۶ راه برای تشخیص فرد صادق از فرد متظاهر

افراد متظاهر از شما سوء استفاده می کنند و چیزی برایتان باقی نمی گذارند. از طرفی فردی که ذاتا خوب است میتواند دوست خوبی برای شما باشد. گاهی اوقات تشخیص فرد متظاهر از صادق دشوار است. آنها ممکن است خصوصیات اخلاقی مشابهی را از خود نشان دهند. با این حال فرد صادقی که نقش بازی نمی کند تظاهر کردن را بلد نیست. خصوصیاتی که او از خود نشان می دهد ویژگی های شخصیتی خود او هستند.

چگونه افراد متظاهر را از افراد حقیقی تشخیص دهیم

تشخیص افراد متظاهر از افراد حقیقی نیاز به یادگیری دارد. متاسفانه بسیاری از ما مجبوریم برای تشخیص عملکرد افراد متظاهر با آنها وارد رابطه شویم.

ممکن است همه ما برخی مواقع در زندگی تظاهر کنیم اما افراد متظاهر دچار اختلال شخصیتی هستند. آنها تصویری که برای خودشان ساخته اند را حفظ می کنند. برعکس افراد صادق که زندگی را همانطور که هست تجربه می کنند و بر اساس باورها و مرزبندی هایشان تصمیم میگیرند، افراد متظاهر از خصوصیات شخصیتی و احساسات انسانی تقلید می کنند. در زیر به برخی تفاوتهای مابین آنها اشاره می کنیم:

  • جلب توجه / رضایت مندی

افراد متظاهر هیچ گاه از جلب توجه کردن سیر نمی شوند و این بدان خاطر است که تا دیگران آنها را دوست نداشته باشند، خودشان را دوست ندارند. افراد صادق از خودشان رضایت دارند و برای اثبات خصلتهای مثبتشان نیازی به توجه اضافی ندارند.برای مثال افراد متظاهر ممکن است دوستان زیادی داشته باشند در حالیکه افراد  صادق تنها تعداد اندکی دوست دارند که در زندگی به آنها اعتماد می کنند. زیرا افراد صادق به دنبال داشتن دوستان زیاد نیستند و تنها چند دوست وفادار برای آنها کافی است.

  • عدم احترام / احترام گذاشتن

افرادی صادق برای دیگران احترام قائلند. اگر فرد صادقی متوجه شود که کسی چیزی را دوست ندارد، حتما دفعه بعد مراقب است که آن اتفاق نیفتد. افراد متظاهر هیچ احترامی برای حد و مرزهای دیگران قائل نیستند. اگر به فرد متظاهری بگویید که شما را رنجانده است، به کاری که کرده اند توجهی نمی کنند و سعی می کنند تقصیر را گردن شما بیاندازند. آنها به شما احترام نمی گذارند اما فرد صادق به شما احترام می گذارد و نهایت تلاشش را می کنند تا در حضورش آرامش داشته باشید.

  • دروغگویی / صداقت

بسیاری از افراد متظاهر دیگران را فریب می دهند. گاهی دلیل کار آنها مشخص نیست. به نظر می رسد بعد از گفتن دروغهای بسیار احساس گناه می کنند اما بیشتر آنها چنین حسی ندارند. دروغ گفتن در آنها تبدیل به یک خصیصه ذاتی شده است. آنها نمیتوانند به صورت شما نگاه کنند و از همین رو میتوانید متوجه دروغ گویی آنها بشوید. آنها میدانند چه کار می کنند اما به دلایلی فکر می کنند کارشان ایرادی ندارد.

فرد صادقی که نقش بازی نمی کند، حتی به قیمت ناراحت کردن شما صداقتش را حفظ می کند. آنها به دلیل آنکه مچشان حین دروغ گفتن گرفته نشود صادق نیستند بلکه به آن دلیل است که نمیتوانند بار دروغ را تحمل کنند و بعد از دروغ گفتن احساس بسیار بدی دارند. بله افراد صادق گاهی دروغ می گویند چون آنها هم انسان اند اما دروغ گفتن برایشان تبدیل به یک عادت نشده است. فرد متظاهر دروغ می گوید اما فردی که صادق است گاهی اوقات دروغ می گوید. بین این دو تفاوت وجود دارد.

  • فخرفروشی / فروتنی

افراد صادق فروتن  هستند یا سعی می کنند تا حد ممکن متواضع باشند. حتی زمانی که احساس کنند زیاد از حد درباره دستاوردهایشان صحبت می کنند عقب نشینی کرده و می گویند : متاسفم، فکر کنم کمی خودستایی کردم. اما افراد متظاهر همیشه خودستایی می کنند. خودستایی و پز دادن یعنی به دنبال تایید دیگران بودن و افراد حقیقی نیازی به گرفتن تایید از دیگران ندارند.

  • تقلید / دنبال کردن راه خود

افراد متظاهر با تقلید از کارهای دیگران زنده اند. آنها حتی باورها یا استانداردهایی که برای زندگی ناسالمند را نیز کپی برداری می کنند. آنها تکه هایی از افراد مختلف را می گیرند و به عنوان شخصیت خودشان به هم وصل می کنند. از طرف دیگر افراد صادق مسیر خودشان را در زندگی پیدا می کنند و به اعماق وجودشان می روند تا استعدادها، علایق و انزجارهایشان را که ربطی به دیگران ندارد، پیدا کنند. این رفتار کاملا با رفتار افراد متظاهر متفاوت است.

  • احساسات قلابی / احساسات واقعی

بودن در حوزه افراد متظاهر مشمئزکننده است. اگر آنها عزیزی را از دست بدهند گریه می کنند، اما این اشکها حقیقی نیستند. آنها بعد از بدست آوردن چیزی خوشحالی می کنند و میتوانند عصبانیتشان را نیز نشان دهند اما وقتی نشان می دهند به نظر می رسد مانند کودکان قشقرقی به پا می کنند و معمولا به جهت ترساندن دیگران برای رسیدن به مقاصد خودشان است.

آنها نمیتوانند مانند مردم عادی برای کارهای اشتباهشان گریه کنند یا ناراحت شوند. افراد صادق گریه می کنند،میخندند، عشق می ورزند و در موقع انجام همه آنها احساسی عمیق نسبت به کارشان دارند. آنها با دیگران همدل اند و از نشان دادن احساساتشان نمی ترسند. وقتی عصبانی می شوند شبیه افراد عصبانی هستند نه شبیه افراد متظاهری که قشقرق به پا می کنند. وقتی انسان صادقی می رنجد، گریه می کند و درد و رنجش به اندازه خودش حقیقی است.

چگونه با افراد متظاهر کنار بیاییم

با اینکه دوست نداریم اما گاهی مجبوریم با افراد متظاهر بخصوص در محیط کار روبه رو شویم. به هنگام روبه رو شدن با آنها بهتر است اطلاعات کمی از خودتان در اختیارشان بگذارید و تا حد ممکن فاصله تان را با آنها حفظ کنید. با آنکه دوست دارید به آنها کمک کنید افراد صادقی باشند، اما گاهی غیرممکن است. متاسفانه افراد متظاهر کل عمرشان این گونه زندگی کرده اند و تغییر کردن منوط به خواست خودشان است.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید