۵ باور نادرست درمورد روان درمانی

0
36
۵ باور نادرست درمورد روان درمانی

۵ باور نادرست درمورد روان درمانی

روان درمانی لغتی است که همچنان باید معنای آن مورد کاوش قرار بگیرد. باورهای نادرست و دروغ های بی معنی زیادی در مورد روان درمانی وجود دارد که مردم همچنان سرسختانه آن ها را باور دارند. در واقعیت، برخی از مردم کاملا متوجه نیستند که تمام تجربیات ما در ذهن مان انباشته شده و ذهن مان هم در واقع آن را در مغزمان انباشت می کند و مغز عضوی پیچیده است که می تواند گاها عملکردی نادرست داشته باشد.

کاملا طبیعی است که گاهی ذهن با حداکثر ظرفیت خود فعالیت نکند. آنچه که درکش در این جا حائز اهمیت است این است که درمان ذهن از دیگر نقاط بدن انتزاعی تر است چرا که مغز نه تنها یک عضو است بلکه مولد تجربیات غیرمادی است. شاید این توجیهی بر این مسئله باشد که چرا برخی از پروسه های آن با قرص یا تزریق قابل درمان نبوده و برای بهبود آن به متدهای دیگری احتیاج است. یکی از این متدها روان درمانی است.

خیلی از مردم بدون اینکه حتی یک بار به روان درمانگر مراجعه کرده باشند شدیدا با روان درمانی مخالف هستند. وقتی کسی چیزی را خودش تجربه نکرده باشد نمی تواند دیدگاهی واقع گرایانه نسبت به آن داشته باشد. به علاوه فیلم ها و کلیشه های بسیاری هستند که به بد نشان دادن این شیوه ی درمانی دامن می زنند. در ادامه ی مطلب قصد داریم به تعدادی از باورهای نادرست که در مورد روان درمانی وجود دارد اشاره کنیم.

۱- وقتی به کسی برای صحبت احتیاج دارید باید پیش روان درمانگر بروید

گاهی اوقات ممکن است چنین عباراتی را بشنوید، خدا بهترین روانشناس است یا من لازم نیست پیش روانشناس برم چون دوستا برای همین روزا هستن. این  دست عبارات بیان کننده ی بزرگ ترین دروغ  در مورد روان درمانی هستند: رفتن پیش روان درمانگر مثل داشتن گفت و گویی معمولی با یک دوست است.

درست است که کلمات اساسی ترین ابزار برای تقریبا تمام روان درمانگرها هستند اما یک روان درمانگر گفت و گوهایی را با بیماران استارت می زند تا به آن ها کمک کند نه که فقط با هم حرف زده و گپ و گفت کنند.

۲- تنها زمانی که بحرانی را تجربه می کنید باید پیش روان درمانگر بروید

بله، اکثر مردم وقتی بحرانی را تجربه می کنند پیش روان درمانگر می روند. اکثر اوقات هم دلیل شان از دست دادن کسی است. در چنین وقت هایی افراد حس می کنند که به کمک یک متخصص احتیاج دارند.

بر اساس شواهد، روان درمانی می تواند به حل چنین شرایطی کمک کرده و راه درمان مناسبی برای بیمار پیدا کند. با این حال برای ملاقات با روان درمانگر یا روان شناس حتما لازم نیست بحرانی را تجربه کنید. می توانید برای حل و فصل انواع مسائل پیش روانشناس بروید. لازم نیست مسئله حتما خیلی حاد باشد.

۳- فقط روان درمانگرهای معروف خوب هستند

این یکی از بزرگ ترین باورهای نادرست در مورد روان درمانی است. بسیاری از مردم بر این باور هستند که تنها متخصصین خیلی حرفه ای و معروف در کارشان خوب هستند اما این قضیه همیشه صدق نمی کند.

برای اینکه روان درمانی جواب بدهد، بیمار باید کاملا متعهد به پروسه ی درمان باشد. اما منظورمان این نیست که روان درمانگر نباید حرفه ای و کار کشته باشد اما تنها روان شناس های معروف و شناخته شده نیستند که در کارشان خوب هستند.

این تنها خود بیمار است که می داند چه چیزهایی آزاردهنده هستند، از چه مسیری باید رفت، چه مشکلاتی حیاتی هستند و چه تجربیاتی در اعماق مدفون شده اند. کارل روجرز

۴- روان درمانی همان کاری را می کند که یک دوست خوب می تواند انجام دهد

دوستان خوب ما همیشه علاقمند و مشتاق به کمک کردن به ما هستند و داشتن دوستانی که به شما گوش داده و نظرشان را در مورد مشکلات تان عنوان می کنند واقعا چیز ارزشمندی است و نباید نادیده گرفته شود. دوستان تان به شما کمک می کنند چرا که بهترین را برای شما می خواهند. با در نظر داشتن این موضوع باید گفت که فرق زیادی میان حس گرما و صمیمیتی که از دوست تان دریافت می کنید و توانایی یک فرد برای شناسایی مشکلات روانی و عاطفی تان وجود دارد. فقط یک روانشناس است که می تواند مشکلات شما را به صورت علمی و درست شناسایی کند.

۵- در این پروسه باید خود را قربانی کنید

این مطلب بدون آوردن این مورد ناقص می شد. بسیاری از مردم بر این باورند که درمان یک پروسه ی بسیار جدی است که در آن شخص مورد تجزیه تحلیل و پرسش قرار می گیرد. این مسئله اصلا حقیقت ندارد. فرد بیمار به منزله ی خورشید است و علم روان درمانگریو حول او و نیازهای او می چرخند. خیلی از مردم نمی دانند که این روند چقدر می تواند جالب باشد. وقتی شما واقعا متعهد بوده و خواستار پیشرفت باشید، ملاقات با روانشناس مسئله ای می شود که هر هفته انتظارش را می کشید. با کمک یک متخصص کارآزموده و قابل اطمینان، روند کند وکاو خودتان می تواند کمک شایانی به شما بکند.

افراد باید بدانند که وقتی به کمک احتیاج دارند یا زندگی بر وفق مرادشان پیش نمی رود روان درمانی گزینه ی بسیار مفیدی است. همچنین باید گفت که هیچکس نباید از مراجعه به روانشناس خجالت بکشد. اینکه بخواهید حالتان بهتر شود چیزی نیست که بخواهید به خاطرش خجالت بکشید بنابراین دست از این کلیشه ها و باورهای قدیمی و کهنه بکشید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید