۵ حقیقتی که افراد بالغ به لحاظ عاطفی پذیرفته‌اند

0
40
۵ حقیقتی که افراد بالغ به لحاظ عاطفی پذیرفته‌اند

۵ حقیقتی که افراد بالغ به لحاظ عاطفی پذیرفته‌اند

افرادی که به لحاظ عاطفی بالغ و پخته هستند می دانند که زندگی همیشه آسان یا عادلانه نیست. از همین رو کسی را مسئول شادی یا رنج خود نمی دانند. آن ها خودشان را تنها کسانی که مسئول کارهایشان هستند می دانند. آن ها خود مسئول هر قدمی که برداشته و هر انتخابی که می کنند هستند.

مفهوم بلوغ عاطفی یکی از ستون های فرضیات Albert Ellis است. برای کسانی که او را نمی شناسند باید گفت که وی پدر درمان شناختی- رفتاری بوده و یکی از شخصیت های برجسته در علم روانشناسی می باشد.

ایشان بیش از ۱۰ کتاب و ۱۸۰۰ مقاله نوشته، ۲۰۰ درمانگر تعلیم داده و موسسه ای به نام خود تاسیس نموده. این موسسه به مردم آموزش می دهد که باورهای منفی شان را شناسایی کرده، به چالش کشیده و آن ها را با باورهایی سالم تر جایگزین کنند. آن باورهای سالم تر باعث سلامتی و رشد عاطفی شده و افراد می توانند بدین طریق به اهداف شان دست پیدا کنند.

مهم است که ابزار پایه ای داشته باشیم که در رشد و بلوغ به ما کمک می کنند. این کلیدها یا اصول که در ادامه راجع بهشان صحبت خواهیم کرد، دربردارنده ی جوهر کار آلبرت الیس می باشند یعنی یاد می دهند که چطور رنج کشیدن را قابل کنترل تر کنیم.

۱- افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند می دانند که دنیا همان چیزی نیست که آن ها می خواهند

خیلی از ما دوست داریم تا گذشته را عوض کنیم. دوست داریم نوشتن یک فصل را تمام کرده، بازخوانی اش کنیم و یک سری پاراگراف ها را حذف کنیم تا داستان منطقی تر باشد.

با این حال چه باور کنیم چه نه، گاهی اوقات زندگی بی معناست. گاهی مسائلی غیرقابل توضیح اتفاق می افتند و ما چاره ای جز پذیرش آن ها نداریم.

افرادی که به بلوغ عاطفی رسیده اند یاد گرفته اند که نمی توان مردم را عوض کرد. چرا که نمی توانید صبر کنید تا دیگران آنطور که شما می خواهید صحبت کرده یا رفتار کنند. تمام این مسائل به رنج کشیدنی که ضرورتی ندارد می انجامد.

۲- برای شاد بودن باید مسئولیت خودتان را برعهده بگیرید

اینکه فکر کنیم آنچه برایمان اتفاق می افتد در دستان دیگری است، برایمان ناراحتی به ارمغان می آورد. انگار که مثل کبک سرتان را زیر برف کرده باشید و به خاطر شکست ها و مشکلات خودتان دیگران را سرزنش کنید.

ما مسلما کنترل تمام جنبه های زندگی و واقعیت را نداریم ولی می توانیم انتخاب کنیم که چطور به آن ها واکنش نشان دهیم. کلید حل مسئله هم همین است.

۳- هر زمان که بخواهید می توانید تغییر کنید

افراد بالغ به لحاظ عاطفی به خودشان اجازه ی تغییر می دهند. تغییر یعنی رشد کردن و تطبیق یافتن. رشد اغلب به معنای ترک چیزها و آدم هاست تا قدری از بار روی دوشمان و محدودیتی که سد راه رشد و سلامت شخصی مان شده بکاهیم. شما باید درک کنید که پتانسیل ایجاد تغییرات دوره ای را دارید.

۴- باید همیشه قطب نمای عاطفی در جیب تان داشته باشید

ما در هر نقطه ای از زندگی به قطب نمای عاطفی نیاز داریم. این قطب نما باید همیشه ما را به سمتی هدایت کند که ترس مانع ما نشده، جایی که مضطرب نیستیم و جایی که مود و اعصاب مان باعث پایین کشیدن ما نمی شود.

افراد بالغ به لحاظ احساسی یاد گرفته اند که شرایط عاطفی ای که پیامدهای نامطلوب دارند را مدیریت کنند. آن ها از هر تجربه شان درس می گیرند.

قطب نمای عاطفی تان باید به خوبی کالیبره شده باشد. این کالیبره شدن بوسیله ی توجه بیشتر به حالات درونی تان، افکار غیرمنطقی تان و عواطفی که روی بد شما را نمایان می کنند میسر می شود.

۵- برای شاد بودن حتما نباید عاشق بود

افراد بالغ به لحاظ عاطفی، وسواس گونه به دنبال عشق نیستند. از آن اجتناب نمی کنند اما به آن احتیاج هم ندارند. چیزی که بیشتر از همه آن را درک می کنند این است که رشد عاطفی مداوم بیش از هر چیز اهمیت دارد. مسئله ی حائز اهمیت این است که با کسی که زندگی شما را غنی می کند به یاد گرفتن ادامه دهید، کسی که ارزش های عاطفی تان را منع و رد نکرده بلکه باعث رشد و گسترش آن ها می شود.

از همین رو عشقی که متعادل بوده و به هر دو طرف اجازه ی دنبال کردن اهداف شان را می دهد، تنها عشقی است که در قلب افراد بالغ به لحاظ عاطفی جای دارد. این افراد تنهایی را به روابط ناسالم ترجیح می دهند. سلامتی و رضایت از خود از داشتن رابطه ای سرسری برایشان مهم تر است.

در انتهای مطلب باید گفت که هیچ کس با بلوغ عاطفی به این دنیا نمی آید و بلوغ عاطفی چیزی است که افراد در طی زمان به آن دست پیدا می کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید