۵ فکر رایجی که روزتان را خراب می کنند

افکار در ذهن می آیند و می روند. بعضی از این افکار خود به خود از ذهن خارج می شوند. اما برخی دیگرباقی مانده  و روی ذهن تان اثر می گذارند. اکثر اوقات این افکار مرتبط با چیزهایی هستند که به توجه سریع شما احتیاج دارند. این چیزها معمولا به بهبود و رسیدگی نیازمندند.

به شدت مهم است حواس تان به افکاری باشد که در ذهن تان پرسه می زنند. در ادامه یک سری از رایج ترین فکر ها که می توانند کل روزتان را خراب کنند، لیست کرده ایم.

 

۱_ آرزو می کنید که کاش جای دیگری بودید

اینکه آرزو کنید کاش جای دیگری می بودید به مانند خیال پردازی نیست. خیال پردازی اغلب نتیجه ی احساس شادی در لحظه ی حال است. وقتی آرزو می کنید که کاش جای دیگری بودید، می تواند بدان معنا باشد که از مکان فعلی ای که در آن هستید راضی نیستید. هرچه بیشتر همچنین حسی داشته باشید، شانس تان برای خارج شدن از آنجا کمتر می شود. وقتی حس منفی منتقل می کنید، این حس منفی به شما برمی گردد. وقتی به چنین فکری ادامه می دهید، روزتان خراب می شود.

چکار می شود کرد: به خودتان بگویید که بودن تان در جایی که الان هستید حتما دلیلی دارد. این دلیل را پیدا کنید چراکه شما دقیقا در جایی هستید که باید باشید.

 

۲_ زندگی تان را با دیگران مقایسه می کنید

دلیل اینکه نمی توانید زیبایی زندگی خودتان را ببینید این است که مدام روی زندگی دیگران متمرکز هستید. مدام چک می کنید آنها در زندگی شان چه دارند که شما در زندگی خود ندارید.

چکار می شود کرد: متوجه باشید که زندگی دیگران هم پستی  و بلندی های خودش را دارد. آنها در محیط و شرایط مختلفی به دنیا آمده اند، اما شرایط زندگی و دنیا برای همه کم و بیش یکسان است. آنها هم مشکلات خودشان را دارند که شما ازشان بی خبرید. روی خودتان متمرکز بوده و مهارت هایتان را بهبود ببخشید. کارهایی که خوشحال تان می کنند را بیشتر انجام دهید.

۳_ غرق در فکر کردن به چیزهایی می شود که اشتباه پیش رفته اند یا می توانسته اند اشتباه پیش بروند

تمرکز روی مسائلی که ممکن بوده اشتباه پیش بروند روزتان را خراب می کنند. با اینکه نمی توانید تمام شرایط زندگی تان را کنترل کنید، تمرکز روی نیمه ی خالی لیوان و جنبه های منفی هم کمکی نخواهد کرد. هرچه بیشتر به مسائل منفی فکر کنید، خوشحالی تان بیشتر تحت الشعاع قرار می گیرد.

چکار می شود کرد: به تمام چیزهای خوبی که خوب پیش رفته یا می توانند خوب پیش بروند فکر کنید. اما انجام این کار آسان نیست چراکه ذهن تان عادت دارد خلاف این قضیه فکر کند. کارتان را با فکر کردن به چیزهایی که درست و طبق برنامه پیش رفتند آغاز کنید. پس ایمان داشته باشید که اتفاقات خوب باز هم می توانند بیفتند. نتیجه ی نهایی مدنظرتان را تجسم کرده و حس کنید که اتفاق افتاده است.

۴_ شکایت کرده و دیگران را سرزنش می کنید

وقتی چیزی اشتباه پیش می رود، همیشه کسی را برای سرزنش کردن پیدا می کنید. یا وقتی اوضاع آنجور که مطلوب شماست نتیجه نمی دهد، بنا را بر گله و شکایت می گذارید. در مورد هوا، ترافیک، سروصدای همسایه، در مورد همه چیز غر می زنید. تمام مشکلات تان تقصیر دیگران است و آنها هستند که روزتان را خراب می کنند!

چکار باید کرد: مسئولیت خود و زندگی تان را برعهده بگیرید. وقتی این کار را می کنید، دوباره برای عوض کردن شرایط قدرت می گیرید. درست است که نمی توانید همه چیز را کنترل کنید. وقتی چیزی آزارتان می دهد، خودتان را از شرش خلاص کنید، وقتی نمی توانید، نگرش تان را نسبت به آن تغییر دهید. به خودتان بگویید که کنترل خودتان دست خودتان است و هر زمان که بخواهید می توانید اوضاع را تغییر دهید.

۵_ به خاطر نداشتن چیزهایی که دیگران دارند احساس ناراحتی می کنید

مثلا دوست تان ماشین جدیدی خریده، اما چون شما نمی توانید بخرید ناراحتید. یا دوست دیگرتان قرار است ازدواج کند اما شما حسادت می کنید که هنوز نتوانستید شخص مناسب تان را پیدا کنید.

چکار باید کرد: اگر می بینید چنین افکاری در طی روز به ذهن تان خطور می کنند، بدین معناست که در ذهن تان احساس کمبود می کنید. هرروز و هرروز احساس کمبود بیشتری می کنید چراکه ذهنیت تان اینطور است. برای تغییر ذهنیت تان به ذهنیت فراوانی و داشتن، قدردانی کردن را تمرین کنید. به تمام چیزهایی که دارید، هرچقدر هم کوچک، فکر کنید. صبح ها بعد از بیدار شدن و شب ها قبل از خوابیدن به خاطرشان شکرگذار باشید. به خاطر موفقیت دیگران خوشحال باشید و بدانید که اتفاقات خوب برای شما هم در راه اند.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید