۵ راهکار برای حفظ انگیزه، حین نوشتن کتاب

برایان تریسی در دوره کاری ۴۰ ساله‌اش بیش از ۷۰ کتاب نوشته. به تجربه‌ی او، در حین نوشتن کتاب لحظاتی هستند که شما انگیزه‌تان را از دست داده و یا اینکه هیچ چیزی برای نوشتن به خاطره‌تان نمی‌رسد. برای مبارزه با این حالت به یک سری ابزار و تکنیک‌ها احتیاج دارید تا بتوانید این موانع را پشت سر بگذارید. در ادامه تکنیک‌هایی که او برای افزایش انگیزه و پشت سر گذاشتن سد نوشتن معرفی کرده را برای‌تان عنوان می‌کنیم. خود برایان تریسی از همین تکنیک‌ها برای نوشتن ۵-۴ کتاب در سال استفاده می‌کند.

۱- هر روز بنویسید

یکی از ترفند‌هایی که هنرمندان استفاده کرده و برای نویسندگان هم جواب می‌دهد مستمر نوشتن است. حتی وقتی نمی‌خواهید کلمه‌ای تایپ کنید هم باز خودتان را وادار به این کار کنید.

برای خودتان هدف‌های کوچک روزانه تعیین کنید. مثلا اینکه روزی ۱۰۰ کلمه یا یک صفحه بنویسید. در پایان ۳۶۵ روز سال شما یک کتاب ۳۶۵ صفحه‌ای خواهید داشت. اگر می‌خواهید کتاب را سریع‌تر تمام کنید می‌توانید روزی یک فصل بنویسید.

تایم نشستن و نوشتن روزانه را برای خودتان به هدف تبدیل کنید. اگر این تایم را صبح تنظیم می‌کنید، به آن پای بند بوده و هر روز در همان زمان بنشینید و بنویسید.

اهداف‌تان را یادداشت کرده و هر روز دوره کنید تا کتاب‌تان را در زمان دلخواه به پایان برسانید.

۲- در حین نوشتن ویرایش نکنید

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات نویسندگان این است که در حین نوشتن کتاب ویرایش هم می‌کنند. ویرایش را برای آخر کار نگه دارید. یکی از عالی‌ترین ابزار برای رسیدن به انگیزه، پیشرفت است. به نوشتن ادامه داده و ویرایش را برای وقتی که کتاب را تمام کردید بگذارید.

۳- حواس پرتی‌ها را دور کنید

حین نوشتن از شر حواس پرتی‌ها خلاص شوید. نوشتن کتاب به تمام توجه‌تان احتیاج دارد. مکانی را برای خودتان در نظر بگیرید که میزان حواس پرتی‌اش حداقل باشد. موبایل‌تان را در حالت بی صدا گذاشته یا خاموشش کنید. هر کاری که از دست‌تان برمی‌آید برای دور کردن حواس پرتی‌ها از خودتان انجام دهید.

۴- استراحتی بکنید

وقتی احساس خستگی می‌کنید، از اینکه برای چند روزی کتاب‌تان را کنار بگذارید نهراسید. سپس هر موقع آمادگی‌اش را داشتید دوباره به نوشتن برگردید. فقط حواس‌تان باشد که مدت زمان این استراحت را برای خودتان مشخص کنید. تعویض محیط کاری‌تان شاید همان چیزی باشد که برای افزایش انگیزه بدان احتیاج دارید. مثلا در اتاق دیگری، خارج از منزل یا به رنگ دیگری بنویسید.

۵- بیرون بریزید

اگر با نوشتن مشکل دارید، بیرون ریختن را امتحان کنید. جوری بنویسید که انگار دارید با یک دوست صحبت می‌کنید. در حین اینکه می‌نویسید، حس کنید دارید داستان‌تان را برای دیگری تعریف می‌کنید. صحبت کردن اغلب آسان‌تر از نوشتن است که به همین دلیل است که این تکنیک می‌تواند به نداشتن انگیزه و ایده برای ادامه‌ی نوشتن به شما کمک کند.

۱۰۰% مواقع با انگیزه بودن برای اکثر نویسندگان امکان پذیر نیست. پس اگر گاهی با دشواری مواجه می‌شوید خیلی به خودتان سخت نگیرید. بد نیست که گاهی هم از تکنیک‌های عنوان شده استفاده کنید. هرکس کتابی درون‌ش دارد، کار شما پیدا کردن پیام‌تان و سپس دست به کار شدن و شروع کردن است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید