۴ کلید رویارویی با شرایط غیرمنتظره

0
49
۴ کلید رویارویی با شرایط غیرمنتظره

۴ کلید رویارویی با شرایط غیرمنتظره

قبل از واکنش نشان دادن در شرایط غیرمنتظره فکر کنید.

نه بی مهابا دست به اقدامی زده و نه از روی ترس جوگیر شوید. به خودتان کمی فرصت برای فکر کردن بدهید. شاید کار آسانی نباشد اما ارزشش را دارد چرا که باعث می شود کاری که بعدا از آن پشیمان خواهید شد انجام ندهید.

اولین لحظات پس از اتفاق افتادن یک شرایط نامساعد، سخت ترین لحظات برای مدیریت کردن هستند اما در عین حال حیاتی ترین لحظات نیز می باشند. مسلما بسیار مهم است که برای هول نکردن آرام بمانید.

فراموش نکنید که با فرصت دادن به خودتان برای فکر کردن، دارید فرصت گرفتن تصمیمات بهتر را به خودتان می دهید. کشیدن نفس عمیق و تا ۱۰ شمردن نیز می تواند راهکارهای موثری باشند.

روی اهداف بلند مدت تان تمرکز کنید

قدم بعد در رویارویی با شرایط غیرمنتظره این است که اهداف بلند مدت تان را به خاطر داشته باشید. بدین صورت تفکر کوتاه مدت را رها کرده و این به شما کمک می کند تا نیازهایتان را اولویت بندی کنید. به علاوه این کار به شما اجازه می دهد تا اندکی از مشکل دور شده و با دیدی دیگر به آن نگاه کنید.

همچنین نگران مشکلات کوتاه مدتی که ممکن است با آن ها رو به رو شوید نباشید. سعی کنید روی جنبه ی مثبت ماجرا تمرکز کنید، یعنی روی مزایایی که تصمیم تان در طولانی مدت برای تان به ارمغان خواهد آورد و درسی که می توانید از این شرایط دشوار بگیرید.

نگرشی مثبت داشته باشید

نگرشی مثبت در شرایط غیرمنتظره یک مزیت محسوب می‎شود. به یاد داشته باشید که در هر شرایطی یک جنبه ی مثبت وجود دارد. و همینطور چیزی که ممکن است مشکل و یا حتی فاجعه بنظر برسد ممکن است فرصتی باشد. چرا که اتفاقی ناگوار می تواند جاه طلبی، انگیزه و پشتکاری که باعث پیشرفت و موفقیت می شود را در انسان ها بیدار کند.

مثلا فکر کنید که اگر شغل تان را از دست بدهید چه می شود. حتی چنین مسئله ای هم می تواند فرصتی مثبت باشد چرا که می توانید شغلی بهتر پیدا کنید.

شما تنها نیستید

وقتی زندگی بدترین ها را به سرتان می آورد ممکن است خود را منزوی کنید. با این حال در چنین لحظاتی باید به خاطر داشته باشید که دیگرانی هستند که قبلا در چنین شرایطی و یا حتی بدتر از آن بوده اند.

شما تنها کسی نیستید که به مشکل گرفتار شده. از همین رو از دیگران مشورت بخواهید، با آن ها معاشرت کرده و یا حتی ازشان کمک بخواهید.

به علاوه صحبت کردن با کسانی که در شرایط مشابه ما بوده اند باعث می شود حس کنید که درک می شوید و حرف هایتان شنیده می شود. این افراد همچنین باعث می شوند که به اوضاع از دیدی دیگر نگریسته و در همین حین ممکن است راهکارهای جدید پیدا کنید.

در نهایت به یاد داشته باشید که با اینکه کسی از عدم اطمینان و نامطمئنی خوشش نمی آید، اما این موضوعی غیرقابل اجتناب است. شرایط غیرمنتظره به هر حال اتفاق خواهند افتاد. مسلما مهم ترین نکته این است که یاد بگیرید چطور چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید را پذیرفته، درس بگیرید، به جلو حرکت کنید و البته به رشد برسید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید