۴ کلید کاهش نگرانی هایتان

می توانید درست از لحظه ای که از خواب بیدار می شوید شروع به نگران بودن بکنید. امروزه روز سرعت زندگی مردم بالاست و این باعث می شود نتوانند لحظات آرامی که به آن ها اجازه می دهند به زندگی از دیدی دیگر بنگرند را تجربه کنند. با این حال به منظور کاهش نگرانی های روزانه تان باید در نحوه ی تفکرتان نیز تغییر ایجاد  کنید.

باید دست از این باور که نگران بودن چیز مثبتی است بردارید. همیشه اینطور نیست. در اصل نگران بودن فقط هدر دادن وقت است. وقتی متوجه شوید که نگران بودن یک جور تله ی ذهنی است، می توانید افکار منفی ای که به ذهن تان هجوم می آورند را غیرفعال کرده و کنترل ذهن تان را بدست بگیرید.

این موضوع بدان معنا نیست که نگرانی مثبت که به منزله ی محرکی برای دست به کار شدن و حل مشکل است نداشته باشیم. اما از لحظه ای که نگرانی های روزانه تان مداوم و غیرقابل کنترل شوند، به جای جلو بردن شما، فلج تان می کنند. نگران بودن همچنین تاثیر منفی ای بر سلامت عاطفی و فیزیکی تان دارد. از آنجایی که باید سلامتی تان را در اولویت قرار دهید، در ادامه ۴ کلیدی که در کاهش نگرانی های روزانه به شما کمک می کنند را معرفی می کنیم.

مدیتیشن کنید: مدیتیشن در کاهش نگرانی های روزانه به شما کمک می کند و باعث می شود از درهم برهمی های درونی و بیرونی جدا شده و متمرکزتر باشید. با معطوف کردن تمرکزتان برلحظه ی حال، می توانید چرخه ی نگرانی مرتبط با گذشته و آینده تان را متوقف کنید.

علاوه بر این مدیتیشن راهی برای پی بردن به نحوه ی عملکرد ذهن تان بوده و در نتیجه می توانید متوجه الگوی تفکرات منفی تان بشوید. تمام چیزی که لازم دارید مکانی راحت و آرام برای انجام مدیتیشن است. باید این پروسه را با توجه کردن به نحوه ی تنفس تان آغاز کنید. طبق برخی مطالعات، مدیتیشن نه تنها به کاهش نگرانی های روزانه تان کمک کرده، بلکه از سطوح استرس و اضطراب تان نیز می کاهد.

زمانی را برای نگرانی روزمره تان اختصاص دهید: گاهی اوقات چند دقیقه نگران بودن در روز می تواند مفید باشد. تنظیم کردن وقتی از روز برای نگران بودن، تمرین قوی ای است که باعث می شود بتوانید افکارتان را بهتر مدیریت کنید.

به یاد داشته باشید که وقت گذاشتن برای نگرانی های روزانه تان موجب صرفه جویی در زمان نیز می شود چرا که تا وقت آن نرسیده به مشکلات تان فکر نخواهید کرد.

ورزش کنید: ورزش کردن به شما کمک می کند تا آرام تر شده و بهتر بخوابید و حواس پرتی خوبی از نگرانی های روزمره است. این کار عزت نفس شما را افزایش داده و باعث می  شود حس بهتری داشته باشید. اگر منظم ورزش کنید بیشتر متوجه مزایای آن می شوید. کسانی که اغلب اوقات ورزش می کنند کمتر از دیگران دچار استرس و اضطراب می شوند.

همچنین محققین ادعا می کنند که ورزش کردن نه تنها سطوح اضطراب را کاهش داده، بلکه سلامت عاطفی و سطح انرژی تان را نیز تقویت می کند. آن ها همچنین براین باورند که فعالیت فیزیکی در درمان افسردگی هم نقش مهمی دارد.

در مورد نگرانی هایتان صحبت کنید: کلید دیگری برای کاهش نگرانی های روزانه تان، صحبت کردن راجع به آن ها با قابل اعتمادترین دوستان تان یا کسانی است که بدون قضاوت کردن و انتقاد کردن دقیق به حرف هایتان گوش می دهند.

وقتی نگرانی هایتان شروع می شود سعی کنید با این افراد صحبت کنید. آن ها قطعا در ترس هایتان به شما کمک کرده و از دیدی دیگر به مسئله نگاه می کنند. داشتن کسی که به صحبت هایتان گوش کند باعث می شود حس بهتری داشته باشید. بدین طریق نگرانی هایتان تمام توجه شما را به خودشان جلب نمی کنند. نگران ماندن تنها بر اضطراب و ترس تان می افزاید. پس خودتان را خالی کنید.

وقتی دارید در نگرانی غرق می شوید، آرامش پیدا کردن کار دشواری است. اما به خاطر داشته باشید که اغلب چیزهایی که نگران شان هستید یا اتفاق نمی افتند یا آنطور که فکر می کنید اتفاق نمی افتند.

مهم است که بتوانید در شرایط مختلف، به مسائل از زوایای گوناگون نگاه کنید. سعی کنید آرام باشید، به دنبال راه چاره باشید و تمرکزتان را فقط روی پیدا کردن راه حل بگذارید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید