۶ جمله‌ی خطرناکی که قدرت ذهنی‌تان را می‌گیرند

تا بحال دیالوگی داشته‌اید که مدام در مغزتان تکرار شود؟ بنظر می‌رسد که ذهنتان مدام در حال کارکرداست، حتی وقتی شرایط آرام است. ما از این دیالوگ‌ها تنها برای حل مشکلات استفاده نمی‌کنیم، بلکه ما زمانی را هم با خودمان مکالمات درونی داریم. دنیایی انباشته از جملات در سر ما در جریان است.

Michael Singer، نویسنده‌ی کتاب The untethered Soul، به این گفت‌و‌گوهای درونی«هم اتاقی درونی» می‌گوید.

هم اتاقی درونی شما، صدایی است در سر شما، که زندگی‌تان را برای شما شرح می‌دهد. این صدا می‌تواند عبارات تأکیدی مثبت مانند«من توانا و قوی هستم» و یا«من از پس تغییر برمیایم» در سر شما زمزمه کند و یا اینکه می‌تواند عباراتی منفی مانند«من به اندازه‌ی کافی خوب نیستم» یا«من نمی‌توانم» را در شما پررنگ کند. ما انقدر از این چنین مکالمات با خودمان داریم که اصلاً متوجه آن نیستیم.

این افکار از آنچه فکر می‌کنیم قدرت بیشتری دارند. کلماتی که ما به خودمان می‌گوییم می‌توانند فرصت‌های باور نکردنی‌ای را آشکار کنند و یا اینکه می‌توانند ما را پر از منفی‌گرایی کنند. شاید بی‌ضرر بنظر برسد، اما حرفهایی که ما با خودمان می‌زنیم می‌توانند تأثیرات گوناگونی بر روی ما داشته باشند.

این مکالمات خاموش می توانند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارند

مکالمات خاموشی و بی‌صدایی که با خودتان دارید می‌توانند تأثیر عمیقی بر دیدگاه شما از جهان داشته باشند. آنچه ما به خودمان می‌گوییم می‌تواند تجربیات ما را رقم بزند. ما گفت‌و‌گویی که می‌شنویم را در لوپ‌های مغزمان پردازش می‌کنیم. این پروسه پیچیده است، اما مغز ما نه تنها می تواند تشخیص دهد که چه صداهایی ایجاد می‌شوند، بلکه می‌تواند تشخیص دهد که آن صداها با هم چه معنایی دارند. وقتی صدای درونی ما شروع به بحث با ما می‌کند، بسیاری از مناطق مغز که برای شنیدن گفت‌و‌گو استفاده می‌شوند، فعال می شوند.

کلمات ما چیزی فراتر از یک گفت‌و‌گوی بیهوده هستند. فرقی نمی‌کند ما چیزی را بلند بگوییم یا آهسته، در هر صورت چیزی که شنیده می‌شود بر پاسخ روان‌شناسی ما تأثیرگذار خواهد بود. جملات منفی، کورتیزول را که هورمون استرس است و می‌تواند بدن شما را تضعیف کرده و بر نحوه‌ی مدیریت شرایط سخت توسط شما تأثیرگذار باشد را افزایش می‌دهند.

هر چه بیشتر چیزی را بشنوید، بیشتر باور می‌کنید

با اینکه این صدای درون ماست که با ما صحبت می‌کند، اما مغز آن را مثل صداهای عادی‌ای که می‌شنود حساب ‌می‌کند. هر چه بیشتر چیزی را تکرار کنید، آن فکر سنگین‌تر می‌شود چرا که شما آن را به عنوان حقیقت پذیرفته‌اید. به همین دلیل است که وقتی مضطرب هستید، مدام گفتن اینکه«من خوبم» می‌تواند حالتان را بهتر کنید.

مغز شما می‌شوند چه می‌گویید و سپس بدن‌تان نسبت به مسئله واکنش روان‌شناسی و هورمونی نشان می‌دهد.. متأسفانه بعضی چیزهایی که به خودمان می‌گوییم فقط استرس‌مان را بیشتر می‌کنند.

خیلی چیزهای عالی‌ای هستند که می‌توانید به خودتان بگویید، اما یک سری جملات رایج هم وجود دارند که ما بدون اطلاع از تأثیر سوءشان آنها را در گفت‌و‌گو با خودمان استفاده می‌کنیم. موارد پایین معرفی برخی از آنها هستند.

۱ـ مشکلی نیست(ok)

مشکلی در گفتن جمله‌ی«مشکلی نیست» وجود ندارد، البته وقتی واقعاً با آن موافق باشد. مسئله وقتی است که به خودمان می‌گوییم مشکلی نیست، در حالیکه مشکلی هست! گفتن مشکلی نیست به خودتان در این شرایط می‌تواند حالت ناآرامی و ناراحتی را دائمی کند.

وقتی کسی از شما می‌پرسد که راجع به فلان مسئله چه فکر می‌کنید، چقدر پیش آمده که بگویید مشکلی نیست یا اکی است، فقط برای اینکه بحث را کش ندهید؟ در حالیکه می‌دانید قضیه درست نیست، اما تصمیم گرفتید که چیزی نگویید.

تصور کنید که همکارتان از شما می‌خواهد که یک روز شیفتش را به او جای او بایستید، در حالیکه از قبل برای بیرون رفتن با همسرتان بلیط رزرو کرده‌اید، به درخواست همکارتان بله می‌گویید، چرا که نمی‌خواهید اوضاع کاری‌تان پیچیده و بغرنج شود.

وقتی در ذهنتان به خودتان می‌گویید که اشکالی ندارد، ذهن‌تان دیگر به دنبال چاره نمی‌گردد. شما بدین طریق خودتان را توجیه غیرمنطقی می کنید. سعی کنید با چیزهایی که بنظر درست نمی‌رسند موافقت نکنید. اگر بتوانید خودتان را از لوپ«اشکالی ندارد» خارج کنید، شاید راه‌حل بهتری به ذهن‌تان رسید. حداقلش این است که با خودتان صادق خواهید بود.

۲- آسان است

این که کاری را خیلی سخت ببینید می تواند منصرف کننده باشد، اما می‌توانید با فکر کردن به اینکه چقدر راحت است شرایط را دست کم بگیرید. وقتی فکر می‌کنید چیزی آسان است، شما مهارت‌های لازم و دانش کافی برای رویارویی با مشکلی را دارید. اما اگر این چیزها را نداشته باشید، ساده پنداشتن موضوع باعث می‌شود بیش از حد قضیه را آسان بگیرید.

وقتی ما فکر می‌کنیم چیزی آسان است، ممکن است که دیگر به دنبال راه‌حل نگردیم، و ممکن است به جزئیات کوچکی که شکست یا موفقیت ما را رقم می‌زنند بی‌توجه باشیم.

۳- همیشه همینطور بوده

وقتی شما بر روی یک سابقه‌ی تاریخی برای اعمال‌تان تکیه می‌کنید، شاید نتوانید از دیدگاه‌های جدید مسئله را بررسی کنید. اگر در گذشته گیر کنید هیچ وقت نمی‌توانید پیشرفت کرده یا چیز جدیدی یاد بگیرید. اگر مردم موبایل‌ها را  بر این اساس که تلفن همیشه باید به خط متصل باشد نپذیرفته بودند، امروز شاهد اسمارت‌فون‌ها نبودیم. اگر انتخاب نمی‌کردیم که لازم است چیزهای جدید را امتحان کنیم، هرگز نمی‌توانستیم تلفنی که هم یک دوربین است و هم یک مینی‌کامپیوتر را تصور کنیم.

۴- نمی دانم

این شاید بدترین جمله‌ی ذهنی‌ای باشد که به کار می‌بریم. وقتی به خودمان می‌گوییم که نمی‌دانم، دستمان را به نشانه‌ی شکست بالا برده‌ایم. این درست مثل شخصی است که مدام شکایت می‌کند، اما دست به اقدامی برای بهتر کردن اوضاع نمی‌زند.

معلم‌ها هم باید به هیولای«من نمی‌دانم» سر کلاس‌ها خاتمه بدهند. بچه‌هایی که می گویند نمی‌دانند چطور یک کار را انجام دهند، در مقابل سعی و تلاش تسلیم شده.

اینکه بدانید چیزی را نمی‌دانید می‌تواند به شما قدرت بدهد که به دنبال جواب بگردید اما اگر این عبارت در ذهن شما گیر کند، بجای اینکه خودتان دست به کار شوید همیشه چشم کمک از دیگران خواهید داشت. بدین طریق شما به رشد نمی رسید چون دائم منتظر دیگران هستید.

۶- غیرممکن است

اگر می‌توانید تصورش کنید، پس ممکن است. صرف نظر از اینکه به شانس احتیاج دارید یا تلاش بیشتر، قلمرو امکان‌پذیر بودن گسترده است. وقتی به خودتان می‎‌گویید چیزی غیرممکن است، اجازه می‌دهید الگوی منفی‌گرایی بر شما غالب شود.

اگر شما دارید چیز جدیدی را امتحان می‌کنید و بعد فکر کنید که انجام آن غیرممکن است، پس از آن خودتان را از یافتن راه‌هایی برای امکان‌پذیر کردن آن باز می‌دارید. به جای اینکه به خودتان بگویید چیزی غیرممکن است، لیستی از شایدها تهیه کنید. چالش‌هایی که می‌توانند مانع شما در رسیدن به اهداف‌تان شوند را شناسایی کنید. شما می‌توانید موانع را دور زده و از آنها عبور کنید، اما هیچوقت نمی‌توانید از اعتماد به غیرممکن بودن عبور کنید.

وقت آن است که گفت‌و‌گوهای درونی خود را تغییر دهید

 

برای خیلی از ماها، گفت‌و‌گوهای درونی‌مان بدون فکر اتفاق می افتند، پس بسیار مهم است که جملات منفی را بشناسیم و خودمان را از شر آنها خلاص کنیم. هر زمان دیدید که یک عبارت منفی را گفتید، دکمه‌ی توقف را زده و به دنبال راه حلی بگردید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید