۵ راهکار برای غلبه بر مقاومت در برابر تغییر کردن

چه خوشمان بیاید یا نه، زندگی پویاست. هیچ چیز راکد نمی ماند. بنابراین شرایطی که امروز هست ممکن است فردا نباشد. با این حال غلبه بر مقاومت در برابر تغییر کردن می تواند کار دشواری برای بسیاری از مردم باشد آنقدر که خیلی ها تمام زورشان را می زنند تا جلوی تغییر را بگیرند.

اکثر ما می خواهیم که بهتر باشیم. حین انجام کارهای روزانه مان این حقیقت را در ذهن داریم. با این اوصاف گاهی تردید می کنیم که آیا بهایی که رشد مدنظرمان طلب می کند را بپردازیم یا خیر. شاید از شکست و یا از ناشناخته ها می ترسیم اما نیرویی درون ما هست که مقاومت مان نسبت به تغییر را قوی تر می کند. این مسئله خود توضیح می دهد که چرا گاهی اوقات به مدتی طولانی در یک شرایط گیر می کنیم حتی وقتی از آن شرایط رضایت نداریم.

مقاومت نسبت به تغییر همان نیرویی است که باعث می شود بخواهیم در منطقه ی امن مان بمانیم. تغییر کردن نیازمند برهم زدن روتین و همینطور دنیای درونی مان است. همچنین باید با چالش های جدیدی نیز مواجه شویم. بی شک تمام این چیزها ما را به وحشت می اندازند. با این حال یک سری راهکارها وجود دارند که به ما کمک می کنند بر این مقاومت در برابر تغییر غلبه کنیم. در ادامه ۵ تا از این راهکارها را به شما معرفی می  کنیم.

۱_ اهداف جذاب به لحاظ عاطفی

وقتی حرف از تغییر باشد مهم ترین چیز عواطفی است که در حین این تغییر پیدا می کنیم. گاهی اوقات حس می کنید که لازم است چیزی را تغییر دهید اما خودتان نمی خواهید. در این اوضاع به احتمال زیاد خیلی زود به شرایط و ریتم زندگی قبلی تان برخواهید گشت.

به همین دلیل خیلی مهم است که به چیزی که واقعا می خواهید فکر کنید. وقتی واقعا جذب هدفی شوید فائق آمدن بر مقاومت نسبت به تغییر آسان تر می شود. حال اگر این هدف خیلی در زندگی تان مهم است اما نمی توانید به لحاظ عاطفی نسبت به آن وابستگی پیدا کنید باید خودتان را آنالیز کرده و ببینید که در درون تان چه می گذرد. چه چیزی مانع می شود تا به سمت هدفی که به آن متمایل هستید بروید؟

۲_ ایجاد اهداف کوچک و استوار

بسیار حیاتی است که هدفی که در نظر می گیرید به خوبی تعریف شده باشد. کلی گرایی در تسهیل مقاومت تان به شما کمک نخواهد کرد. از سمتی هم هرچه هدفی گنگ تر و مبهم تر باشد متمرکز کردن تلاش هایتان برای دستیابی به آن دشوارتر خواهد شد. به همین دلیل اولین کاری که باید بکنید این است که هدف تان را تعریف کنید.

در وهله دوم باید اهداف تان را به هدف های کوچک کوچک تقسیم کنید. اگر این هدف ها خیلی زیاد شدند احتمالا باید کمی جمع و جورشان کنید. ایده ی کلی این است که نباید کارهای بسیار زیادی برای رسیدن به آن انجام دهید. جمع و جور کردن اهداف باعث می شود که روند قابل مدیریت تر باشد. این کار همچنین به شما کمک می کند تا متوجه پیشرفت هایتان شوید و احساس رضایت و انگیزه ی بیشتری پیدا کنید.

۳_ داشتن دیدگاهی واضح

مطالعات در این زمینه نشان داده اند که بحث های منطقی همیشه برای غلبه بر مقاومت در برابر تغییر کافی نیستند چراکه ممکن است بهترین دلایل دنیا را هم داشته باشیم اما همچنان دل به تغییر ندهیم.

باید دید و دیدگاهی واضح از اینکه بعد از مواجه شدن با تغییر چه می خواهید، داشته باشید. آنچه که به دست می آورید و همینطور آنچه که به دست نیاورده یا حتی از دست میدهید را در ذهن تان مجسم کنید. به بیان دیگر باید خودتان را در آینده تصور کنید. اگر این تغییرات را اعمال کنید زندگی تان چطور خواهد بود؟ این کار واقعا می تواند به شما انگیزه بدهد.

از شکست نهراسید. از این بترسید که سال دیگر هم همین جایی که الان هستید باشید.

۴_ دستاوردهای کوتاه مدت

علاوه بر تقسیم کردن اهداف تان به هدف های کوچک تر، این اهداف باید در کوتاه مدت قابل دستیابی باشند و اساسا نباید خیلی از شما وقتی بگیرند. اگر رسیدن به آنها خیلی طول بکشد انگیزه تان را از دست خواهید داد. از سوی دیگر وقتی در کوتاه مدت شاهد پیشرفت و نتیجه گرفتن باشید نگرشی بهتر پیدا خواهید کرد. این کار کمک می کند تا به خودتان اثبات کنید که دارید واقعا تغییر در زندگی تان ایجاد می کنید و همین باعث می شود تا برای پیش تر رفتن اشتیاق بیشتری داشته باشید.

۵_ تغییراتی که هویت تان را تقویت می کنند نه انکار

هویت تان چیزی است که در تغییر کردن بسیار مهم است. بعضی وقت ها نسبت به تغییراتی در زندگی مان تمایل نداریم چراکه این تغییرات اصلا شبیه ما نیستند. در اصل گاهی وقت ها حس می کنید بعضی تغییرات خلاف آن چیزی که ما هستیم هستند. این اتفاق شاید به این دلیل می افتد که تحت فشار نیروهای خارجی هستیم. چیزی که برای دیگری هدفی ارزشمند است ممکن است برای شما نباشد. اگر بنا را بر این بگذارید که تغییر کردن تان برای راضی کردن دیگری باشد به احتمال زیاد شکست خواهید خورد.

اینها فقط یک سری از راهکارهای غلبه بر مقاومت در برابر تغییر بودند. در این زمینه مهمترین نکته این است که خودتان هم به تغییری که می خواهید اعمال کنید علاقه و تمایل داشته باشید. انسانها معمولا می توانند به خواسته ها و تمایلات شان شکل بدهند. این نقطه خوبی برای شروع است. باید از خودتان بپرسید که چه چیزی را واقعا خواسته و برای به دست آوردن آن تا کجا پیش خواهید رفت.

قوی ترین گونه نیست که نجات پیدا می کند باهوش ترین گونه هم نیست. بلکه آن گونه ای نجات پیدا می کند که بیشتر از همه با تغییرات وفق پیدا کند. چارلز داروین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید