۵ راهکار برای مبارزه با استرس تحصیلی

0
24
۵ راهکار برای مبارزه با استرس تحصیلی

۵ راهکار برای مبارزه با استرس تحصیلی

وقتی موقع امتحانات فرا می رسد، تمام دانش آموزان و دانشجویان به دنبال نمرات بالا هستند تا سخت کوشی شان را در طول ترم اثبات کنند. چالش شخصی آن ها این است که تمام امتحانات را با نمرات خوبی قبول شوند. از آنجایی دانشجویان سر این مسئله به خود استرس وارد می کنند، هم والدین و هم خود دانشجویان باید از یک سری موارد که ممکن است در مبارزه با استرس تحصیلی کمک کننده باشند آگاه باشند.

امروزه روز اگر استرس درمان نشود ممکن است به مسئله ای مزمن تبدیل شود. اولین گام برای کاهش استرس، متوجه شدن دلیل آن است.

برای وقت تان برنامه ریزی کنید

عدم داشتن برنامه ریزی منجر به استرس تحصیلی می شود. از پیش برنامه ریزی نکردن باعث می شود حس کنیم که وقت مان را هدر داده ایم. هر روز هفته را به مسئولیت هایی همچون دوره ی مباحثی خاص و درس خواندن اختصاص دهید. این کار نه تنها به ماندگار کردن اطلاعات کمک می کند، بلکه از تشویش و اضطراب تان کاسته و در مبارزه با استرس تحصیلی به شما کمک می کند. می توانید این کار را با درست کردن جدول زمان بندی هفتگی آغاز کنید.

واقع گرا بودن و ارزیابی زمانی که دارید بسیار مهم است تا بتوانید صحیح اولویت بندی کنید. کارهای دیگری مثل سرگرمی و استراحت که ممکن است به سودتان باشند را نیز فراموش نکنید.

در طی امتحانات، کمتر می خوابیم تا بتوانیم بیشتر درس بخوانیم. با این حال مطالعه و خواب با هم رابطه ی نزدیکی داشته و به یک اندازه حائز اهمیت هستند. خوابیدن کمک می کند تا مغز آنچه در طی روز فرا گرفته، پردازش کند.

از حواس پرتی ها دوری کنید

ساعت های متمادی متمرکز بودن روی یادگیری مسائل مختلف کار آسانی نیست به خاطر همین باید تا جای ممکن از حواس پرتی ها دوری کنیم. در دور کردن هر چیزی که توجه تان را به خود جلب کرده و حواس تان را پرت می کند تردید نکنید.

اول از همه، محل مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید. باید در این محل احساس راحتی بیشتری داشته و هر چیزی که لازم دارید از جمله یادداشت ها، کامپیوتر، کتاب ها، خودکارها و دیگر چیزها در اختیارتان باشند. سپس باید جوی مطلوب و بدون حواس پرتی برای خودتان ایجاد کنید.

از مکان های پر سروصدا دوری کنید، موبایل تان را در حالت بی صدا بگذارید و مدام آن را چک نکنید. روی مسئولیت هایتان تمرکز کنید. به یاد داشته باشید که پیش از این وقتی را برای سرگرمی اختصاص داده اید، وقتی که پس از درس خواندن تان می توانید از آن لذت ببرید.

استراحت کنید

مهم است که اوقات مطالعه تان را تقسیم بندی کنید. لازم نیست که ساعت ها بدون استراحت کردن مطالعه کنید. استراحت کردن ضروری است تا بتوانید کمی ذهن تان را آزاد کنید. از این زمان برای آرام کردن چشم ها و کشش عضلات تان استفاده کنید. مبارزه با استرس تحصیلی وقتی به خودتان تایم استراحت و ریلکس کردن می دهید آسان تر می شود.

می توانید این استراحت ها را بر مبنای زمانی که به مطالعه اختصاص می دهید تنظیم کنید. مثلا چند دقیقه بعد از مطالعه ی موضوعی که به تمرکز کامل احتیاج دارد. در طی این زمان های استراحت توصیه می شود که فعالیت هایی که آغاز و پایان دارند انجام دهید. مثلا فعالیت فیزیکی کوتاهی مثل آویزان کردن لباس ها یا مرتب کردن اتاق تان انجام دهید.

ورزش کنید

تلاش روانی و ذهنی ای که حین مطالعه می کنیم می تواند باعث خستگی و استرس ما شود. مبارزه با استرس تحصیلی امری ضروری است چرا که خستگی مبرم می تواند تاثیرات منفی ای به همراه داشته باشد. از همین رو، ورزش کردن می تواند در شکستن روتین تان به شما کمک کرده و اندکی حال و هوایتان را عوض کند. به علاوه، ورزش کردن باعث آزادسازی اندروفین می شود که در تحریک حافظه و داشتن حال خوب کلی به ما کمک می کند.

بنابراین اگر ورزشی را دنبال می کنید در طی امتحانات آن را متوقف نکنید. سعی کنید در پارک قدم زده یا دوی آهسته کنید چرا که در ارتباط با طبیعت بودن کمک می کند تا بیشتر ریلکس کنید.

تکنیک های ریلکس کردن برای مبارزه با استرس تحصیلی

شما می توانید برای مبارزه با استرس تحصیلی به تکنیک های ریلکس کردن پناه ببرید. امروزه تکنیک های حضور ذهن بسیار محبوب هستند چرا که اجازه می دهند آگاهی بیشتری نسبت به کاری که انجام می دهیم داشته و عمیق تر خودمان را بشناسیم. این تکنیک ها سلامتی ما را بهبود بخشیده، باعث افزایش اعتماد بنفس و کاهش فشار خون و تنش عضلانی می شوند. در زیر یک سری از این تکنیک ها را ملاحظه کنید:

به موسیقی گوش کنید: موسیقی خلق و خویتان را بهبود بخشیده، مغزتان را تحریک کرده و کمک می کند حال و هوایتان عوض شود.

تنفس عمیق دیافراگمی: دراز بکشید، یک دست تان را روی شکم تان گذاشته و روی تنفس کردن تمرکز کنید.

افکار هدایت شده: تنفس دیافراگمی را انجام داده و سپس چشم هایتان را ببندید و افکارتان را روی یک صحنه ی خیالی که احساس آرامش خاطر و آسودگی به شما می دهد معطوف کنید.

با این که این کارها ممکن است در ابتدا خیلی سخت بنظر برسند، اما بعدا خواهید دید که مبارزه با استرس تحصیلی آسان تر از چیزی است که فکرش را می کردید. دیر یا زود خودتان این کارها را به طور خودکار و بی زحمت انجام خواهید داد. این راهکارها نه تنها در طی امتحانات بلکه در زمان های دیگر نیز به کارتان خواهند آمد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید