۴ عامل ایجاد حس تنهایی در افراد درونگرا

افراد درونگرا از اینکه به تنهایی با خود وقت بگذرانند هیچ مشکلی ندارند. به علاوه تنهایی برای سلامت ذهنی آنها لازم است. اما آیا می دانستید افراد درونگرا هم ممکن است احساس تنهایی کنند؟

همه انسانها گاهی احساس تنهایی و انزوا می کنند. تفاوت بین افراد درونگرا و برونگرا عامل ایجاد کننده حس تنهایی است. به طور کلی روانشناسان بر این باورند که احساس تنهایی در افراد درونگرا و برونگرا به معنای تنهایی فیزیکی نیست. این حس با اینکه یک حس انتزاعی است در اثر کمبود ارتباطات اجتماعی بوجود می آید.  کیفیت زندگی اجتماعی نسبت به کمیت آن برای افراد درونگرا اهمیت بیشتری دارد. این یعنی میزان تنهایی آنها به عمق ارتباطاتشان و نه تعداد روابطشان بستگی دارد.

چه عاملی باعث ایجاد حس تنهایی در یک فرد درونگرا می شود؟

  • گفتگوهای سطحی

هیچ چیز خسته کننده تر، کسل کننده تر و ناامیدکننده تر از ضرورت انجام گفتگویی سطحی برای یک فرد درونگرا نیست. مجبور بودن به صحبت درباره موضوعات بی مورد یا گشتن به دنبال موضوعی تنها به جهت ادامه گفتگو باتری های فرد درونگرا را به سرعت خالی می کند. و اینجاست که در میانه گفتگو او احساس تنهایی می کند. فرد برونگرا تلاش می کند بفهمد چطور چنین چیزی ممکن است زیرا آنها به راحتی میتوانند حرف مشترکی با دیگران پیدا کنند. و همین ویژگی باعث می شود تا از انواع گفتگوها، حتی از  مکالمات سطحی هم لذت ببرند.

  • احساس طرد شدن

حتما در شرایطی بوده اید که همه جز شما در یک موضوع یا سرگرمی با هم  اشتراک دارند. در نتیجه در یک جمع زنده خود را در نقش یک ناظر ساکت می بینید و هیچ سرنخی از موضوع یا موقعیتی برای مشارکت در گفتگوی آنها ندارید. در این شرایط احساس می کنید توسط افرادی خارجی زبان محاصره شده اید که زبانشان را نمی فهمید. آن زبان تنها وسیله ارتباطی بین افراد جمع است و شما از آن جمع طرد شده اید. این حس ناخوشایند طردشدگی یکی از دلایل رایج تنهایی افراد درونگراست.به علاوه به نظر می رسد که افراد ساکت ترس از دست دادن فرصت دارند.

  • نداشتن کسی برای درددل کردن

بارها گفته شده که افراد درونگرا در وهله اول  از عمق ارتباط لذت می برند. برای همه مهم است که بتوانند آزادانه تجارب و مشکلات خود را با دوستانشان  در میان بگذارند.  وقتی کسی را برای درددل کردن نداریم، احساس تنهایی می کنیم. قضیه برای افراد برونگرا متفاوت است . آنها برای آنکه مسائل خصوصی شان را برای کسی مطرح کنند نیاز به دوست ندارند. همین که با کسی علایق و تجربیات مشترک داشته باشند برایشان کافی است.

  • احاطه شدن توسط کسانی دیدگاه شما را در زندگی ندارند

یکی دیگر از دلایل تنهایی در افراد درونگرا احاطه شدن توسط افرادی است که دیدگاهها و ارزشهای یکسانی با شما ندارند.

ممکن است ما در جمع های بزرگ علاقه ای به صحبت کردن نداشته باشیم اما وقتی در جمع دوستان یا خانواده خود هستیم عاشق حرف زدن درباره افکارمان می باشیم. وقتی آنها هم دیدگاههای یکسانی با ما نداشته باشند، شرایط سخت می شود. بیشتر افراد درونگرا از درگیری اجتناب می کنند. احاطه شدن توسط افرادی که طرز فکر دیگری دارند باعث ایجاد حس تنهایی می شود.

احساس تنهایی یک احساس همگانی است

تنهایی موضوعی انتزاعی و در عین حال همگانی است که در بین تمام ملیتها و شخصیتها رایج است. و افراد درونگرا از این قاعده مستثنی نیستند. این نکته که ما دوست داریم تنها باشیم به این معنی نیست که در معرض قرار گرفتن در حس تنهایی نیستیم. بلکه در شرایط مختلفی آن را تجربه می کنیم. در حالیکه بیشتر افراد در زمانی بی حوصلگی احساس تنهایی می کنند افراد درونگرا این حس دردناک را با قرارگرفتن در جمع نادرست تجربه می کنند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید