۵ ابرنیروی ذهن قدرتمند و نحوه پرورش آن

آیا پرورش یک ذهن قوی میتواند باعث شود زندگی قدرتمندتری را هدایت کنید؟

همه خواستار داشتن ذهنی قوی هستند اما بدست آوردن آن آسان نیست. هر چه ذهنتان قوی تر باشد، بهتر میتوانید  حوادثی که زندگی در سر راهتان میگذارد را مدیریت کنید. یک ذهن قوی به شما در غلبه بر موانع و مشکلات کمک می کند، به شما استقامت می دهد و شما را به موفقیت می رساند.

بنابراین ابرنیروهایی که از ذهن قدرتمند نشات می گیرند کدامند و چگونه آنها را پرورش می دهید؟

قدرت ذهن قوی

ذهن قوی ذهنی فعال است. بهترین راه برای تجسم این موضوع آن است که ذهنتان را مانند یک عضله در نظر بگیرید. اگر عضله را ورزش ندهید، تحلیل می رود و ضعیفتر می شود. عضله برای قوی ماندن و خوب عمل کردن نیازمند یک عامل محرک پیوسته است. ذهن شما نیز تفاوتی با عضله ندارد. ذهن برای رشد و قوی شدن به محرکی دائمی نیاز دارد. یعنی به آموزش مستمر، اطلاعات جدید، چالشها و مواردی برای فعال ماندن. اگر ذهنتان را به چالش نکشید، سرنوشتی مانند عضله ای که ورزش نمی کند، پیدا می کند. هر روز ضعیفتر و غیرکاربردی تر می شود. عمل کردن با ذهنی ضعیف شما را واکنشگرا تر، حساستر و تاثیرپذیرتر می کند. ابرنیروهایی که برخاسته از ذهنی قوی هستند کدامند وچطور میتوان آنها را در خود پرورش داد؟

  • ارتقای اعتماد به نفس

منظور اعتماد به نفس کاذب نیست بلکه باوری حقیقی و اصیل نسبت به خودتان است. اعتماد به نفس از موفقیت ناشی می شود و بهترین شیوه برای دستیابی به موفقیت از طریق گامهای کوچک، و پیوسته است. برداشتن گامهای بزرگ به یکباره نه تنها باعث شکست می شود بلکه اعتماد به نفس شما را متزلزل می کند. شما با برداشتن گامهای کوچک بدون آنکه متوجه باشید اعتماد به نفس خود را ارتقا می دهید. ما با داشتن ذهنیتِ « هر بار یک قدم » موفق می شویم نه با ذهنیت ره صد ساله را یک شبه طی کردن. موفقیتها و دستاوردهای کوچک خود را جشن بگیرید و بگذارید تا انگیزه بخش شما برای حرکت به سمت جلو باشد. هیچ پیشرفتی کوچک نیست و همه شما را به سمت داشتن ذهنی قوی تر و اعتماد به نفسی بهتر هدایت می کنند.

  • یک ذهن قوی شما را تشنه دانش می کند

انیشتین می گوید : هر چه بیشتر می آموزم، بیشتر می فهمم که هیچ نمی دانم» . دستیابی به دانش یک فعالیت مادام العمر است و یادگیری هیچ پایانی ندارد. یک ذهن قوی میداند که هیچ گاه نمی تواند بر  همه چیز اشراف کامل پیدا کند و برای همین برای تلاش کردن انگیزه دارد. این عامل او را تشنه دانش می کند و باعث می شود در زمینه های مختلف کارآزموده شوید.

این امر شما را انسان بسیار جالبتری می کند.  همچنین باعث می شود با جنبه های مختلف شخصیت خود بیشتر آشنا شوید. با تداوم میل به یادگیری ، شما نه تنها ذهنتان را تقویت می کنید ، بلکه آن را در برابر ایده ها و شیوه های جدید تفکر باز می کنید. در نتیجه دیدگاهتان نسبت به جهان وسیعتر شده و روی تعاملتان با دیگران تاثیر می گذارد.

  • افزایش موفقیت

میتوان این ابرنیروی ذهن را به مورد قبلی پیوند داد. شما با افزایش دانش خود ، دروازه موقعیتهای بیشتری را به روی خود باز می کنید. به ندرت پیش می آید که تصمیمات خود را تغییر دهید زیرا به اندازه کافی اطلاعات جمع آوری کرده اید که انتخابهای آگاهانه انجام دهید.در نتیجه وقتی نوبت به کار و موقعیتهای شغلی می رسد موفقتر می شوید. فردی با ذهن قوی در هر شرایطی که قرار میگیرد بهتر عمل میکند. قدرت در دانش است و دانش ستون اصلی موفقیت و پیشرفت است.

  • قدرت ارزیابی تان بالاتر می رود

فردی که ذهنی قوی دارد با اولین نشانه ی سختی ها نمی شکند. در حالی که بسیاری از افراد بدون فکر کردن واکنش نشان می دهند و دچار استرس می شوند، فردی که ذهنی قوی دارد با قامتی راست در برابر مشکلات می ایستد. ممکن است از موقعیت عقب بکشند، آن را مشاهده و ارزیابی کرده و به شکلی کنترل شده مدیریت کنند.  آنها بیش از حد واکنش نشان نمی دهند و نمی ترسند. آنها آرام می مانند و برای حرکت در شرایط سخت بیشتر مجهزند. این مهارت در اثر مکث کردن قبل از واکنش نشان دادن در هر شرایطی بدست آمده است. این درنگ شما را از نشان دادن واکنش های آنی حفظ می کند و به شما اجازه می دهد قبل از تصمیم گیری کردن همه چیز را به شکل دقیق ارزیابی کنید. شما همچنین میتوانید این قدرت ذهنی را با تمرکز کردن بر موقعیتهای گذشته و شناسایی افراد و موقعیتهایی که احساسی منفی در شما ایجاد کرده اند، پرورش دهید. به این ترتیب میتوانید آن را در آینده شناسایی کنید و بهترین راه پاسخ به آن را بدانید.

  • خودمتکی تر می شوید

افرادی که ذهنی ضعیف دارند به دیگران متکی اند و نمیتوانند به خودشان تکیه کنند. یکی از ابرنیروهای ذهن قوی توانایی خود – اتکایی است. هر چه که لازم دارید در درون خود شماست و میتوانید در هر موقعیت یا مکانی که قرار میگیرید آنجا را مدیریت کنید.

اینکه افرادی را در زندگی برای تکیه کردن داشته باشید خوب است اما خیلی مواقع باید تنها به راهتان ادامه دهید. داشتن ذهن قوی به شما اعتماد به نفس کافی برای ورود به هر سناریویی را میدهد زیرا میدانید از پس آن بر می آیید.

 

برخی دیگر از روشهای پرورش ذهن قدرتمند

  • گفتگوی درونی مثبت

شما با انجام گفتگوی درونی مثبت مشوق خود می شوید و اعتماد به نفستان را بالا می برید.هر زمان که احساس می کنید گفتگوی درونی منفی دارید، آن را با افکار مثبت در نطفه خفه کنید. لازم نیست به چیز بزرگی فکر کنید کافی است به کارهای کوچکی که خوب انجام میدهید و دستاوردهایتان فکر کنید. این گفتگوی درونی مثبت به پرورش ذهن قدرتمندتر کمک می کند و سرانجام بدون آنکه متوجه شوید ذهنتان قوی می شود.

  • احساسات خود را به زبان بیاورید

اگر نتوانید برای چیزی اسمی انتخاب کنید، پردازش کردن آن دشوار می شود. به زبان آوردن احساسات در شناخت آنها به شما کمک می کند. هر چه بهتر بتوانید احساسات خود را ابراز کنید، ذهنتان قویتر می شود. به جای استفاده از واژگان معمولی برای توصیف احساساتتان ( ناراحت، عصبانی، شاد و غیره) از زبانی خاص تر و با جزییاتی بیشتر استفاده کنید تا احساستان را بیان کنید از جمله : آسیب پذیر، منزوی، مطرود.

 

  • به انتقاد به چشم یک موقعیت نگاه کنید

بیشتر ما با شنیدن کوچکترین انتقادی از هم می پاشیم. به جای آنکه به انتقاد به چشم یک مانع نگاه کنید، آن را به عنوان موقعیتی برای بهتر شدن در نظر بگیرید.

انتقاد – تا زمانی که سازنده باشند – یعنی اطلاعات. این اطلاعات به شما امکان پیشرفت و حرکت رو به جلو می دهد. مولفه های مهمی در مورد ذهن قوی وجود دارد و وقتی این مهارت را در خود تقویت کنید دیگر با آغوش باز به سراغ انتقاد می روید.

سخن آخر

هیچ گاه برای پرورش یک ذهن قدرتمند دیر نیست. هر روز میتوانید کارهای کوچکی انجام دهید که به شما در این زمینه کمک کند از جمله افزایش گفتگوی درونی مثبت و یادگیری استقبال از انتقاد. مسیر رسیدن به ذهنی قوی آسان نیست اما هدف برداشتن گامهای مثبت کوچک است. هدف از پرورش ذهن قوی پیشرفت کردن و نه بی عیب بودن است.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید