۶ راهکار برای کنار آمدن با خشم

در این مطلب راهکارهایی را معرفی می کنیم که به وسیله ی آنها راحت تر می توانید با خشم تان کنار بیایید. خشم هم به مانند دیگر احساسات در شرایط و موقعیت های خاص خودش می تواند کارآمد باشد. راهکارهای معرفی شده زیر را می توانید برای مقابله با خشم بکار ببرید.

۱_ زمان بخرید

وقتی عصبانی هستید سخت می شود درنگ کرده و فکر کنید اما اگر بتوانید نفس عمیق بکشید و به آرامی آن را بیرون دهید یا پنجره ای را باز کنید، بهتر می توانید فکر کنید. شانه هایتان را آزاد کنید تا بدن تان آرام تر باشد. سعی کنید تا ۱۰ بشمارید، تصور کنید در جای مورد علاقه تان هستید. اگر حس می کنید لازم است چیزی را بشکنید یا پرت کنید، خودتان را از فضایی که درونش چنین وسایلی دارد دور کنید. اگر می خواهید داد بزنید، بزنید اما حواستان باشد مزاحم دیگران نشوید.

۲_ خشم را روی چیز دیگر خالی کنید

اگر عصبانی هستید سعی کنید در مورد آن شروع به نوشتن کنید: چه حسی دارید، چه چیزی این حس را به شما داده، دوست دارید چه حسی می داشتید؛ هرچیزی که حس می کنید را یادداشت کنید. اگر ساز زدن بلدید، ساز بزنید. به هر چیزی که علاقه دارید سعی کنید با انجام آن خشم تان را کنترل کنید. با دوستان تان ملاقات کرده و از احساس تان صحبت کنید. یک دوست خوب، بدون قضاوت به حرف هایتان گوش داده و مشورت های کارآمدی می دهد.

۳_ ورزش، یوگا و مدیتیشن

خالی کردن خشم تان از طریق ورزش راهی بسیار سازنده برای مقابله با آن است. ورزش کردن باعث تولید هورمون حال خوبی به نام اندروفین می شود که باعث می شود آرام بگیرید. انجام یوگا یکی از بهترین راه ها برای یادگیری مقابله با خشم است. مدیتیشن هم کاری است که باید انجام دهید، چه خشمگین هستید چه نه. مدیتیشن راهی برای سفر به درون خودتان و کشف احساسات است.

۴_ صحبت کنید

هر موقع عصبانی بودید در مورد آن با دیگران صحبت کنید. ما تمایل داریم خشم را آنقدر درون خودمان نگه داریم تا کنترلش را از دست بدهیم. جلوی این فرآیند را با رها کردن احساسات تان بگیرید. خشم تان را آنالیز کنید. از خودتان بپرسید: ” چه چیزی خشمم را تحریک کرده؟”، “چرا؟”، ” وقتی در شرف خشمگین شدن هستم چه علائمی می بینم؟”، “چه عاداتی می توانم پیدا کنم که سازنده تر بتوانم با خشمم کنار بیایم؟” برای خالی کردن خشم تان کاری سرگرم کننده انجام دهید. احساسات تان را رها کنید. هر کاری که حس و حالش را دارید انجام دهید.

۵_ پیشگیری کنید

سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرید. ورزش کنید، خوب غذا بخورید، مدیتیشن کنید، با عزیزان تان وقت بگذرانید. کسانی که در زندگی شان تعادل برقرار است کمتر عصبانی می شوند. کاری را انجام دهید که بهتان انرژی می دهد. به دیگران کمک کنید تا خودتان هم حس خوبی داشته باشید.

مقابله با خشم دیگران

۱_ از خشم شان اجتناب کنید

خشم بسیار مسری است. وقتی دیگران را عصبانی می بینیم، ناخودآگاه از خودمان می پرسیم که چرا آنها باید عصبانی باشند و ما نباشیم؟ همه ی ما چمدان احساسی ای داریم که با خود اینور و آنور می بریم، وقتی می بینیم کسی چمدانش را خالی می کند، ما هم تحریک به انجام این کار می شویم؛ اما جنگ آتش با آتش فقط آتش بزرگ تری درست می کند. سعی کنید قوی باشید و جلوی خودتان را بگیرید.

از تاکتیک هایی که رویتان جواب می دهند استفاده کنید. صبر کنید طرف مقابل کمی آرام شود و بعد خیلی دوستانه تاکتیک های خودتان هنگام خشمگین شدن را به او پیشنهاد کنید.

اگر هرکاری کردید جواب نداد، از شخص عصبانی دور شوید. مجبور نیستید خشم او را تحمل کنید. اگر کار به دعوای فیزیکی جدی کشید، با پلیس تماس بگیرید.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید