۵ راه آسان برای تغییر یک عادت بد

چه فکر کنید می‌توانید، چه فکر کنید نمی‌توانید، حق با شماست. هنری فورد

همه می‌خواهند موفق شوند. به همین دلیل است که برای دستیابی به نتایج بهتر سعی می‌کنیم تفکرمان را تغییر داده و هم از لحاظ شخصی و هم از لحاظ کاری به رشد برسیم. متاسفانه مغز منفی‌گرایی را بر اطلاعات مثبت ترجیح می‌دهد.

مطالعات نشان می‌دهند که مغز ما به دلیلی منفی‌گراست و آن هم به این دلیل است که حواسش جمع باشد و آماده‌ی هر خطری باشد. در نتیجه، شما تجربیات و افکار منفی را سریع‌تر  در ذهن‌تان ذخیره می‌کنید. وابستگی به این افکار عادات مضری ایجاد کرده، مانع پیشرفت شما شده و شما را در یک سطح نگه می‌دارد. این منفی‌گرایی مغزتان به مانند ویروسی است که توانایی شما را در دست فکر کردن و تمرکز بر چیزهای مهم مسدود می‌کند.

بنابراین اگر می‌خواهید موفق شوید باید از افکارتان آغاز کنید.

در زندگی تصمیم‌گیری مهم است. به جای اینکه هر روز زندگی‌تان را با موبایل و کامپیوتر هدر بدهید، در یک چیز با ارزش سرمایه‌گذاری کنید. بر روی از بین بردن عادات بد و ایجاد عادات خوب تمرکز کنید. در ادامه راهکارهایی را برای تغییر عادات بد به شما معرفی می‌کنیم.

به طور واضح مشخص کنید که چه می‌خواهید

تا به حال به این فکر کرده‌اید که ۳ سال دیگر به چه چیزی می‌خواهید برسید؟ برای شروع هر سفری به مقصد احتیاج است؛ بنابراین در زندگی اهداف مشخصی داشته باشید. اگر می‌خواهید به پتانسیل کامل‌تان دست پیداکنید شناسایی اهداف‌تان بسیار حیاتی است. وقتی مشخص کردید که چه می‌خواهید، وارد پروسه‌ی قدم برداشتن برای رسیدن به چیزهای کوچک در عین حالی که بر روی هدف اصلی‌تان متمرکز هستید خواهید شد.

تعیین اهداف‌تان با نوشتن، آنها را واقعی‌تر و ملموس‌تر جلوه می‌دهد. به جای استفاده از کلماتی مثل «من دوست دارم که…» از زمان حال یا آینده استفاده کنید.

تصور کنید که آنچه می‌خواهید را بدست آورده‌اید. اهدافی که نوشته‌اید را جایی بگذارید که هر روز جلوی چشم‌تان باشند.

هر شکستی را به فرصت تبدیل کنید

همیشه چالش‌ها وجود دارند، بنابراین برای رشد به دنبال هر فرصتی باشید. افراد اپن مایند بر پیشرفت متمرکز بوده و وقتی اوضاع از کنترل خارج می‌شود هول نمی‌کنند. به جای شکایت کردن، آنها باور دارند که قدرت بزرگ فکر کردن و رسیدن به آرزوهای بزرگ‎شان را صرف نظر از اتفاقاتی که اطراف‌شان می‌افتد دارند. آنچه مهم است این است که شما اهداف‌تان را تغییر نداده و حین رویارویی با موانع جا نزنید. در اصل فرصت‌ها همه جا وجود دارند. حتی می‌توان اشتباهات را به لحظاتی که می‌شود از آنها درس گرفت تبدیل کرد.

شکست‌ها بخشی از طبیعت انسان هستند و به جای افسرده شدن می‌توانید شروع به درس گرفتن از آنها کنید. هر اشتباهی به شما درسی جدید خواهد داد و هر درسی که یادمیگیرید شما را به اهداف‌تان نزدیک‌تر خواهد کرد.

شکست‌ها بخشی از طبیعت انسان هستند و به جای افسرده شدن می‌توانید شروع به درس گرفتن از آنها کنید.

منطقه‌ی ناآشنایتان را گسترش دهید

تا به حال متوجه ترس کسی از موفق بودن شده‌اید؟ آنها چند قدم رو به جلو برداشته، پیشرفت می‌کنند و درست قبل از رسیدن به هدف‌شان تسلیم می‌شوند. مردم سرعت‌شان را کم می‌کنند چون با گذشته‌شان بیشتر از آینده‌شان راحت هستند.

اگر می‌خواهید به جلو حرکت کرده و موفق شوید، باید روی خودتان کار کنید. ماندن در یک سطح به تلاشی احتیاج ندارد. اما زمانیکه از منطقه‌ی امن‌تان خارج می‌شوید، خودتان را در شرایطی چالش برانگیز قرارداده و آن موقع است که به رشد می‌رسید.

افرادی را پیداکنید که بهتان کمک کنند

مهم نیست که چقدر انگیزه دارید، تحت قدرت خودتان نمی‌توانید به موفقیت برسید. حتی اگر یک نفر دیگر به طور مستقیم به شما کمک نکند، تصمیم عاقلانه‌ای است که چند نفری را پیداکنید که بتوانند الهام بخش شما بوده و شما را با انگیزه نگه دارند.

خودتان را با افرادی که می‌توانید بهشان اعتماد کنید احاطه کنید. گاهی وقت‌ها یک دوست معتمد می‌تواند به شما مشاوره‌های باارزشی بدهد و بدین صورت دیگر لازم نباشد بعضی تجربیات سخت را خودتان بکنید. افراد دور و برتان را دست کم نگیرید. آنها می‌توانند شکاف بین جایی که هستید و جایی که می‌خواهید باشید را پرکنند.

افکار عمیقی داشته باشید

حواس پرتی بخشی از روتین روزانه‌ی ماست. در این زمان‌ها پروسه‌ی فکر کردن‌مان به درستی انجام نمی‌شود و ممکن است به جای رسیدن به افکاری عمیق، به افکاری سطحی برسیم. اما اگر ذهن‌مان سطحی باشد، زندگی‌مان چطور خواهد بود؟ وقتی انرژی‌تان را روی وظایف روزانه مثل تلفن‌ها، پیام‌ها و جلسات گذاشته و به ایجاد یک چیز با ارزش توجه ندارید، توانایی‌تان را در رسیدن به یک چیز نوآورانه از دست می‌دهید. در این دنیای پخش و پلا انتخاب‌های درستی کرده و افکار عمیقی داشته باشید. فقط چند ثانیه ممکن است کل زندگی‌تان را تغییر بدهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید