بالای سرمان است و پولی در جیب‌مان به اندازه‌ای که به سمت آرزوهایمان برویم اما به طرز شگفت انگیزی بازهم ناراحت هستیم چون فلان دستگاه لوکس که هیچ ارزشی هم به زندگی‌مان اضافه نمی‌کند را نداریم. رسانه‌ها، فیلم‌ها، موسیقی‌ها و تبلیغات به دروغ به ما القا کرده‌اند که خوشبختی ما به چیزهایی که داریم بستگی دارد. همین موضوع حتی بعضی‌ها را به افسرگی و اضطراب نیز کشانده است. به علاوه، ما متوجه نیستیم که لازم نیست نگران داشتن چیزهای لوکس و گران قیمت باشیم چون تنها کاری که لازم است انجام دهیم سخت کوشی است و این چیزها خودش به دنبال آن می‌آیند.

۲-وابستگی به چیزهای بی‌مورد

یکی دیگر از عواملی که موجب رنج ما می‌شود وابستگی به چیزهای موقتی مثل دارایی‌های مادی است. اکثر ما خودمان را عمیقا به دارایی‌های مادی وابسته می‌کنیم چون عاشق‌شان هستیم. ما متوجه نیستیم که این چیزها موقتی هستند. به عنوان مثال آنها در برابردزدیده شدن یا آسیب دیدن آسیب پذیر بوده و بنابراین هرآن امکان از دست دادن آنها وجود دارد. ما متوجه این حقیقت نیستیم که شناسایی خودمان با این دارایی‌ها رنجش را حتمی می‌کند. به همین دلیل برای اجتناب از این رنج باید از این چیزهای موقتی دل کنده و به دانش و اطلاعات روی بیاوریم که منبع همیشگی ثروت و شادی هستند.

۳-توجه نداشتن به اینکه منبع ایجاد در خودماست

اکثر ما بر این باوریم که ما موجودات فیزیکی‌ای هستیم که بی هیچ ارزشی روی این کره‌ی خاکی هستیم. متوجه نیستیم که ما موجودات روحانی‌ای هستیم که در بدن انسانی زندگی می‌کنیم و ما خودمان هم یک جورهایی خالق هستیم چرا که روح الهی در ما وجود دارد. متوجه نیستیم که این روح الهی است که باعث می‌شود فعالیت‌های فیزیکی بدن‌مان انجام بگیرد. اگر متوجه حضور این روح الهی در خودمان باشیم دیگر از دشواری‌ها زجر نمی‌کشیم چون می‌دانیم قدرتی برای فائق آمدن بر چالش‌های زندگی درون ما وجود دارد.

۴-خودمان را با دیگران مقایسه می‌کنیم

امروز خیلی از ما دوست داریم خودمان را با دیگران مقایسه کنیم که با چنین کاری استرس به زندگی‌مان می‌آوریم، چرا که همیشه کسانی هستند که بهتر ازما باشند. به عنوان مثال مهم نیست که چقد پول در می‌آورید، همیشه کسانی هستند که بیشتر از شما پول دارند. همینطور مهم نیست که چقدر خوش قیافه هستید، همیشه کسانی هستند که از شما زیباتر باشند. مقایسه کردن خودمان با دیگر باعث رنجش می‌‌شود چون باعث می‌شود به نظر دیگران در مورد خودمان بیش از حد اهمیت بدهیم. برای اجتناب ازاین موضوع باید خودمان را با خودمان سنجیده و شرایط امروزمان را با دیروز بسنجیم.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید