۵ دلیل اهمیت تمرکز برای مدیتیشن

0
359
۵ دلیل اهمیت تمرکز برای مدیتیشن

۵ دلیل اهمیت تمرکز برای مدیتیشن

مدیتیشن موفق به تمرکز خوب احتیاج دارد. با این حال بدان معنا نیست که اگر تمرکز نداشته باشید نمی‌توانید مدیتیشن کنید. می‌توانید اما مدیتیشن عمیق و متمرکز نخواهد بود، اما در هر حال به نفع‌تان خواهد بود.

تمرکز بهتر، مدیتیشن را آسان‌تر و سودمندتر می‌کند. مثل بسکتبال بازی کردن می‌ماند. شما حتی اگر خوب بازی نکرده و سریع نباشید، باز هم می‌توانید از بسکتبال بازی کردن لذت ببرید. یک سری افراد استعداد بسکتبال بازی کردن را ندارند، اما برای سرگرمی بازی می‌کنند در حالیکه یک سری دیگر با استعداد بوده، منظم تمرین می‌کنند و به تیم‌های حرفه‌ای می‌پیوندند. در مورد مدیتیشن هم قضیه همین است. هر چه استعدادتان بهتر باشد، پیشرفت بیشتری را شاهد خواهید بود. یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مدیتیشن که به شدت در آن تاثیر گذار است، تمرکز می‌باشد.

وقتی شروع به مدیتیشن می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا متوجه می‌شوید که دست از مدیتیشن برداشته و به چیز‌های دیگری فکر می‌کنید؟ این اتفاق به دلیل عدم تمرکز و ناتوانی ذهن در متمرکز ماندن پیش می‌آید. این مسئله‌ای است که نه تنها در مدیتیشن، بلکه در فعالیت‌های دیگر مانند کار کردن، درس خواندن یا هر کار دیگری که به تمرکز و توجه احتیاج دارد نیز اتفاق می‌افتد. ذهن عادت دارد که مدام جا به جا شود، از فکری به فکری دیگری بپرد و هیچ گاه ثابت نماند. شما می‌توانید این عادت را تغییر دهید. شما می‌توانید ذهن‌تان را فرمان بردار و آرام کنید و البته که برای این موضوع راه‌های گوناگونی وجود دارد. اگر می‌خواهید در مسیر مدیتیشن به پیشرفت برسید باید افسار ذهن ‌تان را بدست بگیرید.

چرا برای مدیتیشنی بهتر به تمرکز احتیاج دارید؟

۱- شما برای تمرکز داشتن روی مدیتیشن‌تان به توجه و تمرکز احتیاج دارید

بدون تمرکز، ذهن‌تان از فکری به فکر دیگر در جا به جایی بوده و دیگر اسم این کار مدیتیشن نخواهد بود. ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ دقیقه به قصد مدیتیشن کردن می‌نشینید اما به جای آن درمورد چیز‌‌های مختلف خیال پردازی یا رویا‌بافی می‌کنید. اگر ذهن‌تان جای دیگری رفت، آرام بمانید، ناراحت نشوید و به تعداد دفعات لازم ذهن‌تان را به مدیتیشن برگردانید. با مقاومت و پشتکار و تمرکز،  مدیتیشن‌تان بهتر شده و کنترل بهتری روی ذهن‌تان خواهید داشت.

۲- عدم تمرکز وقت‌تان را هدر می‌دهد

اگر نتوانید تمرکز کنید و دائم به فکر کارتان، ناهارتان، فیلمی که دیروز دیدید یا کاری که بعد از ظهر می‌خواهید انجام دهید باشید، ذهن‌تان دائم در فعالیت بوده و آرام نخواهد گرفت. مدیتیشن باید ذهن‌تان را آرام کند نه مشوش. این یعنی هدر دادن وقت‌تان. با این حال اگر بتوانید توجه‌تان را روی مدیتیشن معطوف نگه دارید، به طور کارآمدی از زمان‌تان استفاده کرده‌اید.

شاید ۲۰ دقیقه به نیت مدیتیشن بنشینید اما تنها از %۵ زمان‌تان بدین منظور استفاده کنید و بقیه‌ی زمان را صرف افکار بی معنی و فکر و خیال کنید. با تمرین و تجربه می‌توانید به طور موثر از %۱۰، %۲۰ و حتی از %۱۰۰ بیست دقیقه مدیتیشن‌تان استفاده کنید.

شما باید تمرکز کرده و به افکارتان اجازه‌ی پرت کردن حواس‌تان را ندهید. بدین منظور شما به اراده و خود انضباطی احتیاج خواهید داشت.

۳- تمرکز تعداد افکار ذهن‌تان را کاهش می‌دهد

تمرکز بر روی یک فکر یا موضوع، اجازه‌ی ورود دیگر افکار به ذهن‌تان را نخواهد داد. این مثل داشتن نگه‌بان و بیرون نگه داشتن ملاقاتی‌های ناخواسته می‌ماند. هر چه بهتر بتوانید روی مدیتیشن‌تان تمرکز کنید، بی توجهی به افکار حواس پرت کننده آسان‌تر خواهد شد. وقتی هم که افکار کم‌تری در ذهن‌تان باشد آرام‌تر، شادتر و ریلکس‌تر خواهید شد.

۴- تمرکز کمک می‌کند که افکار و خاطراتی که در ذهن‌تان بوجود می‌آیند را نا‌دیده  بگیرید

وقتی می‌نشینید، بدن‌تان را ریلکس می‌کنید و مدیتیشن را آغاز می‌کنید، ذهن و بدن آرام‌تر می‌شوند. ذهن به آرام بودن عادت ندارد و از همین رو افکار و خاطرات گوناگون ممکن است از ضمیر ناخود آگاه شما بوجود آمده و توجه‌تان را جلب کنند.

دلیل دیگری که باید برای مدیتیشن تمرکز کنید هم همین است. این کار در توقف سیل افکار و خاطرات در ذهن‌تان به شما کمک خواهد کرد. این افکار و خاطرات اغلب منفی و تضعیف کننده بوده یا در مورد چیز‌هایی هستند که خوانده‌اید، شنیده‌اید یا دیده‌اید واغلب مهم نیستند.

۵- برای لذت بردن از آرامش درون به تمرکز احتیاج دارید

تمرکز قدرتی است که شما را قادر می‌سازد تا توجه‌تان  را یک جا فیکس کرده و مدیتیشن‌تان ادامه پیدا کند. مدیتیشن و تمرکز به همراه هم، هیاهوی درون ذهن‌تان را آرام کرده و اجازه می‌دهند که آرامش درون در شما جریان پیدا کند.

وقتی ذهن آرام‌تر می‌شود، شما وارد حالتی از آرامش درون می‌شوید. این موضوع موجب افزایش آگاهی، درک بهتری از زندگی و جمع شدن حواس می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید