۴ نوع بیماری روانی که از کودکی قابل پیش‌‌بینی هستند

یک سری بیماری‌ها هستند که در بزرگسالی بوجود آمده، ولی یک سری دیگر هستند که از کودکی پیش زمینه‌ی آنها را داریم. در ادامه قصد داریم بیماری‌هایی که ممکن است از کودکی رشد کرده و بعد‌ها در طی سالیان ریشه بدوانند را به شما معرفی کنیم.

  1. افسردگی

افسردگی در بزرگسالان با رفتار‌های عصبی، بی ثباتی عاطفی و نرمال نبودن در کودکی همراه است. در مطالعه‌ای که در انگلستان انجام شد، مشخص شد که از ۹۶۵ کودکی که این ویژگی‌ها را داشتند، %۲۹ به خودکشی تا سن ۲۱ سالگی فکر کرده بودند و %۸ واقعا خودکشی کرده بودند. همچنین مشخص شد که ترتیب تولد‌تان هم بر وضعیت روانی‌تان تاثیر گذار است. یک مطالعه‌ی نروژی دریافت که خودکشی و افسردگی در بچه‌هایی که فرزند اول نبودن رایج‌تر است.

  1. اضطراب و اختلال هراس

اختلال هراس و اضطراب هم از جمله‌ی آن بیماری‌هایی هستند که از کودکی قابل پیش بینی‌اند. کودکانی که از اختلال اضطراب جدایی رنج می‌برند، به احتمال بیشتری در بزرگی در معرض ابتلا به اختلالات هراس و اضطراب هستند.

اختلال اضطراب جدایی حالتی است که وقتی کودک از پدر و مادر اصلی خود جدا می‌شود پیدا می‌کند. این کودکان نگران رها شدن بوده و نگران امنیت شخص‌هایی هستند که از او مراقبت می‌کنند. در یک مطالعه عامل ریسکی  برای توسعه‌ی اختلالات هراسی و اضطرابی۷۸.۶٪ برآورد شد.

  1. بیماری‌های روانی

اختلالات روان درمانی شامل حال کسی است که با واقعیت مشکل دارنچد. آنها ممکن است توهم را تجربه کنند، صدا‌هایی بشنوند و یا موارد دیگری از این دست. بیماری‌های روانی شامل اسکیزوفرنی، اختلالات دو قطبی و اختلالات هذیانی می‌شود. مطالعات دریافتند که کسانی در بزرگسالی به بیماری روانی مبتلا شدند در کودکی و تا سن ۴ سالگی مشکل شناختی داشتند. این مطالعه که اطلاعاتی از بیش از ۴ هزار شخص را بررسی کرد، توانایی‌های کلامی و غیر کلامی آنها را از ۱۸ ماهگی تا ۲۰ سالگی مورد تحقیق قرار داد. این بزرگسالان که بیماری روانی داشتند در کودکی مبتلا به ضعف حافظه، توجه و سرعت پردازش بودند، آنها حتی نمرات آی کیوی‌شان هم دچار مشکل بود.

مطالعه‌ای که در دانمارک انجام شد نشان داد که میزان عملکرد یک کودک در فعالیت‌های اجتماعی، مخصوصا مدرسه و کلاس درس، می‌تواند شاخصی برای تشخیص بیماری روانی باشد. آنها عملکرد اجتماعی را که شامل ۵ چیز مختلف بود را اندازه‌گیری کردند:

کودک در فعالیت‌های کلاسی شرکت نمی‌کنند.

کودک دوستی ندارد.

کودک اغلب مورد آزار قرار می‌گیرد.

کودک نمی‌خواهد با کسی دوست شود.

کودک از ارتباط با دیگر کودکان اجتناب می‌کند.

نتایج نشان دادند که کودکانی که در موارد بالا نمرات ضعیفی گرفتند، بیشتر به سمت ابتلا به بیماری‌های روانی می‌رفتند.

  1. مسائل کلی

به طور کلی‌تر، مطالعه‌ای که در آمریکا انجام شد، اطلاعات هزار کودک را در فواصل منظم جمع آوری کرد.

آنها بیماری‌های روانی شایع از جمله افسردگی، مشکلات رفتاری و اضطراب را بررسی کردند. آنها متوجه شدند که ۲۶ درصد از کودکان این گروه یک سری مشکلات عاطفی داشته و ۳۱ درصد علائم خفیفی داشتند. از آن %۲۶ بعدا %۶۰ در بزرگسالی با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می‌کردند. از آن %۳۱ هم بعدا %۴۱ مشکلاتی را در زندگی تجربه کردند.

در نتیجه علائمی در کودکی هستند که نشان می‌دهند فرد بعدا در بزرگسالی چه شرایطی خواهد داشت، البته عواملی مانند محیط، فقر، نادیده گرفته شدن و سوء استفاده هم تاثیر گذار خواهند بود. با توجه کردن به مشکلات رفتاری در سنین پایین، شاید بتوانیم بر پیامد‌های این گونه رفتار‌ها در بزرگسالی غلبه کنیم.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید